Saraydan Öte, Şatodan Beri: 11 Rus Kremlini

Rusya’nın nesi meşhur?

Bu soruya cevap olarak kimileri havyar der, erkek katılımcılardan bazıları ise kadınları diye yanıtlar; bir kısımı da Putin diyebilir! Aslında Rusya’nın en meşhur şeyi, Ortodoks ikonalarının mimari tezahürü olan kremlinleri! Kremlinleri yakından görmek istersen uygun bilet fiyatlarıyla Rusya’ya uçabilirsin.

Kremlin Nedir?

Kremlin hakkında bilgilenmek için ilk başta kremlinin ne anlama geldiğini öğrenebilirsin. Kremlin, Rus kültürüne özgü kale ve tapınakların bir araya gelerek oluşturduğu merkezi yerleşim birimine deniyor. Kremlin sarayı da bu yapılar bütününün içindeki en şaşaalı tasarımlı olanı. Sonuçta Rus çarları ve bölge yöneticileri bu kremlin saraylarının içinde yaşıyormuş.

Moskova Kremlini’ni ve Kızıl Meydan’ı mutlaka duymuşsundur. Şehrin silüetini oluşturan bu yapılar bütünü Moskova’nın tam merkezinde bulunuyor.

Sana bir bilgi sorusu: Moskova’daki kremlin sarayının kaç kulesi vardır? Cevabı veriyoruz: Her birine farklı bir isim verilmiş olan tam 20 kule!

Moskova’da görülebilecek şeylerin sayısı belki de bu sayının 10 katı. Sana Moskova uçak bileti almak için bir bahane! Moskova hakkında biraz okuma yapmak istersen buraya bir bak deriz.

Şimdi gelelim Rusya’nın birbirinden güzel kremlinlerine…

Kremlinlerin Atası: Old Ladoga

St. Petersburg’un doğusunda, Old Ladoga isimli küçük bir kasabada Rusya’nın ilk kremlini sessizce yatıyor. 9. yüzyılda taş duvarları inşa edilen Old Ladoga Kremlini, Viking kabilelerinin Rus tarihiyle birleştiği bir yer…

 • Rusların çağırdığı Viking şefleri Rurik ve Oleg burada yaşadı.
 • Oleg, o zamanlar ismi Constantinople olan İstanbul’a kadar seferler düzenledi.
 • Oleg’in bir yılan tarafından öldürüldüğüne inanıldığı için burada yılanlarla ilgili pek çok efsane dolaşıyor.

Novgorod the Great: Novgorod Kremlini

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Novgorod the Great, en eski kremlinlerden bir diğeri. 14. yüzyıldan önce Detinets ismiyle bilinen bu kremlin, “Çocuklar” olarak çağrılan prensin silahşörleri için bir konaklama merkeziymiş.

 • 1044 yılında Prens Yaroslav adıyla kremlin tamamlandı.
 • Taş güvercin figürüyle ünlü St. Sophia Katedrali, kremlin duvarları tarafından korunuyor.
 • Efsanelere göre Korkunç İvan’ın şehir halkına yaptığı zulmü gören bir güvercin, katedralin tepesinde taşa dönüşmüş.

Pskov Kremlini: Prenses Olga’nın Mabedi

Hristiyanlık dinine ilk geçen Rus prenslerinden Vladimir’in annesi, Rus tarihinin önemli isimlerinden Prenses Olga adıyla inşa edilen Pskov Kremlini; huzurlu manzarasıyla Pskov ziyaretinde mutlaka görülmesi gereken bir yer.

 • Efsanelere göre Prenses Olga, Cennet’ten gelen ışıkları gördüğü yere bir katedral yapılmasını buyurmuş.
 • Pskov Kremlini içerisinde yer alan Trinity Katedrali, ismini Prenses Olga’nın gördüğü ışıklardan alıyor.

Definecilerin Gözü Burada: Rostov Kremlini

Rostov Kremlini, korunmadan çok dini amaçlar için inşa edilmiş bir yapı. 1883 yılında inşa edilen kremlinde, 92000’den fazla eser görülebiliyor. Ortodoksların önemli mabedlerinden Rostov Kremlini, antika severlere harika fotoğraf kareleri sunacak.

 • Rostov Kremlini, bölgenin en önemli kültür değerlerinin saklandığı bir yer.
 • 1700’deki Narva Savaşı’nda Rusya katedrallerindeki demirleri eriterek silaha dönüştüren Peter the Great, buradakileri es geçmiş.

Tula Kremlini: Moskova’nın Rakibi

Moskova Kremlini’ni tasarlayan İtalyan mimarların bir diğer eseri Tula Kremlini, yıllar boyunca birçok kuşatmaya maruz kalmış önemli bir yapı. Tarihi boyunca gördüğü savaşlar nedeniyle yıpranan yapı, 2012 yılında kurulan bir vakıf sayesinde restore edilmiş.

