2022 Seyahat Trendleri: Gezginleri Neler Bekliyor?

Tüm dengeleri alt üst eden pandemi dönemi; seyahat alışkanlıklarımızı, hayata bakışımızı, iş yapış şekillerimizi değiştirdi. Bu dönem kendini hissettirmeye devam etse de artık bu durumla yaşamaya alışıp gereken önlemleri alarak yolumuza devam ediyoruz. Seyahatlerimizi planlarken de daha anlamlı bir arayış içindeyiz.

Alışkanlıklarımızı değiştiren tek şey elbette sadece pandemi değil. Teknolojik gelişmeler, seyahat endüstrisi, iklim krizi, sürdürülebilirliğe olan ihtiyacın artması da seyahat trendlerinin güncellenmesini sağlıyor.

Yeni yıl, yeni dilekler deyip başladığımız 2022 senesi bakalım seyahat anlamında bizi hangi keşiflere sürükleyecek? Şimdi, 2022 seyahat trendlerinden bahsedip ardından rota önerilerinde bulunacağız. Haydi başlayalım.

Sürdürülebilir Turizm: Sorumlu Gezginlere Göre

Eko turizmin de bir parçası olan sürdürülebilir turizm sadece 2022’de değil, son birkaç yıldır seyahat trendleri listelerinde yer alıyor. Doğayı, çevreyi, kültürü korumaya yönelik sorumlu bir seyahat biçimi olan sürdürülebilir turizmin bu kadar popülerleşmesi tesadüf değil. İklim krizleri, doğal afetler, sosyal adaletsizliklerin artması bu sorumlu modeli ortaya çıkardı.

Çoğu çevre dostu gezgin artık seyahatlerini buna göre kurgulayor. Sen de sürdürülebilir turizmin bir üyesi olmak istiyorsan en basit haliyle atman gereken adımlar şunlar:

  • Doğa dostu yerlerde konaklamak
  • Yerel halktan alışveriş yapmak
  • Plastik kullanımını azaltmak
  • Mümkünse sezon dışı seyahat etmek 
  • Çevreci ulaşım araçlarını tercih etmek

Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak istersen Ekoturizmin Öne Çıktığı Ülkeler: Sürdürülebilir Turizm Nedir? yazımızı okuyabilirsin. 

Plansız Son Dakika Tatilleri: Esnek Olma Dönemi 

Pandemi bize planlarımızın her an bozulabileceğini öğretmiş oldu. Hatta yurt dışı seyahatlerinde ülkelerin sürekli değiştirmek durumunda kaldığı kurallar çoğu gezginin önceden plan yapma konusunda fikrini değiştirdi diyebiliriz. 

Son zamanlarda yapılan konaklama ve uçak rezervasyonları hep kısa zaman dilimini kapsıyor. Bu yüzden artık daha esnek ve anlık kararlar alabildiğimiz bir seyahat dönemine giriş yaptık. Gezginler artık son dakika kararıyla fotoğrafını görüp gönüllerini fetheden yerlere uçacaklar gibi duruyor. Çünkü pandeminin belirsiz hali ve “Şimdi yapmazsam sonra iptal olabilir.” kaygısı artık bu durumu tetikliyor.  

Ayrıca son dakika değişikliğin olsa da Pegasus’tan alacağın ucuz uçak bileti ile birlikte kampanya dönemine göre cezasız değişiklik hakkı veya Pegasus Flex‘e sahip olabilirsin. 

An Odaklı Seyahat: Şimdiye Konsantrasyon Zamanı

Anı yaşamak, anda olmak son zamanların popüler kavramlarından. İnsanların hayatında bir sürü uyarıcı, gündem, stres varken ana odaklanmak hayli zor. Ancak sürekli geleceği ve geçmişi düşünmek yerine şu ana odaklama vakti geldi bile.

Instagram da anı paylaşılan bir günce olabilir; ama kameranın ardındakini, yani “o anı” artık daha fazla yaşamanın zamanı. Sanıyoruz ki uzun süre bir yere gidemeyip fotoğraflardan ilham almak, seyahatseverlerde bu isteği doğurdu. Bu sene fotoğraf ve videolardan daha anlamlı deneyimlerin arayışında olan gezginler, an odaklı seyahatin peşinden koşup güzel anılar ve hikayeler biriktireceğe benziyor.

