• Ana Sayfa
  • Makale
  • Okullar Açılmadan Önce Son Bir Kaçamak: Sonbaharda Gidilecek Yerler

Okullar Açılmadan Önce Son Bir Kaçamak: Sonbaharda Gidilecek Yerler

Bu yaz işler çok mu yoğundu? Bir türlü yıllık izin için vakit bulamadın mı? Belki de yaz okuluna kaldın. Tatile doyamamış da olabilirsin? Öyle ya da böyle, henüz treni kaçırmadın; eylül, ekim hatta nereye gideceğini bilirsen kasım ayında bile keyifle denize girip güneşlenebileceğin yerler var.

Ucuz uçak biletiyle başlayalım çünkü dünyanın en güzel şeylerinden biri ucuz uçak biletidir. Seyahat bütçen rahatlar, kredi kartı ekstren gözüne güzel görünür ve arkadaş ortamında bolca “İnanmıyooorum, abi çok iyi fiyata kapmışsın” övgüleri toplanır. Peki, sonbaharda nereye gidilir?

En Güzeli Burası: Nevşehir, Kapadokya

nevsehir-kapadokya

Kapadokya’nın en güzel gün batımı manzaraları sonbaharda görülür. Romantik bir şeyler mi arıyordun? Tut elinden sevdiğin kişiyi ve spontane bir Kapadokya tatiline çık. Tatil dönüşünde ruhunuz kadar aşkınız da yenilenmiş olacak.

Sonbaharın Köprüleri: Prag

prag-sehir-gorunumu

Sonbaharda Avrupa’ya gideceksen Prag’ı seçeneklerin arasına ekle, hatta ilk sıralara koy. Çünkü şehrin en güzel dönemi bu mevsim. Birincisi, çılgın turist kalabalığı yok. İkincisi ise Orta Çağ atmosferini yaşatan şehrin barok mimarisi, sonbaharın renkleriyle buluşunca ortaya zamanı durdurmak isteyeceğin manzaralar çıkıyor.

Avrupa uçak biletleri ne kadar erken o kadar ucuz. Bu sonbaharda bavulunu Prag için hazırlayacaksan uçak biletini şimdiden ayırt deriz.

Memleketten Sonbahar Manzaraları: Mardin

mardin-evleri

Otantik evleri, sıcakkanlı insanları ve ağır ağır ilerleyen yaşamıyla Mardin; sonbaharda yapabileceğin egzotik bir tatil için hem lezzetli hem de gizemli bir seçim. Sen Mardin mutfağının tatlarıyla kendinden geçerken sonbahar güneşi şehrin taş mimarisi üzerinde görülmeye değer ışık oyunları yapıyor olacak. “İyi ki çıkmışım bu yolculuğa, ihtiyacım varmış” derken bizi hatırlarsın artık.

Sonbaharı Yaz Yapar: Kıbrıs

romantik-cift

Sonbahar Kıbrıs’ta bir başka. Kıbrıs bu zamanlarda daha sakin, daha sessiz ama eğlencesinden hiçbir şey kaybetmiyor. Kıbrıs gece hayatı aynı coşkunlukta devam ediyor yani anlayacağın.

Bize kalırsa boş ver kulüpleri, barları; Kıbrıs’ın plajlarının hepsini keşfet. Kıbrıs’ta zor ya, diyelim ki şanssızlığına denk geldi ve hava biraz bozdu o gün. O zaman ver elini Kıbrıs’ın görülecek yerleri!

Kızıldeniz’de Saklı bir İnci: Şarm el Şeyh

misir-sarm-el-seh

Sonbaharda tatile gireyim, hatta tüplü dalış yapayım, lüks otellerde el üzerinde tutulayım ama fiyatlar da makul olsun diyorsan hemen Şarm el Şeyh uçak biletini ayır. Mısır’ın özerk sahil kenti Şarm el Şeyh, sonbaharda kusursuz bir deniz, kum ve güneş tatili yapmak isteyenlerin gizli sırrı.

Palmiye ağaçlarıyla dolu yollarda yürürken denizden gelen ılık esintiler saçlarını okşayınca bize teşekkür edersin.