Rusya’nın Rengini Oluşturan Bir Masal Evi; Aziz Vasil Katedrali

 

Moskova’nın simgesi, Kızıl Meydan’ın rengi Aziz Vasil Katedrali aslında herkesin görüntüsünü gözünde canlandırabileceği kadar ünlü bir mimari yapı. Çünkü kendisi hem kocaman bir şehri temsil ediyor hem de ilginç mimari özellikler barındırıyor. Hakkında bilinen hikâyeler de cabası. Eminiz birçok şehir Moskova’yı sırf bu esere sahip olduğu için kıskanıyordur. Ama biz hiç kıskanmıyoruz. Alıyoruz Moskova ucuz uçak biletlerimizi, Kızıl Meydan’ın en masalsı kahramanını ziyarete gidiyoruz.

Zafer ile Gelen Mimari Harika

Bu masalsı kahraman halk arasında soğana benzetilen sekiz renkli kubbesi ile Kızıl Meydan’ın en dikkat çeken yanını oluşturuyor. Ayrıca hem halk hem de dünya tarafından bu katedral, bol bol Kremlin Sarayı ile karıştırılıyor.  1555 – 1561 yılları arasında Rus Devleti’nin Kazan ve Astrahan hanlıklarına karşı kazandığı zaferleri kutlamak amacıyla yapılmış bir gurur eseri. Bu yüzden her bir kubbesi zaferi temsil ediyor. İrili ufaklı kulelerden oluşan bu katedralin en uzun kulesi 65 metre yüksekliğinde. Renkleri ve zengin kabartmalarıyla dikkat çeken bu yapı, UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunuyor.

Zafer ile Gelen Mimari Harika

“Bunu Yapan Adam Kör Olmuş”

Moskova’da gezilecek yerler arasında bulunmak öyle kolay değil. Derin bir tarihiniz şık bir görüntünüz ve ilginç bir hikâyeniz olmalı. Aziz Vasil Katedrali bunu tam olarak karşılıyor. Aziz Vasil Katedrali’nin arkasındaki isim Korkunç Ivan olunca, türlü skandallar da kaçınılmaz oluyor. Mesela eserin bir örneğini başka yerde inşa etmemesi için İtalyan mimarın Korkunç̧ İvan’ın emriyle kör edildiğine inanılıyor. Bu bir efsane fakat halk bu hikâyeyi çok fazla benimsemiş durumda. Kim bilir? Belki de doğrudur.

Aziz Vasil Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Şuan devletin tarihsel müzesi olarak kabul edilen katedral, müze olarak hizmet veriyor. 16. ve 17. yüzyıla ait 400’ü aşkın eser barındıran bu müzenin en ilginç parçası 17. yüzyıldan kalma Çar Aleksey Mihayloviç’e ait kadeh. Bunun dışında tavan ve duvar işlemeleri ve aydınlatma sistemi mimari yapıyı kusursuz yapan detaylar arasında bulunuyor. Yalnız uyaralım, katedralin içi dışarıdan göründüğü gibi devasa boyutlarda değil. Aziz Vasil Katedrali’ni pazartesi – pazar günleri 10.00-18.00 arasında, cuma ve cumartesi günleri ise 10.00-21.00 saatlerinde ziyaret edebilirsin. Müze kapanmadan 1 saat önce bilet gişesi kapanıyor, bu yüzden bilet işini son ana bırakmamaya dikkat etmeni tavsiye ediyoruz.

Aziz Vasil Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Sen Yeter Ki Uçmak İste! Seyahatini baştan sona planlamak için ihtiyacın olan her şey bende! Öneriler bende... Fikirler bende... Uçak bileti bende...