Mükemmel Üçlü: Güneşli Hava, Atina ve Alışveriş

Atina’nın tadı, Atina’nın keyfi yazın bir başkadır. Gezilen tarihi yerleri, izlenen gün batımları, dolaşılan sevimli sokakları ve kafeleri ile kendi başına bir açık hava müzesini andıran bu şehirde kesinlikle unutulmaz bir tatil yaşayacaksınız. Peki bu tatilinizi tamamlamaya, içine bir de alışveriş deneyimini ekleyip, Atina’nın ruhunu yansıtan hediye ve eşyalarla birlikte tatilinizi tamamlamaya ne dersiniz? Atina’dan ne alacağınızı bildikten sonra bunu yapmak elbette çok kolay. Hadi o zaman bir adet ucuz Atina uçak bileti ve bolca heyecan alın yanınıza ve tatilinizi başlatmaya hazırlanın.

Derinin Şehri

Evet, Atina kaliteli derileriyle meşhur bir şehir. Ayakkabıdan çantaya, şapkadan eldivene kadar çok geniş bir yelpazede sunulan deri ürünler, Atina’dan alınacak şeyler arasında birinci sırayı çekiyor. Kolonaki Bilgesi’nde yer alan butik dükkanlar ise deri işinin ehli durumunda. Plaka ve Monastiraki’de ise sizi sandaletler karşılayacak. Kendinizi Antik Yunan tablosundaki bir karakter gibi hissetmenizi sağlayan bu sandaletler, Atina’dan getirebileceğiniz en şık ürünler arasında.

atina deri

Antik Yunan Hatıraları

Bu şehrin bu kadar rağbet görmesi ve yıl içinde promosyonlu uçak biletleri kovalamamızın en önemli sebebi, tabii ki sahip olduğu muhteşem tarihi. Ancak Atina tezgahlarında Antik Yunan’dan kalma antika eşyalar bulmayı beklemeyin. Çünkü yasadışı. Fakat dünyaca ünlü kalıntıların, binlerce yıllık sanat eserlerinin çok başarılı replikalarını bulacaksınız. Monastiraki’de bit pazarına uğramanız durumunda daha yakın tarihli –yüz yıllık mesela- antikalara rastlamanız da mümkün.

yunan hatıraları

Geleneksel El Ürünleri

Atina, neticede Ege kültüründen nasibini almış bir yer. Yerel kadınların el işlemeleriyle süslenmiş eşyalar, bin bir emekle ortaya çıkmış ürünler burada da tüm naifliğiyle karşınıza çıkacak. Yastıkların, ahşap işlerin ve halıların, zeytin ve yaşam ağacı gibi kadim motiflerle süslendiğini göreceksiniz. Elbette bunları bulmak için nereye bakacağınızı bilmeniz de oldukça önem taşıyor. Monastiraki’nin bit pazarı yine burada da karşımıza çıkıyor ve bu değerli ürünleri tezgahlarında sizlerle buluşturuyor. Dar sokaklarda keşfetmenizi bekleyen daha nicesiyle birlikte…

yunanistan

Takılar ve Doğal Taşlar Diyarı

Binlerce yıllık tarihe sahip bu toprakların takı ve süslemede geri kalacağını düşünemeyiz değil mi? İşte Atina’da, kültürünün bütün inceliklerini bu zarif süslemeler üzerine yansıtmayı başarmış ve yıllar boyu kuşaktan kuşağa aktarılan usta çırak ilişkisi sayesinde kendine has mücevher sektörünü oluşturmuş. Özellikle gümüş ve kehribarda oldukça iddialı olan takılar, Bizans ve Antik Yunan tasarımlarıyla bambaşka bir hal almış Plaka’da yer alan mağazalar ilk durağınız olmalı.

atina 2