Avrupanın En İyi Kayak Merkezleri

Avrupa’daki En İyi Kayak Merkezleri

Kış mevsimi beyaz manzaralara dalmak ve romantizm yaşamak açısından olduğu kadar pürüzsüz pistlerde kayak yapmak açısından da hayli çekici. Özellikle Avrupa’nın kış turizmi için gidilecek yerler ve rotalar açısından zengin olduğu düşünülünce beyaz maceralar kaçınılmaz oluyor. 

Eski kıta deniz, kum, güneş ve doğal güzellikler bakımından olduğu kadar kış ruhunu yansıtan iklim özellikleriyle de bir cennet özelliği taşıyor. İstersen beyaz manzaralar eşliğinde huzura erebiliyorsun, istersen de kayak takımların ile maceradan maceraya atılabiliyorsun .

Bu yazımızda seni Avrupa’daki kayak merkezlerine doğru götüreceğiz ve kış sporlarına doymanı sağlayacağız. Uçak biletinizi almaya hazırsanız başlayalım ve Avrupa’nın en güzel kayak merkezlerinde unutulmaz bir maceraya atılalım, ama öncesinde kayak sporunun tarihçesi hakkında biraz bilgi verelim. 

Kayak Sporunun Tarihçesi

Kayak Sporunun Tarihçesi

Kayağın tarihi çok eskiye dayanıyor. Bugünküne benzeyen kayak ekipmanları ve malzemeleri tarihte ilk defa Sibirya, Moğolistan ve Altaylardaki avcı topluluklar tarafından kullanılmış.

İlk kayakların dişbudak, çam ve betula ağaçlarından yapıldığı, kayganlıklarının artması için de altlarının deriyle kaplandığı biliniyor. Hatta İsveç’te bulunan bazı tahta kayak kalıntılarının 4000 yıldan daha eski olduğu düşünülüyor. 

İsveç, Norveç, Rusya ve Polonya tarafından 15. yüzyıldan itibaren askeri amaçla da kullanılan kayaklar, 1866’da ilk defa sportif amaçlara hizmet etmeye başlamış. O yıl tarihteki ilk kayak yarışmaları da düzenlenmiş. 

Ancak kayağa asıl ilgi 1880’lerde Norveçli ünlü gezgin Fridtjof Nansen’in Grönland’ı kayakla geçmesi ve bu deneyimi de “Grönland’da Kayakla Gezi” adlı kitapta anlatmasıyla oluşmuş. Ayrıca 1896’da Çekyalı kayak öncüsü Mathias Zdarsky, Alp Disiplini’nin temellerini oluşturmuş ve kayak sporuna çağ atlatmış. 

20. yüzyıla girildiğinde Avrupa’da ve ABD’de kayak kulüpleri kurulmaya başlanmış. 1924’te ise Uluslararası Kayak Federasyonu kurulmuş ve kısa zamanda kayak, Kış Olimpiyatları bünyesine dahil edilmiş. 

Kayak sporunun tarihçesinden bahsettiğimize göre gelelim Avrupa’daki en iyi kayak rotalarına ve senin için seçtiğimiz duraklara. İşte, senin için seçtiğimiz kış turizmi ve kış sporları güzergahları: 

1. Les Trois Vallées, Courchevel, Fransa

Courchevel Kayak Merkezi

Les Trois Vallées; Fransa’nın Savoie bölgesindeki Tarentaise Vadisi’nde bulunan ve kısmen Vanoise Milli Parkı’ndaki Moûtiers kasabasının güneyinde yer alan bir kayak bölgesi. Courchevel, Meribel, Val Thrones ve Belleville’i kapsayan bu bölge, 600 km’lik uzunluğu bulan kayak pistleri ile hayli ünlü. 

Avrupa’nın en iyi kayak merkezleri arasında sayılan bu güzergah, her bütçeye uygun olan yapısıyla da dikkat çekiyor. Özellikle Courchevel Kayak Merkezi, dünyanın en büyük kayak merkezlerinden biri konumunda.

Kış turizmi denince akla ilk gelen yerlerden Courchevel’e geldiğinde, sıcacık içeceğini yudumlayıp dilediğin zaman pistlerin altını üstüne getirebilirsin. Sana en uygun konaklama tesisini seç ve maceraya hazırlan. Unutamayacağın türden bir deneyim seni bekliyor. Marsilya’ya uç, buradan da bölgeye aktarma yap. 

Marsilya Uçak Bileti Ara 

2. Kitzbühel, Avusturya

Kitzbühel Kayak Merkezi

Kitzbühel, Avusturya’nın batısında bulunan Tirol eyaleti içerisindeki bir şehir. Hahnenkamm Dağı’nın eteklerine kurulan bu şehir, Orta Çağ’dan kalmış gibi. Geçmişe ait dokusunu olduğu gibi korumayı başarmış Kitzbühel, aynı zamanda Avrupa’daki popüler kış turizmi rotalarından biri. 

