Tarihi Değeri Yüksek Bir Şehir: Zaporizhia

Kyiv, Lviv, Odesa… Hayli duyulan şehirler değil mi? Ukrayna’da başka turistik şehirler de var. Bunlardan biri Zaporizhia. İstanbul’dan yaklaşık 2 saatlik uçuşla varılabilen Zaporizhia, ülkenin altıncı büyük şehri. Tarihe meraklı olanlar şehri, II. Dünya Savaşı’ndan biliyorlardır. Eğlenceyi sevenler de bu şehri biliyorlardır; çünkü Zaporizhia, gece hayatı ile meşhur bir şehir.

Pegasus sponsorluğunda gittiğim Zaporizhia’da beklediğimden fazlasını buldum. Gece hayatı nam salmış olsa da gezip görülecek keşfedilecek çok yer varmış beni bekleyen.

Gün batımı manzarası, Zaporijya

Uzun yıllar boyunca sanayi şehri olarak kullanıldığı için çok sayıda sanayi müzesi var. Ülkenin ana otomobil üretim şirketinin ve dünyaca ünlü uçak motoru üreticisi Motor-Sich bu şehirde mesela. Bunun yanında önemli bir demiryolu merkezi. Bu da beraberinde şehrin gelişmesini sağlamış. Rus devriminin sonunda da önemli bir sanayi merkezi haline gelmiş.

Gezilecek yerler açısından ise tarihi yerlerin ve tarihi eserlerin yeri büyük. Çünkü şehirde, yerleşimin 2-3 bin yıl öncesine dayandığı ortaya konulmuştur.

90 güne kadar süreli gezilerinizde Türk vatandaşlarının vizeden muaf olduğunu hatırlatmak istiyorum. Bu, oldukça önemli bir detay!

Binlerce Yıllık Geçmişe Sahip Zaporizhia

Khortytsia Milli Parkı, Zaporijya

Bu yerlerin başında Zaporizhia Bölge Müzesi geliyor. Tarih ve kültür açısından önemli bir yere sahip olan müzede yerel kıyafetler, farklı askeri birliklerin silahları, zırhları ve farklı araç gereçlerin yanı sıra türlü el sanatları sergileniyor.

Buram buram tarih kokan bir diğer yer ise Kortitsa Ulusal Parkı. İçinde Zaporizhia Kazakları Müzesi’nin de bulunduğu park, aslında bir kalıntı adası. İskitler döneminden günümüze ulaşan hamam, höyük, mezarlar ve heykeller yer alıyor. Özellikle bahar ve yaz aylarında turistlerin akınına uğramaktadır. Sanayi şehri Zaporizhia’da yemyeşil bir köşe burası. Yaşı 700’den büyük olduğu tahmin edilen bir meşe ağacı da yaşıyor bu tarih dolu yeşilliğin içinde.

Yine İskitler dönemine ait eserlerin yer aldığı başka bir yer: İskitler Açık Hava Müzesi. Burada paleolitik döneme kadar uzanan eserler sergileniyor. Tam bir zaman yolculuğu!

Zaporijya Tren İstasyonu

Zaporizhia Kazakları’nın nasıl bir yerde yaşadığını merak ediyorsanız durağınız Zaporizhia Sich olmalı. Dönemin mimari anlayışına göre düzenlenmiş yapıların bulunduğu Zaporizhia Sich, 2007’de çekilen bir film için de film seti olarak kullanılmıştır.

Saydığım eserler kadar köklü bir geçmişe sahip olmasa da Lenin Bulvarı da 11 km uzunluğu ile dünyanın en uzun bulvarlarından biri olma özelliği ile önemli bir yere sahip. Sovyet döneminin özelliklerini yansıtan binaları ve geniş kaldırımları ile yürüyüşünüz keyifli hale geliyor.

Dinyeper Nehri Kenarına Kurulu Bir Şehir

Dinyeper Nehri kıyısında gezen insanlar, Zaporijya

Dinyeper Nehri etrafına kurulu Zaporizhia, bu yönüyle de büyüleyici bir atmosfer sunuyor. Nehir kıyısında bir yürüyüşle güne başlayabilir veya güneşin batışını izleyerek gününüzü sonlandırabilirsiniz. Yazın ise plaja dönüşüyor burası. Uzanıp keyif yapmalık!

Preobrazhenskiy Köprüsü ise nehre ayrı bir hava katıyor. 550 metre uzunluğunda ve 54 metre yüksekliğinde olan köprünün yapıldığı dönem (1952), bu tür inşaatların imkansız kabul edildiği bir dönem imiş. Yani döneminin başyapıtı. Toplamda iki katmana ve dört kemere sahip olan köprünün alt kısmı yayalar ve özel kamyonlara ait iken üst kısmında ise demir hattı bulunuyor.

