• Ana Sayfa
 • Delhi
 • Hindistan Gezi Rehberi | Hindistan’a Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Hindistan Gezi Rehberi | Hindistan’a Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Hindistan gezi rehberi ile bu ülke hakkında gezginlerin en çok merak ettiği soruların yanıtlarını arayacağız. Konu, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birine yapılacak yolculuk olunca her detay hakkında konuşmak pek de mümkün değil; çünkü burası bir deneyim ülkesi. Hindistan maceranda, birçok şeyi ilk kez görecek ve kendi başına yaşayacaksın. Biz de bu maceranın keşif ve keyifle dolu olması için Hindistan gezisinde dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedeceğiz. Hindistan’da ne yapılır, ne yapılmaz, neler yenir, insanlarla nasıl iletişim kurulur ve her şeyden önemlisi, ideal bir Hindistan gezisi için ne kadar bütçe gerekir gibi soruları ele alıp özellikle burayı ilk kez ziyaret edecek olan gezginlere ışık tutacağız. Hazırsan başlayalım.

Akshardham Tapınağı, Delhi, Hindistan

Delhi ile Başlayan bir Macera: Hindistan’a Nasıl Gidilir?

Hindistan’a gitmenin birçok yolu var. Ekonomik ve hızlı bir şekilde gitmeyi tercih edersin diye Delhi uçak biletini buraya bırakıyoruz. Pegasus ile İstanbul üzerinden aktarmalı bir şekilde Delhi’ye gidebiliyorsun. İstanbul’dan başlayan uçuş, Bişkek aktarmalı olarak devam ediyor.

Qutb Minar Tapınağı, Hindistan

İstanbul’dan Delhi’ye Uçakla Kaç Saat Sürüyor?

İstanbul’dan başlayan Bişkek uçuşları, ortalama 5 saat sürüyor. Bişkek’ten Delhi’ye uçak seyahati ise ideal şartlarda 3 saat 30 dakikada tamamlanıyor. Diyelim ki 20:10’da İstanbul’dan uçağın hareket etti, Bişkek’e sabah 04:10’da varıyorsun. Neden? Çünkü saat farkı var. Bişkek, Türkiye’ye göre 3 saat ileride. “GMT+3 şöyle olduğu için bu böyle” gibi açıklamalara hiç girmiyoruz; bizim de kafamız karışıyor 🙂

Bişkek ile Delhi arasında ise saat farkı yok.

Rickshaw ile gezerken fotoğraf çeken turist kadınlar, Delhi, Hindistan

Hindistan Uçak Biletleri Ne Kadar?

Biz bu satırları yazarken Delhi uçak bileti fiyatları, ortalama 550 TL’den başlıyordu. Sen bu satırları okurken fiyatlar değişir mi bilemiyoruz ama şunu diyebiliriz ki uçak bileti fiyatlarının uçuş tarihinin yakınlığına göre yüksek olabiliyor. Erken rezervasyon yapmak istersen Hindistan uçak bileti sayfamızı ziyaret edebilirsin. 

Rickshaw, cadde ve kalabalıklar, Eski Delhi, Hindistan

Tatil Bütçesi Belirleme: Hindistan’da Fiyatlar Nasıl?

Hindistan’da fiyatlar, Türkiye’deki yaşam standartlarına benzer; hatta daha düşük (İstanbul’u baz alıyoruz) diyebiliriz. Konaklama, dışarıda yeme içme, ulaşım ve iletişim masraflarını göz önüne aldığımızda bu sonuca varıyoruz. Örneğin su, ortalama 14 rupiye satılıyor. Bu da yaklaşık 0.80 TL demek. Adamakıllı hostellerde konaklama ücreti ortalama 40 TL’den başlıyor. Yemek konusuna gelelim ve global bir marka üzerinden yola çıkalım: McDonalds’ta ortalama bir menü 250 rupi civarında, yani 15 TL. Rupi? Sahi ya, Hindistan gezi rehberi yazarken ondan bahsetmemek olmaz. Hindistan, Rupi ismini verdikleri kendi para birimini kullanıyor.

Hindistan para birimi, 2000 rupi, tomar kağıt para

1 Türk Lirası, Kaç Hindistan Rupisi Ediyor?

2018 yılı hakkında konuşuyoruz; 1 TL, yaklaşık 17 Hindistan rupisi ediyor. Türk parasını bozdurabileceğin yer bulma şansın az, o yüzden Hindistan gezisi öncesinde paranı ABD dolarına çevirmeni öneriyoruz. Delhi ve çevresinde, Amerikan dolarını bozdurman çok daha kolay. Hindistan gezisinde güvenlik konusunda tedbirli olman gerek, her yurt dışı seyahatinde olman gerektiği gibi.

Hindistan seyahatine çıkmadan önce bilmende fayda var: Her yerde olduğu gibi burada da dolandırıcılar, heyecanla avlarını bekliyor! Bir turist olarak paranı bölüştürmeni ve her zaman küçük miktarlarda bozdurmanı öneriyoruz. Zaten 100 dolar bozdurduğun zaman, onunla Hindistan’da bir hafta oldukça “elit” bir şekilde yaşayabilirsin. 

