İletişim sekmesinden soru yönlendirmeden önce tüm adaylarımızın Sıkça Sorulan Soruları dikkatlice incelemesini tavsiye ederiz.

 

Yanıtı Sıkça Sorulan Sorular dokümanında yer alan sorular için dönüş yapılmayacaktır.

Herhangi bir sorum veya talebim olduğunda nereden iletişim kurmalıyım?

https://www.flypgs.com/kariyer/pegasus-kariyer/kariyer-iletisim alanından İletişime Geçme Nedenleri adımında “Pegasus Pilot Yetiştirme Programı Başvuruları”’nı seçerek ilgili Pegasus yetkilisine ulaşabilirsin.

 

Merak ettiğiniz soruların cevapları; Sıkça Sorulan Sorular bölümünde yer alıyorsa sorularına ayrıca bir dönüş yapılmayacaktır. Bu nedenle herhangi bir soru iletmeden önce Sıkça Sorulan Sorular bölümünü dikkatlice okumanı öneriyoruz.

 

Özgeçmiş ve Resmi Belge Beyan Etme aşamasına geçebilmek için nelere dikkat etmem gerekiyor?

 

İlanımızda yer alan tüm kriterleri (yaş, eğitim durumu, askerlik durumu, öğrenim durumu, boy ve diğer) belirtildiği şekilde sağlaman gereklidir, aksi durumda başvurun olumsuz değerlendirilir. Bununla birlikte ilerleyen dönemlerde açılacak ilanlar için de başvurun kabul edilmez.

 

İlan içeriğindeki bazı kriterleriniz için sınırların dışında kalıyorum. Kriterin herhangi bir şekilde esneme veya değişme durumu var mıdır?

Her alım döneminde belirlenen kriterler ilan içeriğinde yer alır ve o ilana ait işe alım döneminde kriterlerde esneme yapılmaz. Tüm kriter değişiklikleri için bir sonraki yayınlanacak ilanlarımızı takip edebilirsin.

 

Lisans eğitimimi yurt dışında tamamladım. Diplomamı kabul ediyor musunuz? 

ÖSYM denklik belgeni ibraz etmen durumunda diploman kabul edilecektir.

 

Ön lisansımı örgün eğitim şeklinde yaptım. Lisans eğitimimi uzaktan/açık öğretimle tamamladım. İlanınıza başvurabilir miyim? 

Başvurunun kabul edilmesi için 4 yıllık lisans eğitiminin tümünü örgün öğretim olarak tamamlamış olman gerekiyor.

 

Mavi kartım var, süreçlerinize dahil olabilir miyim? 

Mavi kartı olan adaylarımız süreçlerimize dahil olabilirler.

 

K.K.T.C vatandaşıyım süreçlerinize dahil olabilir miyim?

 K.K.T.C vatandaşı olan adaylarımız süreçlerimize dahil olabilirler.

 

Henüz askerliğimi tamamlamadım, süreçlerinize dahil olabilir miyim? 

Askerliğini, başvuru tarihi itibari ile en az 2 yıl tecil ettirdiğine dair resmi belgeyi bize sunarak süreçlerimize dahil olabilirsin.

 

Kısa dönem askerlik yapmak için gün aldım, süreçlerinize dahil olabilir miyim? 

Kısa dönem askerliğini tamamladıktan sonra tamamladığına dair resmi belgeyi bize sunarak ilerleyen dönemlerdeki işe alım süreçlerimize dahil olabilirsin.

 

Farklı hava yolu şirketlerinin Pilot Yetiştirme Programı (Kadet) işe alım süreçlerine devam ediyorum, sürecinize dahil olabilir miyim? 

Evet, süreçlerimize başvurabilirsin.

 

Farklı hava yolu şirketlerinin Pilot Yetiştirme Programı (Kadet) işe alım süreçlerinden başarısız oldum. Sürecinize dahil olabilir miyim?

 Evet, süreçlerimize başvurabilirsin.

 

Daha önce bir pilotluk eğitimine başladım / bitirdim / yarıda bıraktım / başarısız oldum (PPL, ATPL, MPL).  Sürecinize dahil olabilir miyim? 

Sürecimize dahil olabilmek için daha önce hiç bir pilotluk eğitimi almamış olman gerekmektedir. Bu durumda sürecimize dahil olamazsın.