 • IV. İvan’ın vefatından sonra gelen felaket zamanlarında, çar meskeni olarak burası düşünülmüş.
 • Bu düşünce gerçeğe dönüşseydi, belki de Tula günümüzün Moskova’sı olacaktı…

Kolomna Kremlini: Sahte Çariçenin Matemi

Eski zamanlarda Rusya’nın en büyük kremlinlerinden biri olan Kolomna, 18. ve 19. yüzyılda bölge halkı tarafından talan edilmiş. Kremlin taşlarını ev yapımında kullanan bölge halkı, Çar I. Nikolay’ın emirleri doğrultusunda kremlini rahat bırakmış.

 • Kremlin’in 17 kulesi var ve birine, sahte çar I. Dmitriy’in karısı Maryna Mniszech’in ismi verilmiş.
 • Maryna Mniszech, sahte çarın ölümünden sonra buraya hapsedilmiş ve burada ölmüş.
 • Efsanelere göre Maryna Mniszech ölmemiş, bir saksağana dönüşerek hapsedildiği kuleden kaçmış.

Kazan Kremlini: Tatar Sultanın Felaketi

Tatar kültürünün önemli yapılarından biri olan Kazan Kremlini, Tatar Sultanı Süyümbike’nin gönülleri dağlayan hikayesine konu olmuş. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan kremlin, Kazan ziyaretinde mutlaka görülmeli.

 • Efsanelere göre Sultan Süyümbike’ye aşık olan Korkunç İvan, onunla zorla evlenir fakat sultan düğünün yedinci gününde kendini kuleden aşağı atar.
 • Kaynaklara göre Korkunç İvan, sultanı Moskova’ya götürmüş ve sultan burada veremden ölmüş.

Zaraysk Kremlini: En Küçük Kremlin

Moskova’ya 160 kilometre uzaklıkta bulunan sanayi şehri Zaraysk, günümüzde pek dikkat çeken bir şehir olmasa da 16. yüzyılda inşa edilmiş kremliniyle tarih severler için ideal bir rota.

 • Rus prensliklerini birleştiren Büyük Prens III. Vasili adıyla inşa edilen kremlin, içerisinde hala çözülmemiş gizemler barındırıyor.
 • Kremlinin altında bulunan gizli geçitler, muhtemelen yer altı zindanlarına bağlanıyor.

Astrahan Kremlini: Tepelerin Hakimiyeti

Hazar Denizi’nin koruyucusu, belki de Rusya’nın en korunaklı kremlinlerinden biri olan Astrahan; bölgedeki en hakim tepeye tüm görkemiyle kurulmuş. Şüphesiz içinde yaşayanlara Volga Nehri’nin kusursuz manzarasını sunarken mükemmel bir güven hissi sağlıyordu.

 • Tarihi boyunca sayısız savaşa tanık olan kremlin, birçok kez yıkılıp tekrar yapıldı.
 • 1974 yılında müzeye dönüştürülen Astrahan Kremlini, o zamandan beri görkemli tarihini ziyaretçilerine fısıldıyor.

 

Tobolsk Kremlini: Beyazdan Yükselen Mavi ve Altın Kubbeler

Sibirya’da bulunan tek taş kremlin Toborsk, bembeyaz rengiyle bölgenin dokusuna uyumlu bir görünüme sahip. Klasik Rus mimarisinin önemli eserlerinden Tobolsk Kremlini, öncesinde Kazaklar tarafından yapılmış ahşap bir kaleyken sonrasında taş bir yapıya dönüştürülmüş.

 • Tobolsk Kremlini, aynı zamanda bir sürgün yeri. Yönetim tarafından istenmeyen insanlar buraya gönderilmiş.
 • Tobosk’ta sürgün yemiş bir de çan bulunuyor. Korkunç İvan’ın oğlu Prens Dmitriy’in Uglich şehrinde öldürülmesinin ardından bu çan sökülerek Tobolsk’a sürgüne gönderilmiş.

Kremlinlerin Efendisi: Moskova Kremlini

(Moskova Uçak Bileti)

Rusya devlet başkanının resmi ikamet yeri, tarihin en güçlü çarlarının içinde yaşadığı, Moskova’nın silüetini belirleyen ve şehre masalsı bir atmosfer kazandıran Moskova Kremlini; dünya üzerinde görebileceğiniz en ilginç yapı kompleksinden biri…

 • 1495 yılında inşa edilen Moskova Kremlini, Kızıl Meydan’la beraber 70 bin metrekarelik bir alanı kapsıyor.
 • Efsanelere göre kremlin projesini kendi elleriyle çizen Korkunç İvan, yapıyı tasarlayan mimarların gözlerini, bir daha böyle bir eser yapamamaları için kör etmiş.

Sen Yeter Ki Uçmak İste! Seyahatini baştan sona planlamak için ihtiyacın olan her şey bende! Öneriler bende... Fikirler bende... Uçak bileti bende...

Bir cevap yazın