Yaşayan Tarih, Berlin

Pek çoğumuzun Avrupa dendiğinde aklına gelen ilk şehirlerden biri olan Berlin, Almanya’nın başkenti olmasının yanı sıra Dünya Savaşı’nın izlerini hala üzerinde barındıran, zamanın izleriyle yüklü bir şehir. Sokaklarında dolaşırken yakın tarihin gerçeklerini sunan, acıların ve zaferlerin hikayesini anlatan bu şehri ziyaret etmek ve hikayelerine kulak vermek için en güzel mevsim ise yaz. Meydanlarında, parklara gizlenmiş anıtlarında ve caddelerinde dolaşın. Kısacası tarihi yaşayarak keşfetmek için Berlin uçak biletinizi hemen alın.

Alexanderplatz Meydanı

Alexanderplatz Meydanı

Berlin’deki festivallerden bir çoğunun gerçekleştiği bu mekan, yolculuğunuzda uğramanız gereken yerlerin başında geliyor. Şehirle bütünleşmiş olan meydanın ortasında bulunan TV Kulesi, Berlin’in sembollerinden biri olmakla beraber, Berlin’e bir de yukarıdan bakmak ve manzaranın tadını çıkartmak için ideal bir yer.

Rotes Rathouse ve Neptün Çeşmesi

Kırmızı Belediye Binası anlamına gelen Rotes Rathouse bu bölgede yer alıyor. Büyük bir kısmı İkinci Dünya Savaşı esnasında yıkılmış olsa da, aslına sadık kalınarak tekrar restore edilmiş ve eski ihtişamına kavuşturulmuş durumda. Belediye Binası’nın tam karşısında ise Avrupa şehirlerinin vazgeçilmezi olan büyük bir çeşme göreceksiniz. 1891 yılında yapılan Neptün Çeşmesi, Neptün’ün etrafındaki dört kadınla Prusya’nın dört nehrini sembolize ediyor.

Berliner Dom (Berlin Katedrali)

Berliner Dom

Berliner Dom’un mimari geçmişi, size Berlin’in tarihi hakkında kısa bir özet sunacak. 1700 yılında Barok tarzında inşa edilmiş olan bu katedral, 1854 yılında yıktırılıp Neo Klasik tarzda tekrar inşa edilmiş. Ancak yolculuğu burada da sonlanmamış. İkinci Dünya Savaşı’nın yıkıcı günlerinden de nasibini alarak büyük hasar gören bina yeniden bir restorasyon sürecine girmek zorunda kalmış. Günümüzdeki halini ise 2006 yılındaki son restorasyonuna borçlu.

Müzeler Adası

Müzeler Adası

Berlin Katedrali’nin etrafından başlayarak kanallarla çevrili olan bu ada Berlin’in en büyük müzelerini barındırıyor. Bergama Müzesi, Klasik Tarih Müzesi ve Mısır Müzesi bir Berlin uçak bileti sayesinde, dünyanın dört bir tarafını keşfetmenize olanak sağlıyor. Bergama Müzesi, adı üzerinde Bergama’da bulunan tarihi eserlerin sergilendiği müze. Oldukça büyük ve detaylı olan bu müze için gezi programınızda mutlaka yer açın.

Checkpoint Charlie ve Berlin Duvarı

Checkpoint Charlie

Berlin denildiği zaman akla gelen ilk şeylerden olan Berlin Duvarı, İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda Berlin’in bölünmesiyle ortaya çıkmış. Berlin bu sırada Amerika, Rusya, İngiltere ve Fransa’nın idaresi altındaydı. Checkpoint Charlie ise, C bölgesinin yani Rusya ve Amerika tarafından egemenlik kurulan bölgeleri ayıran kapı. Sonrasında bu duvar, Doğu ve Batı Almanya’yı ayıran duvar olarak tarih kitaplarına geçerek ölümsüzleşti.

Berlin’i kendiniz tekrar keşfetmek istiyorsanız uçak biletinizi alın, Berlin’de unutulmaz bir yaza adım atın.