 

Farklı hava yolu şirketlerinin benzer süreçlerine istinaden aldığım test sonucumun olumlu olduğunu gösteren bir e-mail var. Bu durumda ilgili test aşaması için (PESTA, ITEP vb.) muaf sayılabilir miyim? 

Belgenin geçerli sayılabilmesi için detaylı sınav puanlarını gösteren resmi sonuç belgesini paylaşman gereklidir.

 

Bir önceki ilanınıza başvurdum. Süreçte başarısız oldum. Bu alım dönemine başvurabilir miyim? 

Aynı yıl içerisinde sürece 1 kez girebilirsin. Bir sonraki yıl açılacak olan ilanımıza başvuru yapabilirisin.

 

Pegasus Pilot Yetiştirme Programında işe alım süreci hangi aşamalardan oluşuyor? 

1.     Özgeçmiş ve Resmi Belge Beyan Etme (Online)

2.     Boy-Kilo Ölçümü ve Genel Yetenek Sınavı (Yerinde)

3.     İngilizce Sınav (Yerinde)

4.     PESTA Sınavı (Yerinde)

5.     Medikal Kontrol (Yerinde)

6.     Davranış Eğilimleri Değerlendirme Testi (Online)

7.     Kurul Mülakatı (Yerinde)

 

İşe giriş için talep edilen bilgi / belgeler ve aşamalar işe giriş şartlarını sınırlandırmamaktadır. İşe alım konusunda nihai karar Pegasus’a aittir. 

 

Özgeçmiş ve Resmi Belge Beyan Etme aşamasında başvurumun geçerli sayılması için nasıl bir yol izlemeliyim? 

Başvurunun geçerli sayılabilmesi için öncelikle Pegasus Özgeçmiş formunun eksiksiz doldurulması gerekir.

Pegaus Özgeçmiş formuna ek olarak,  “GENEL BİLGİLER” adımındaki evrakları tek bir PDF dokümanı haline getirmelisin.

Beyan ettiğin bilgilerin doğruluğunu kanıtlayan tek bir doküman haline getirdiğin belgelerini “CV dosyanız” kısmına tek seferde yüklemelisin.

Pegasus Özgeçmiş formu için tıklayınız .
  

Başvuru esnasında beyan ettiğin bilgiler ile yükleme yaptığın belgeler arasında eksiklik, uyumsuzluk ve/veya yanlış beyan olması halinde başvurun geçersiz sayılacak ve ilerleyen dönemlerdeki Pegasus Yetiştirilmek Üzere Pilot Adayı programına başvurun değerlendirilmeye alınmayacaktır.


Online başvuru linki dışında iletilen hiçbir belge dikkate alınmayacaktır. 

-EK-1 E-DEVLET BARKODLU MEZUNİYET BELGESİ – ZORUNLU (4 yıllık Örgün Öğretim lisans programı. E-devlet’e belgesi yansımamış adaylar için orijinal imzalı belge beyan edilmelidir. Yurt dışında okumuş adaylarımız MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından verilen üniversite denklik belgesinin orijinal imzalı hali beyan edilmelidir.)
-EK-2 E-DEVLET BARKODLU ADLİ SİCİL ve ADLİ SİCİL ARŞİV KAYDI BELGESİ – ZORUNLU (Adli Sicil Kayıt Sorgulama sayfası à Kurum Türü : Resmi seçilerek alınabilir.)
-EK-3 E-DEVLET NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ – ZORUNLU (Nüfus Kayıt Örneği Tipi : Nüfus Aile ve Vukuatlı Belge (Olayları Göster) : Evet seçilerek alınabilir.)
-EK-4 E-DEVLET ASKERLİK TERHİS veya TECİL BELGESİ – ERKEK ADAYLAR İÇİN ZORUNLU (Terhis olmuş ancak E-devlet’e belgesi yansımamış adaylar için orijinal imzalı belge beyan edilmelidir.)
-EK-5 İNGİLİZCE DİL SONUÇ BELGESİ – “YABANCI DİL” MADDESİNE EVET DİYENLER İÇİN ZORUNLU (Bu belgeler sadece sınavı uygulayan resmi kurum (IELTS, TOEFL, ITEP) tarafından son 1 yıl içerisinde verilmiş olması koşulu ile kabul edilecektir. Belgenin geçersiz sayılması durumunda aday, Pegasus tarafında yapılacak sınavlara dahil edilecektir.)
-EK-6 PSİKOMETRİK TEST SONUÇ BELGESİ – “PESTA” MADDESİNE EVET DİYENLER İÇİN ZORUNLU (Bu belgeler sadece sınavı uygulayan resmi kurum (Mollymawk) tarafından son 1 yıl içerisinde verilmiş olması koşulu ile kabul edilecektir. Belgenin geçersiz sayılması durumunda aday, Pegasus tarafından yapılacak sınavlara dahil edilecektir.)


