SAYFA BAŞINA DÖN

Adıyaman’da Ne Yenir? Hangi Restorana Gidilir?

Konumu gereği tarih boyunca birçok farklı kültürün ve medeniyetin ortak noktası olmayı başaran Adıyaman, yöresel lezzetler konusunda da bu çeşitliliği harmanlamış ve eşsiz tatlar ortaya çıkmış. Adıyaman yemeklerinin ana malzemeleri buğday, baklagiller, patlıcan, domates ve bol bol baharat olsa da Kahta ilçesindeki baraj gölü kıyısında balık yemek de mümkün.


“Adıyaman’da ne yenir?” sorusunun ilk cevabı, çorbaların en lezzetlileri arasında yer alan meyir çorbası olabilir. Ana malzemesi yoğurt olan çorbanın içinde nohut, dövme ve patlıcan yer alıyor. Bu çorbayı tatmakta kararlıysanız ya kâseye az doldurmalarını söyleyin ya da hepsi bitmeden başka bir yemek sipariş etmeyin. Çünkü oldukça doyurucu bir çorba. Adıyaman’ın meşhur yemeklerinden bir diğeri de yarpuzlu köfte. Kuşbaşı et, kıyma, bir yabani nane türü olan yarpuz ve birkaç baklagilin karışımından oluşan yemek, en kalabalık sofraların vazgeçilmezi.


Tabii Adıyaman’a ait yemekler denince akla gelen ilk isim çiğ köfte. Şehrin sınırlarını aşıp bütün Türkiye’ye ve hatta dünyanın birçok ülkesine yayılan çiğ köfteyi ana vatanında yemek bambaşka bir lüks olmalı. Adıyaman yolculuğu için oldukça geçerli bir sebep.

Adıyamanlıların kahvaltıda közde pişmiş biber yediğini duymuş muydunuz? Hemen her yemeğinde acıya yer veren Adıyaman halkı, bunu kahvaltıya da yansıtmış durumda. Sabah acı yemeye alışık değilseniz dikkatli olmanızda fayda var. Eğer uzun ve yorucu bir günün ardından kendinizi akşam yemeğine sakladıysanız, Besni tavasını mutlaka denemelisiniz. Taş fırında ortalama 2-3 saatte yavaş yavaş pişirilen, kuzu kuşbaşı, patlıcan, domates ve baharatlarla hazırlanan Besni tava, tırnaklı pidelerle yenilince harika bir lezzet ortaya çıkıyor.


Patlıcandan asla vazgeçmeyen Adıyamanlılar, bu sebzenin köftesini yapmayı da ihmal etmemiş. Közlenmiş patlıcanın dışının kıyma, ekmek içi ve baharatla hazırlanmış köfteyle sarılması ile oluşturulan Adıyaman patlıcan köftesi, yapımı zahmetli olsa da karşı koyulması güç bir lezzet. Tabii Adıyaman yemeklerinin çoğunun yanında mutlaka sac ekmeği tüketmeyi de unutmayın. Öyle ki sıcak sac ekmeğini görünce kendinizi tutamayıp karnınızı onunla doyurabilirsiniz.


Anadolu’nun birçok şehrinde yapılan pestilin ana vatanlarından biri de Adıyaman. Hem yemeklerin ardından tüketebilir hem de sevdiklerinize hediye olarak sunabilirsiniz. Ayrıca köme ve kömele olarak da adlandırılan cevizli sucuk da Adıyaman tatlıları arasında başı çekiyor.


Tabii Adıyaman yöresel yemekleri bunlarla sınırlı değil. İçli köfte, basalla da denilen ekşili köfte, Adıyaman kebabı, Adıyaman hıtabı, şillik tatlısı ve daha birçok yemek, Adıyaman’ın en iyi restoranlarında sizi bekliyor olacak. Bu lezzetleri yerinde tatmanızı sağlayacak Adıyaman’ın meşhur restoranlarına bir göz atalım.