Arkadaş Grubuyla Yapılan Seyahatler: Şen Kahkahaları Özleyenler İçin

Sonunda evlerde yalnız kaldığımız, arkadaşlarımızı iki boyutlu olarak online platformlardan görebildiğimiz zamanlardan yavaş yavaş dışarı çıkıp sosyalleşebildiğimiz vakitlere gelebildik. 2021 tatil sezonunda ailelerle seyahat ön plandayken sıra artık arkadaşlara geldi. Arkadaş grubuyla yapılan tatiller özlenmez mi hiç! 

Bu sene “Herkes uygun zamanını söylesin, birlikte tatile çıkıyoruz!” cümlesini sıkça duyacağız. Son dakikada planlar değişebilir, ama gezginler önceden tatil planı yapmayı sever!

Doğaya Dönüş Tatilleri: Sakinliği Yakalama Arzusu

İş – ev – yaşam dengesinin zorluğu, izole geçen günler, gündem ve sağlık konularıyla ilgili stresler insanların çoğunda kalabalık olmayan, sakin yerlerde vakit geçirme isteği yarattı. Özellikle doğada vakit geçirmek 2021’in ortalarından itibaren seyahatseverler tarafından hayli tercih edilen bir tatil seçeneği haline geldi.

2022 yılı boyunca da bu trend etkisini göstermeye devam edecek gibi görünüyor. Kampseverler doğada kamp yapmaya devam ederken konfor arayışında olanlar tiny house, karavan ya da glamping gibi seçenekleri değerlendirecek.

Yurt İçi Seyahatler: Yerele Dönüş Vakti

Ülkeler arası seyahat kısıtlamaları, “Seyahatim iptal mi olacak?” kaygısı, ülkelerin karantina uygulamaları, kur farkı gibi nedenlerle yurt dışı seyahatleri değerlendirme konusu herkese uymayabilir. Neyse ki ülkemizin her yeri cennet!

Bu sene, daha önce gidilmeyen yerler haritada aranıp işaretlenmeye başlanacak. Yani gezginleri milli parklar, antik kentler, muhteşem koylar, lezzetli duraklar ve diğer keyifli tatil rotaları bekliyor!

Sağlık & Farkındalık Turizmi: Tatil Modu Şifa Arayışı

Sağlık son iki yıldır değerini hayli anladığımız bir konu oldu. Yeni yıldan da en büyük dileğimiz sağlıklı olmak. Hem fiziksel hem mental olarak sağlığı korumak için yapılan aktiviteler online olarak başlayıp ete kemiğe bürünür oldu. 

Gezginler tarafından bu sene de rahatlayıp yenilenebilecekleri, enerjilerini toplayabilecekleri tatil seçenekleri sıkça tercih edilecek gibi duruyor. Yoga, inziva kampları, spa merkezleri, termal duraklar seyahatseverlere hem şifa hem de tatil olacak.  

Gönüllü Turizm: Dünyanın Her Yerine Açılan Kapı

Sürdürülebilir sorumlu turizmin peşi sıra gelen voluntourism, gönüllü olarak çalışıp bunu seyahat ile birleştirmek anlamına geliyor. Bu seyahat trendinde kurumlarla anlaşıp bireysel olarak katılacağın gruplarda sana uygun olan işi gönüllü olarak yapabiliyorsun. Böylece farklı kültürlerden insanlarla tanışma ve yerel halka yardım etme şansı elde etmiş oluyorsun.

Gönüllü turizmde dikkat etmen gereken bazı hususlar var. Gideceğin yeri öncesinden iyice araştırarak sana uygun olup olmadığını anlaman gerekiyor. Gönüllü olarak yaptığın şeyin senin için de yeni tanıştığın insanlar için de keyifli ve güzel geçmesi için bu kısım önemli. 

Dünyanın dört bir yanını görme heyecanıyla dolu bir gezginsen bu konuyu bir düşün. Çünkü voluntourism sayesinde birçok farklı ülkeyi ziyaret etme şansın var.

Bu öneri ile de yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsan 2022 Resmi Tatiller Takvimi yazımızı okuyabilirsin.

Bir cevap yazın