 
Boy-Kilo Ölçümü ve Genel Yetenek Sınavı için süreç nasıl işliyor? 

Boy-Kilo Ölçümü, Evrak Kontrolü ve Genel Yetenek Sınavı her bir işe alım dönemi için toplu olarak ve aynı gün içerisinde İstanbul’da gerçekleştirilmektedir ve belirlenen tarihler dışında farklı bir tarihte veya lokasyonda adaya özel planlama yapılamamaktadır.

 

Hangi sınav sonuç belgelerimle hangi aşamalardan muaf olabilirim? 

Başvuru tarihiniz itibari ile son 1 yıl içerisinde alınmış ve minimum gerekli skorları sağlayan,

 

·        IELTS, TOEFL IBT, ITEP sonuç belgesi ile İngilizce sınavı aşamasından muaf olursun.

·        PESTA olumlu rapor sonuç belgesi ile PESTA aşamasından muaf olursun.

·        Mollymawk belgesi 30.09.2019 tarihinden sonra alındığı takdirde geçerli olmayacaktır.  

 

Yukarıdaki sınavlar dışındaki sınav sonuç belgeleri kabul edilmemektedir (Örnek: DLR, SKYTEST, YDS ve benzeri).

 

Genel Yetenek Sınavı nasıl bir sınav uygulaması? 

Genel Yetenek Sınavımız sayısal yetenek, yönetsel aritmetik, mekanik ve genel yetenek konularında farklı sorgulamaları içinde barından bir test uygulamasıdır. Genel Yetenek Sınavı uygulamamız toplam 77 dakika sürecek olup; toplam 138 sorudan oluşmaktadır.

 

İngilizce sınavı nasıl bir sınav uygulaması?

İngilizce sonuç belgeni ibraz edemiyorsan / belgen yoksa, ücreti Pegasus tarafından ödenmek üzere Pegasus’un yapacağı sınav uygulamasına davet edileceksin. E-mail ile sana göndereceğimiz tarihte ve adreste bilgisayar tabanlı 90 dakikalık İngilizce sınav uygulamamıza katılabilirsin. İngilizce sınavı yazma, konuşma, dinleme, gramer ve okuma bölümlerinden oluşmaktadır.

 

PESTA nasıl bir sınav uygulaması? Hazırlanmam için bir doküman/link paylaşacak mısınız? Nasıl hazırlanabilirim?

Psikometrik değerlendirme sonuç belgeni ibraz edemiyorsan / belgen yoksa, ücreti Pegasus tarafından ödenmek üzere Pegasus’un yapacağı sınav uygulamasına davet edileceksin. E-mail ile sana göndereceğimiz tarihte ve adreste bilgisayar tabanlı Psikometrik Test uygulamamıza katılacaksın. Bu sınavla ilgili herhangi bir ön hazırlık yapman gerekmiyor.

Davet aşamasına gelen adaylarımız ileteceğimiz e-mail içeriğinde yönlendirme yapacağımız sınav merkezimizin internet sayfasından bilgi edinebilir, ek bir doküman veya link paylaşımı yapılmamaktadır.

 

Pegasus Davranış Değerlendirmesi nasıl bir uygulama?

Davranış eğilimi değerlendirmesi bilgisayar tabanlı bir uygulamadır. E-mail ile gönderilen link üzerinden dilediğin yerden online olarak bu uygulamayı tamamlayabilirsin. Bu bir kişilik değerlendirmesi değil, bir davranış eğilimleri değerlendirmesidir. Herhangi bir hazırlık gerektirmez.

 

Pegasus Pilot Yetiştirme Programında sürecin herhangi bir adımında elendim. Sürece tekrar dahil olabilir miyim?

Genel Yetenek aşamamızda elenen adaylarımız Pegasus Pilot Yetiştirme Programımıza tekrar 1 sene sonrasında başvuru yapabilirler.