Sırtçantalı gezgin kadın, Delhi, Hindistan

Gezi Öncesinde: Hindistan Vizesi Nasıl Alınır?

Hindistan vizesi, Hindistan Başkonsolosluğu aracılığıyla alınır. Doldurman gerekecek birçok belge olacak. Hindistan, kolay vize veren ülkelerden biri olmasına rağmen formları eksiksiz ve dikkatli bir şekilde doldurmanı öneriyoruz. 

Paharanj, eski pazar, Delhi, Hindistan

Duyduğun Birçok Şey Doğru: Hindistan Gezisinde Dikkat Edilecek Şeyler

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Hindistan, şehir efsanelerinin hayat bulduğu bir ülke. Dost acı söyler diyerek Hindistan’ın ciddi bir çöp ve hijyen sorunu olduğunu belirtelim. Bundan bahsetmemizin nedeni, hijyen takıntısı olan insanları önceden uyarmak. Ne olabilir ki diye düşünme! Farklı bir kültüre sahip olan Hindistan’da hijyen kavramı, bizim bildiğimizden çok değişik. Hindistan gezi rehberi içeriğine eklenmesi gereken bir konu ama biz daha fazla derinleştirmeyeceğiz.

Demek istediğimiz şu ki temizlik takıntın varsa Hindistan senin için pek doğru bir yer olmayabilir. Bu arada Hindistan’da her şeye özen gösterilen beş yıldızlı oteller ve şifalı sularıyla ön plana çıkan özel kaplıca otelleri de var. Yani burada her zaman hijyenik olmayan koşullarla karşılaşacaksın diye bir şey yok. Belediye binaları, Delhi Havalimanı, lüks restoranlar ve tapınaklar, her zaman temiz ve tertipli ama Hindistan gezini bu alanlarla sınırlı tutmak istemezsin…

Delhi sokaklarında olduğu kadar diğer şehirlerde ve kırsal kesimde de göreceğin çok enstantane, dinleyeceğin çok hikaye ve şaşıracağın çok detay var! Hindistan gezisi, hem ruhsal hem de fiziksel bir deneyim. Algı sınırlarının zorlandığı, hayata bakışın değiştiği…

gülümseyen Hintli çocuklar

Hindistan’a Gitmeden Önce Kesinlikle Olunması Gereken Aşılar

Hindistan gezi rehberi Hindistan’a gitmeden önce en çok sağlık konusuna önem vermelisin, çünkü bu konu önemli. “Bana hiçbir şey olmaz!” diye düşünmeyip Hindistan’a gitmeden önce bütün aşılarını eksiksiz yaptırmalısın. Bu konu hakkında Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü oldukça kapsamlı bir içerik paylaşmış. Buraya bırakıyoruz.

Hindistan’a gitmeden önce yapılması gereken aşılar

Hindistan Gezi Rehberi: Sağlık Sigortası Konusu

Yurt dışı uçuşlarında sağlık sigortası yaptırman şart zaten. Hindistan’a giderken çoğunlukla standart bir şekilde hazırlanan yurt dışı sağlık sigorta kapsamını genişletmeyi düşünebilirsin.

Gece vaktinde Diwali şehri, Mumbai, Bombay, Hindistan

Hindistan Uçağına Binmeden Önce

Hindistan uçuşunla ile ilgili her belgenin bir fotokopisini al ve sırt çantanda bulundur. Delhi Havalimanı’na giriş yaptığında pasaport görevlileri, Delhi uçuş biletini belge olarak görmek isteyebilir.

haritaya bakan sırtçantalı iki gezgin genç, Hindistan gezisi

Hindistan Gezisi için Özel Bir Sırt Çantası

Hindistan gezin için varsa kullandığın ilaçlar, ıslak mendil, tuvalet kağıdı ve dezenfektanın içerisinde hiçbir zaman eksik olmadığı bir sırt çantası edinmeni öneriyoruz. Hindistan’da bir otel tatili değil de yaşamın bizzat içerisinde olan bir macera yaşamayı planladığını düşünerek söylüyoruz bunu. Yoksa otellerde (çok ucuz olanları tercih etmediğin sürece) aradığın her şeyi bulabilirsin.