Aslında burası eskiden hayli gizemli bir şehirmiş. Ancak bölge, 19. yüzyılda gelen demir yolu ile birlikte gelişmiş, ticaret ve sanayi bakımından ilerlemiş. Daha sonraları açılan kayak pistleri ile de bir kış turizmi cenneti haline gelmiş. 

Bölge her ne kadar kış sporları ile tanınıyor olsa da burada farklı spor aktiviteleri de gerçekleştiriliyor. Tenis ve otomobil yarışları bu aktiviteler arasında başı çekiyor.

Kitzbühel soluk kesecek doğal güzelliklere sahip bir bölge, ancak buraya ülkemizden direkt uçuşlar bulunmuyor. Bölgeye ulaşmanın en kolay yolu önce Münih’e uçmak ve oradan aktarma yapmak. Kayak takımlarını hazırlamaya başla; heyecan dolu bir yolculuk seni bekliyor.

Münih Uçak Bileti Ara 

3. Zermatt, İsviçre

Zermatt Kayak Merkezi

Zermatt, İsviçre‘de yer alan ve Valais kantonuna bağlı ufak bir kasaba. Ülkenin Almanca konuşulan bölgesinde bulunan Zermatt, İsviçre Alplerinde bulunuyor. Kayak pistleri ve dağ tırmanışı açısından ideal bir güzergah olan Zermatt, kış turizminin önemli duraklarından biri konumunda. 

“Matterhorn” ismi verilen zirvesiyle ünlü olan bölge, uzun yürüyüş rotalarına ve çayırlara sahip. İsviçre’nin en yüksek ve görkemli dağları ile çevrili olan bölgede farklı zorluk derecelerine uygun pistler bulunur. Nefes kesici manzaralara sahip Zermatt’taki pistlerin toplam uzunluğu da 360 km’yi buluyor. 

Bölgeye dair ilginç detaylardan bir tanesi de burada yaşayan insanların büyük bir kısmının herhangi bir araç kullanmaması. Yani burası büyük kent yaşamından sıkılan ve kalabalıktan, trafikten, gürültüden uzaklaşmak isteyen gezginler için biçilmiş kaftan. 

Zermatt’a ulaşmak için öncelikle Basel’e uçabilir ve harikulade güzellikteki dağ yollarını aşarak buraya aktarma yapabilirsin. Zermatt’ta huzurun en saf halini bulacaksın, bundan emin olabilirsin. Daha fazla bekleme! 

Basel Uçak Bileti Ara

4. Cortina d’Ampezzo, İtalya

Cortina d'Ampezzo Kayak Merkezi

Cortina d’Ampezzo ya da kısaca Cortina, dünyanın ilk kayak merkezlerinden biri ve bölge, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor. Alp Dağlarının güney kısmında yer alan ve Dolomitler bölgesinde konumlanan Cortina, eşsiz doğası nedeniyle kış sporlarının da vazgeçilmez durakları arasında. 

Sadece Avrupa’nın değil, tüm dünyanın önde gelen kayak merkezlerinden biri olan Cortina, kış mevsimi haricinde bahar ve yaz dönemlerinde de büyüleyici bir güzelliğe sahip. Bölgede kayak haricinde trekking, bisiklet, kaya tırmanışı gibi farklı türde birçok spor yapılıyor. 

Yaklaşık 250 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Cortina; dağ köyleri, pistleri ve özel tesisleri ile benzersiz bir turizm cenneti. İtalya’da “Dolomitlerin Kraliçesi” olarak adlandırılan bölgeye Venedik’ten aktarma yaparak ulaşabilirsin. Burayı gördüğünde nefesin kesilecek, bize güven! 

Venedik Uçak Bileti Ara

5. Kopaonik, Sırbistan

Kopaonik Kayak Merkezi

Kopaonik, Sırbistan’ın en büyük kayak merkezi. Bölgedeki en ihtişamlı ve güzel dağlardan biri olan Kopaonik, aynı zamanda Balkanlardaki en iyi kayak merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. 

Bölgede kayağın yanı sıra buz pateni, yamaç paraşütü, kar kızağı gibi spor aktiviteleri de yapılıyor. Karlar altında muhteşem manzaralar sunan Kopaonik’te 20’den fazla pist mevcut. Ayrıca burada ATV ve dağ motoru da hayli ilgi görüyor. 

Vizesiz gidebileceğin kayak merkezlerinden biri olan Kopaonik’e Belgrad üzerinden ulaşabilirsin. Özellikle gençler tarafından tercih edilen bu kayak merkezinde eğlenceli bir macera seni bekliyor. 

Belgrad Uçak Bileti Ara 

Bu önerimizle beraber yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istersen “Doğanın Işık Gösterisi: Kuzey Işıkları” içeriğimize geçebilirsin.

Sen Yeter Ki Uçmak İste! Seyahatini baştan sona planlamak için ihtiyacın olan her şey bende! Öneriler bende... Fikirler bende... Uçak bileti bende...

Bir cevap yazın