İngilizce aşamamızda elenen adaylarımız Pegasus Pilot Yetiştirme Programımıza asgari başvuru koşullarını sağlayarak tekrar başvuru yapabilirler. Tekrar başvurunu yapmadan öncesinde ITEP, IELTS veya TOEFL sınavlarından herhangi birine bireysel olarak kendi imkanların doğrultusunda istediğin sayıda girebilirsin. Pegasus Pilot Yetiştirme Programı başvuru koşullarında belirtilen minimum puan ve üzerini alman durumunda alacağın belgeyi bir sonraki açılacak ilana başvurunu yaparken beyan edebilirsin. Sınav ücret bilgisi için, ilgili kurumu/kurumları arayarak bireysel başvuru için belirlenen ücretleri öğrenebilirsin.

Psikometrik Değerlendirme aşamamızda elenen adaylarımız Pegasus Pilot Yetiştirme Programımıza asgari başvuru koşullarını sağlayarak tekrar başvuru yapabilirler. Pegasus Pilot Yetiştirme Programı başvuru koşullarında belirtilen minimum puan ve üzeri / BAŞARILI sonucunu alman durumunda alacağın belgeyi bir sonraki açılacak ilana başvurunu yaparken beyan edebilirsin.

Psikometrik Değerlendirme aşamamızdan 2. defa elenen adaylarımız Pegasus Pilot Yetiştirme Programımıza tekrar bir sene sonrasında başvuru yapabilirler. Bu süre geçmeden yapacağın başvuru, tüm belgelerin uygun olsa dahi, olumsuz değerlendirilecektir.

Medikal Kontrol aşamamızdan elenen adaylarımız Pegasus Pilot Yetiştirme Programımıza tekrar başvuru yapamayacaktır. Medikal Kontrolünün olumsuz olması sonrası yapacağın tüm yeni başvurular, tüm belgelerin uygun olsa dahi, olumsuz değerlendirilecektir.

Mülakat aşamasında olumsuz olan adaylarımı Pegasus Pilot Yetiştirme Programımıza tekrar bir sene sonrasında başvuru yapabilirler.

 

Medikal Class-1 raporum var. Medikal kontrol aşamasında muaf olabilir miyim?

Medikal kontrol aşamasına gelen tüm adaylarımız halihazırda geçerli bir medikal class-1 raporları olmasına rağmen ücreti Pegasus tarafından ödenmek üzere, yine Pegasus tarafından organize edilecek şekilde medikal kontrole yönlendirilecektir.

 

Genel Yetenek Testi, ITEP, PESTA ve/veya Medikal Kontrol sonucumu/sonuçlarımı merak ediyorum. Sonuçlarımı/sonuç belgelerimi benimle paylaşabilir misiniz? 

Şirket politikalarımız gereği Pegasus tarafından yapılan sınav uygulamalarının sonuçları paylaşılmamaktadır.

 

Eşim/Kardeşim/Arkadaşım süreçlerinize dahil oldu. Son durumuyla ilgili bilgi alabilir miyim? 

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereği adaylarımızla ve/veya süreçlerimizdeki durumlarıyla ilgili bilgileri yalnızca kendileriyle paylaşabiliriz.

 

Tüm Adayların Dikkatine:

 

  • İşe giriş için talep edilen bilgi/belgeler işe giriş şartlarını sınırlandırmamaktadır. Pegasus süreçlerde değişiklik yapma hakkını saklı tutar. İşe alım konusunda nihai karar Pegasus’a aittir.
  • Yukarıda belirtilen kararlar Pegasus’un dönemsel işe alım ihtiyaçları doğrultusunda değişiklik gösterebilir.
  • Yanıtlarını bulamadığınız sorular için kariyer iletişim alanından İletişime Geçme Nedenleri adımında “Öğrenci Pilot” seçeneğinden ilgili Pegasus yetkilisine ulaşabilirsin. Sıkça Sorulan Sorular bölümünde cevabı yer alan sorular için ayrıca bir dönüş yapılmayacaktır. Bu nedenle herhangi bir soru iletmeden öncesinde Sıkça Sorulan Sorular bölümünü dikkatlice okumanızı öneriyoruz.

 

Cevaplarını bulamadığınız sorular için Contact Box üzerinden bizime iletişime geçebilirsiniz.

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.