Biraz dinlenmek, biraz huzur bulmak, biraz da doğaya kulak vermek istiyorsanız Voznesenovskiy Parkları aradığınız adres. Şehrin sakin yüzü ile sizi tanıştıran parklar, sonbaharda adeta bir tablo gibi.

 Zaporijya Şehir Merkezi

Şehir merkezini merak ediyorsanız, sizi Mayakovskoho Meydanı’na doğru alalım. Meydanın çevresinde tarihi yapılar, parklar ve kafeler bulunuyor.

Arabalara meraklı iseniz Zaporizhia Antika Arabalar Müzesi’ne gidip eski araç koleksiyonuna göz gezdirebilirsiniz. 20. yüzyılın 30’lu ve 60’lı yıllarına ait 22 sergi bulunuyor. Willis, Dodge, Katyusha ailesine ait tüm araçları görebilirsiniz. Daha da güzelleri, buradaki araçların çoğu çalışır durumda.

Zaporizhia Gece Hayatı

Butik Kahveci, Zaporijya

Gece hayatının meşhur olduğunu söylemiştik. Fazlasıyla canlı ve hareketli olan gece hayatını besleyen çok sayıda mekan bulunuyor. Köpük makineleri, elektronik rulet ve havuz bulunan, lazer gösterilerinin yapıldığı 2000 bunların başında geliyor. Daha şık yerler arıyorsanız; Intourist Otel’in zemin katında yer alan Crowbar ve ünlü şarkıcıların tercih ettiği Sova Club’a gidebilirsiniz. Dinyeper Nehri kenarında bulunan Vega isimli kulüp de şehrin en iyilerinden.

Kızarmış et ve patatez kızartması, Zaporijya yeme içme dünyası

Bir diğer mekan ise orta yaş ve üstü kesimin daha çok tercih ettiği Music Hall. Burası şehrin en uzun barı. VIP salonu da mevcut. Dans platformu çok beğenilen mekanda Electro, Electro-House ve Techno-House gibi müzik türleri çalıyor.

İlginç şeyler peşindeyseniz Orta Çağ kalesi görünümüne sahip Evropa, tam da aradığınız mekan.

Zaporizhia Konaklama

Zaporijya Gece Hayatı, Sun City

Konaklama açısından herhangi bir problem ile karşılaşmazsınız. Otelden günlük kiralık dairelere kadar pek çok seçenek mevcut. Fiyat olarak ise yine yüzleri güldürüyor.

Çok lüks bir otel arıyorsanız, şunu söyleyelim; şehirde 5 yıldızlı otel malesef yok. Fakat, 3 ve 4 yıldızlı otellerde de aradığınız konforu ve temizliği bulabilirsiniz.

    • 4 Yıldızlı Oteller: Khortitsa Palace Hotel, Intourist Hotel
  • 3 Yıldızlı Oteller: Platinum Hotel, Teatralniy Hotel, Reikartz Zaporizhia

Daha merkezi yerlerde otel arıyorsanız yine çok sayıda seçeneğiniz mevcut. Comfort Hotel & Hostel, Home On Avaliani, Apartment on Prospect Lenina, Smart Hotel on Gogolya bunlardan bazıları.

Sakin ve küçük bir otel arıyorsanız; 2 ve 3 yıldızlı butik otelleri tercih edebilirsiniz.

    • 3 Yıldızlı Butik Oteller: Venecia Hotel & Spa, Slava Hotel, Prague
  • 2 Yıldızlı Butik Oteller: Bilyj Rojal

Bu seçeneklerin yanında, şehirde farklı her bütçeye hitap eden fiyat yelpazesine sahip otel ve hosteller bulunuyor.

Ukrayna’nın sanayi şehri olarak anılan Zaporizhia, aynı zamanda tarihi değeri de yüksek bir şehir. Dinyeper Nehri etrafına kurulu olması da romantik bir çehreye büründürüyor şehri. Zamanda yolculuğa çıkmak, gece hayatını doyasıya yaşamak, yemyeşil parklarda ve nehir kenarında dinlenmek ve Ukrayna yemeklerini tatmak için tek yapmanız gereken flypgs.com adresine girerek Zaporizhia uçak bileti almak.

Zaporizhia Uçak Bileti

Zaporijya uçak bileti

Vizesiz Geziyorum Kimdir?

“96 ülke, 1 insan” sloganıyla yayın hayatına başlayan bu proje, Türkiye’den vize istemeyen tüm ülkelere ait merak ettiğiniz her şey mevcut. Nasıl gidilir, nerede kalınır, nerede ne yenir, nereden alışveriş yapılır ve daha birçok detayı bir arada bulabileceğiniz sitede, aynı zamanda ülkelere ait ilham verici tanıtım videoları da yer alıyor. 

www.vizesizgeziyorum.com

Bir yanıt yazın