• Ana Sayfa
  • Mimari
  • Rus Edebiyatı ile Yarışacak Moskova’nın Mimari Harikaları

Rus Edebiyatı ile Yarışacak Moskova’nın Mimari Harikaları

Dostoyevski, Tolstoy, Gogol, Gorki… Rus edebiyatını dünyaya duyurmuş, kelimeleri ile edebiyat anlayışımıza derinlik katmış Rus yazarlar. Dünya klasikleri denince aklımıza gelen Rusların bir yeteneği daha var, mimarlık. Tıpkı kelimelerle oynayıp, bizi kendi dünyalarına çeken Rus yazarlar gibi Rus mimarlar da bizi çağırıyorlar. Bu davete hiç düşünmeden cevap veriyoruz. Sonuç: Büyüleniyoruz! Bir de, “Binalar neden beni bu kadar etkilesin ki?” diyenlere acilen uçak bileti fiyatlarını araştırması ve Moskova mimarisi ile tanışması konusunda ısrar ediyoruz.

Aziz Vasil Katedrali

Belki bu eseri Kremlin Sarayı diye adlandırıyor olabilirsin. Kendini kötü hissetme, bu yaygın bir hatadır. Bu sarayları birbirine karışmak bir Moskova geleneğidir. Kızıl Meydan’da rengârenk kubbeleri ve muhteşem mimarisi ile bu katedral, Moskova’nın görülecek yerleri arasında bir numaradadır. Çünkü kendisi Moskova’nın sembolü olmayı başarmıştır. Değişik şekilde tasarlanmış olan sekiz kubbesi, sekiz ayrı zaferi simgeler. Çünkü burası 1555 – 1561 yılları arasında Kazan ve Astrahan hanlıklarına karşı kazanılan başarıyı kutlamak amacıyla yaptırılmış. Yapım emrini Korkunç İvan vermiş. Söylentiye göre Korkunç İvan katedralin mimarlarını benzeri bir binayı başka bir yere yapmasınlar diye kör etmiş. Çünkü onun adı Korkunç Ivan… Hem muhteşem mimarisi hem de ilginç tarihi ile fazlasıyla tanınan Aziz Vasil Katedrali, bir çok kez restorasyon çalışmaları ile karşılaşmış. Ne olursa olsun bizce Moskova’nın en başarılı mimari harikası. Üstelik fazlasıyla fotojenik bir bina.

Aziz Vasil Katedrali

Devlet Tarih Müzesi

Yine kızıl Meydan’da bulunan kızıl ihtişamlı bir bina, State Historical Museum yani devlet tarih müzesi bulunuyor. Müzenin önündeki heykel ise Kızıl Ordu kumandanı Maraşel Jukov. İçindeki eserler tahmin edersin ki Rus tarihine ışık tutan koleksiyonlardan oluşan,  görülmesi gereken şeyler. Biz Devlet Tarih Müzesi’nin kızıl duvarlarına, meydan ile olan uyumuna ve kulelerine ve dimdik duruşuna hayran kaldık.

Moskova Devlet Tarih Müzesi

Bolşoy Tiyatrosu

Bolşoy Tiyatrosu Moskova’nın en tarihi tiyatrosu. Opera ve bale gösterileri için, ünlü mimar Joseph Bové tarafından tasarımı yapılmış. Bu tiyatro Rus kültürü için o kadar önemli ki, Ruslar bu ikonik yapılarını 100 rublelik banknotlarına işlemişler. Mimari güzelliklerinin yanı sıra, düzenlenen etkinlikleri ile ünlü olan tiyatroda çeşitli gösterileri izleme şansı bulunuyor.

Moskova Bolşoy Tiyatrosu

Kremlin Sarayı

Kremlin; şato, kale anlamına gelir. Çoğu Rus kentinin merkezinde bir tane bulunur. Fakat en ünlüleri Moskova’da bulunan Büyük Kremlin Sarayı’dır. Saray, Rus ihtişamını en ince ayrıntısına kadar anlatan önemli bir mimari eser. Moskova Nehri’nin kuzey kıyısında Borovitsky Tepesi kapsayan Kremlin Sarayı, uzun duvarlarla çevrili. Geçmişte Rus çarlarını, günümüzde devlet başkanlarını ağırlayan (Putin’in çalışma ofisi burada yer alıyor) bu görkemli sarayın bahçesi ve burada bulunan kiliseler mutlaka görülmeli.

Kremlin Sarayı

Lenin Mozolesi

Kızıl Meydan’da bulunan Lenin Mozolesi,  Sovyetler Birliği’nin kurucusu Vladimir Ilyiç Lenin’in mumyalanmış naaşının bulunduğu yer. Binada bir lobi ve yas odası bulunuyor. Kırmızı granitler komünizmi, gri granit ise yası simgeliyor. İlginç bir yapı olan mozole, kırmızı duvarları sayesinde Kızıl Meydan ile uyum içinde görünüyor.

Lenin Mozolesi

Moskova Metrosu

Ve bir yeraltı müzesi, Moskova Metrosu. Şehrin metro hattı, “Moskova’nın yeraltı sarayları” adıyla anılıyor. Savaş sonrası zaferleri kutlamak için inşa edilen metro, Rusya’nın sanayileşmesini anlatıyor. Fakat bunlardan uzaklaşıp, sanat galerisi tadında bu metroların içinde bulunan sanat eserlerinin keyfini çıkarmalısın. 1935 yılında inşa edilen ilk metro hattı Sokolnicheskaya en beğenilen istasyondur. İhtişamlı duvar ve tavan işlemeleriyle süslenen metro istasyonları, Rus sanatının özeti gibi. Mozaiklere, heykellere ve ihtişamlı avizelere hayran kalmaman mümkün değil.

Moskova Metrosu

Sen Yeter Ki Uçmak İste! Seyahatini baştan sona planlamak için ihtiyacın olan her şey bende! Öneriler bende... Fikirler bende... Uçak bileti bende...