• Ana Sayfa
  • Moskova
  • Rusya’nın Soğuk Güzeli Moskova’da İçini Isıtacak Ayrıntılar

Rusya’nın Soğuk Güzeli Moskova’da İçini Isıtacak Ayrıntılar

Hazır havalar yavaş yavaş ısınmaya başlarken, Moskova’nın kırılan soğuğunu değerlendirmek lazım. Aslında Moskova’nın soğuğu dert değil. Bu şehirde içini ısıtacak ve çok mutlu edecek o kadar çok ayrıntı var ki, hava şartları biraz arka planda kalabiliyor. Moskova ucuz uçak biletlerini ayarladıysan, bu soğuk güzeli ziyaret etmek için acele et. Moskova’da keşfedilmesi gereken çok şey var!

Aziz Vasil Katedrali’nde Renklerin İçinde Kaybolmak

Gelin ve damatların, neşeli arkadaş gruplarının ve “Bir de beni tek çek” diyen fotoğraf sevdalılarının arka planını süsleyen bu harika yapıyı daha önce duymuşsundur. Bu bir Disneyland yapısı değil, kendisi Moskova’nın en ünlü katedrali. UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan bu katedral, Moskova’nın ikonik yapılarından. Korkunç İvan’ın, Tatarlara karşı kazandığı zaferi kutlama amacıyla yaptığı bu katedralin yapımı 1561’de tamamlanmış. Yalnız Stalin’in emriyle yıkılmış ve aslına uygun şekilde tekrar yapılmış. Kısaca bu yapı çok badireler atlatmış.  8 kubbesi bulunan tarihi yapının her kubbesi farklı boyutta. En büyük kubbe ise altın işlemeli. Kubbe evet. Eserin, İslam mimarisinden de etkilendiğini kimse inkar etmiyor. Bu muhteşem katedral bugünlerde müze olarak kullanılıyor ve hala Moskova’ya büyük bir zevkle renk veriyor. Bir klasiği gerçekleştirip,  arkana Aziz Vasil Katedrali’ni (Kremlin Sarayı) al, kolları aç, gülümse ve çekiyooor…çektik!

Aziz Vasil Katedrali

Bakın Bu Bir Dramdır: Heykel Mezarlığı

“Moskova gezisinde neden mezarlığa gideyim?” sorusunu cevaplıyoruz. Çünkü burası bildiğimiz mezarlıklardan değil. Burası bir heykel mezarlığı.  Burası Sovyetler zamanında şehri süsleyen, ancak birliğin dağılmasının ardından yerlerinden sökülüp, bu parka doldurulan heykellerden oluşuyor. Ruslar, bu heykel parka mezarlık diyor çünkü bir zamanlar şehri süsleyen ideolojik heykeller, adeta buraya atılmışlar. Şimdilerde harika bir sanat galerisini ve bir tarih kitabını andıran bu park, bizce Moskova’nın en anlamlı parkı.

Heykel Mezarlığı

Sanat Galerisi Değil Metro

Moskova’yı keşfetmek çok kolay çünkü şehirde çok geniş ve kullanışlı bir metro ağı var. Fakat şimdiden uyaralım, bir yerden bir yere giderken vaktini en çok metroda geçireceksin. Çünkü bir sanat galerisini andıran bu metrolar, ulaşım aracından çok daha fazlası. Mermer kemerler, bronz heykeller, mozaikler, rölyefler Moskova’nın sanata bakan en iddialı yüzü. Üstelik bu özelliği tüm istasyonlarda görebilirsin.

moskova metrosu

Maksim Gorki’ye Misafirliğe Gitmek

Bu tavsiyemiz edebiyat sevdalılarına gelsin. Dünyaca ünlü Rus yazar Gorki’nin evine misafirliğe gitmek ister misin? Maksim Gorki, Sovyet devrinin en önemli yazarlarından biri. Sürgün dönüşü ona bu ev hediye olarak verilmiş. Ama ne ev! Moskova’nın en başarılı yapılarından biri olan bu evde, Gorki’nin çalışma odasını, notlarını, dev kütüphanesini, galerisini kısacası yaşam izlerine dair her şeyi burada bulabilirsin.

Maksim Gorki’ye Misafirliğe Gitmek

Moskova’nın En Sevimlileri Matruşka Müzesi’nde

Matruşka insanın psikolojisiyle dalga geçebilen, çok da eğlenceli mükemmel bir buluş. İç içe geçen onlarca bebek… Süslü mü süslü ahşap matruşka bebekler toplanıp bir müze oluşturmuşlar ve Moskova’nın görülmesi gereken yerleri listesinin en başlarında sıralarını almışlar.

İçinizi Isıtacak Lezzetler

Moskova’da ne yenir? Sorusuna en sıcak yanıt, borsch’tur.  Şehrin soğuğuna birebir gelen bu harika kırmızı çorba Moskova’nın en ünlü yemeği. Sığır eti ve çeşitli sebzelerin oluşturduğu lezzetli çorba, uzun seyahat keşiflerinde enerji de verecektir. Moskova’nın meşhur tatları arasında bulunan haçapuri, pirojki tatlısı ve şarlota tercihlerin arasında bulunmalı. Moskova’nıj bu lezzetlerini tatmak için uçak biletini almayı unutma!

borsch

Sen Yeter Ki Uçmak İste! Seyahatini baştan sona planlamak için ihtiyacın olan her şey bende! Öneriler bende... Fikirler bende... Uçak bileti bende...