Özellikle Hindistan’ın kırsal kesimini keşfetmeyi planlarsan bu sırt çantası kesinlikle şart. Kendi ihtiyaçlarını belirleyerek bu çantayı doldurman iyi bir fikir.

geleneksel Hintli kadın ile fotoğraf çeken gezginler, Hindistan

Hindistan’da Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

 • İletişim. Nasıl desek, Hindistan’da kişisel alan anlayışı farklı. Dokunmak onlar için doğal bir eylem. Özellikle toplu taşıma araçlarında kişisel alanın hiç yokmuş gibi davranıldığını belirtelim.İstanbul’daki metrobüsten deneyimli olan gezginler, ne demek istediğimizi anlayacaklardır.
 • Kendine mutlaka kapsamlı bir Hindistan gezi rehberi edin.
 • İletişimden devam ediyoruz. Hindistan’da dostluğa değer veriliyor ve insanlar selamlaşmayı seviyor. Tanımadığın insanlar sana selam verecek, senin kültürünü merak edecekler. Bizi dizilerden biliyorlar. Evet, Türk dizileri Hindistan’da çok seviliyor. Bu sayede Türkler onlara ilginç geliyor.
 • Hindistan’da iletişim konusunda nelere dikkat etmelisin? “Bu kadarı da fazla” dediğin samimiyetten uzak durmalısın öncelikle. Hindistan’ın popüler yerlerinde turist tuzakları çok fazla. Şöyle örnek verelim: Hediye olduğunu sandığın bir şeye dolaylı yoldan para ödemek zorunda kalabilirsin.
 • Bir turist olduğun anlaşılıyorsa muhtemelen kendi çektiğin fotoğraflardan daha çok, senin fotoğrafın çekilecek.
 • Hindistan’ın rengarenk kamyonları, tam sosyal medyaya konmalık fotoğraflar çekmek için mükemmel bir detay. Hindistan gezinde, şehirler arası yollarda onlarla karşılaşacaksın, şaşırma!
 • Baharatlara alışsan iyi edersin. Sevmiyorsan da global restoranlarda her şeyi bulabilirsin. Kırsal kesimleri keşfe çıkacaksan işin biraz zor.
 • Hindistan’ya yiyecek konusunda endişelerin varsa sırt çantanda konserve ve atıştırmalık bir şeyler bulunsun. Hayat kurtarıcı olabilirler!
 • Hindistan’da her şey hakkında pazarlık yapabilirsin. İletişimim kuvvetlidir, ağzım laf yapar diyorsan 200 rupilik ürünü 100 rupiye alabileceğini belirtelim.
 • Musluk ve çeşme sularından uzak dur.
 • Hindistan gezisinde bazen bu kadar da rahatlık olmaz dediğin şeyler göreceksin. Örneğin almak istediğin bir belge için sana 5 saatlik bir süre verilecek ama o süre 2 güne çıkacak. “Hallederiz” kültürüne çok güvenme, mümkün olduğunca işlerini resmi kanallar aracılığıyla hallet.
 • Resmi kanallar dedik, konuyu biraz açıyoruz. Her zaman resmi turizm ofislerini kullan. Sana resmi turizm ofisi şurada diyen herkese de inanma. Turist tuzaklarına yakalanmama taktikleri, no: 1!  
 • Hindistan, fakirliğin sanata dönüştüğü enteresan bir ülke. Hindistan kast sistemi (70’lerde yasalarca iptal edilen ama hala geleneği sürdürülen) hakkında araştırma yaparsan ne demek istediğimizi anlayabilirsin. Şunu demek istiyoruz ki burada çok farklı ya da zengin görünmemek iyi bir fikir.  
 • Hindistan’da tarihi yerlerin fotoğrafını çekerken biri yaklaşıp “Gel bu tarafa, buradan daha iyi çekiliyor.” diyerek seni bir yere götürürse bil ki sonrasında para isteyecek. Hindistan’da turist tuzaklarına yakalanmama taktikleri, no: 2!
 • Hindistan’da iletişim kurarken her kafa sallama şeklinin başka bir anlama geldiğini öğreneceksin.
 • Son olarak yaklaşık 1.5 milyar nüfusun yaşadığı bu ülkenin kuzeyinden güneyine yüzlerce farklı kültür, din ve inanış bir arada. Hindistan, renklerin ve ritimlerin ülkesi…

kutsal şehir Varanasi, Ganj nehir kıyısı, Hindistan

Hindistan’da Gezilmesi Gereken Yerler

Hindistan’ı tam anlamıyla keşfetmek için Delhi, Varanasi, Mumbai (Bombay), Jaipur, Udaipur, Goa ve Racastan bölgelerini görmeni öneriyoruz. Hindistan uçak bileti için Pegasus tarifelerinden yararlanabileceğini de hatırlatalım. 

Hindistan’da mutlaka görülmesi gereken yerleri de aşağıya listeledik. Bu konudan daha sonra detaylı bir şekilde bahsedeceğiz. Hindistan gezi rehberi 1. Bölüm burada sona eriyor, iyi gezmeler! 

 • Tac Mahal
 • Amber Kalesi
 • Kızıl Kale
 • Hawa Mahal
 • Kutub Minar
 • Jaipur Sarayı
 • Jantar Mantar
 • Hint Kapısı
 • Ganj Nehri
 • Altın Tapınak
 • Lotus Tapınağı
 • Mehrangarh Kalesi
 • Swaminarayan Akshardram
 • Meenakshi Amman Tapınağı
 • Periyar Ulusal Parkı
 • Hümayun Türbesi

 

Bir cevap yazın