 


Adıyaman Paşa Konağı
Seyahat hazırlıklarına “Adıyaman’da nerede yenir?” sorusuyla başlıyorsanız ilk durağınız Adıyaman Paşa Konağı olmalı. Tandır başta olmak üzere Adıyaman’a özgü kebapların ve çiğ köftenin en leziz hallerini tadabileceğiniz Paşa Konağı, sofrada mezeyi de ihmal etmeyenlerden. Üstelik günün her saati taze ve karşı koyulması güç.

Adres: Altınşehir Mah, Gölbaşı Yolu, 2100, Merkez/Adıyaman

Telefon: +90 416 223 20 00

 

Kebapçı Beko
Kıyma kebabı da dedikleri et şiş ve tavuk şiş konusunda uzman olan Kebapçı Beko, piyaz, mezeler ve özellikle kavurmasıyla da gününüzün mükemmel geçmesini sağlıyor. Size de “Adıyaman’da nerede yenir?” sorusu için eşsiz bir cevap oluyor.

Adres: Sıratut Mahallesi, Cumhuriyet Cd. No: 20/C, 02100, Merkez/Adıyaman

Telefon: +90 416 213 95 14

 

Burcu Kebap
Izgaralarıyla meşhur olan Burcu Kebap, Adıyaman’da mutlaka gidilmesi gereken yerlerden. Et yemeklerinde uzmanlaşmış olan şehrin en hünerli ustaları, hazırladıkları eşsiz mezelerle birlikte unutulmaz bir öğün sunmak için sizi bekliyor olacak.

Adres: Turgut Reis Mahallesi, Sakarya Caddesi No: 8, 02200, Merkez/Adıyaman

Telefon: +90 416 216 66 23

 

Ziyaoğlu Ocakbaşı
Patlıcanlı kebap, kuşbaşı ve diğer kebap çeşitleri konusunda şehirde marka olmuş noktalardan biri olan Ziyaoğlu Ocakbaşı için “ciğerin en leziz yapıldığı yer” demek yanlış olmaz. Tabii kebapta et kadar mezenin de önemli olduğunu bilen Ziyaoğlu Ocakbaşı, sizi bu muhteşem birlikteliğin sonucunu tatmaya davet ediyor.

Adres: Sıratut Mahallesi, Erdem Cd, No: 11, 02100, Merkez/Adıyaman

Telefon: +90 416 213 37 17

 

Kervansaray Restaurant
Yorucu bir Adıyaman turunun ardından karnınızı şehrin hem et hem de ev yemekleriyle doyurmak isterseniz Kervansaray Restaurant en doğru adreslerden biri. Kebaplarda olduğu kadar içli köfte konusunda da iddialı olan Kervansaray Restaurant’ta mezeler eşliğinde mükellef bir masa kurup karnınızı doyurduktan sonra, üzerine bir Türk kahvesi içmeden mekandan ayrılmayın. Kahvenin tadına hayran kalacaksınız.

Adres: Bahçelievler Mahallesi, Harıkçı Cad, 464. Sok, No: 9, 02290, Merkez/Adıyaman

Telefon: +90 416 213 10 99

 

Laz'ın Yeri
Adıyaman yolculuğunuzda her ne kadar kebabın her çeşidi sizi bekliyor olsa da bazı öğünlerde kırmızı ete ara vermek isteyebilirsiniz. İşte bu noktada Laz’ın Yeri sizi bekliyor olacak. Zargana ve levrek gibi balık çeşitleriyle birlikte Karadeniz’e özgü mıhlama da tadabileceğiniz Laz’ın Yeri, farklı tatlar arayanlar için biçilmiş kaftan.

Adres: Eskisaray Mah. Yahya Kemal Cad. No: 7/A D: 20, 02100, Merkez/Adıyaman

Telefon: +90 416 216 58 57


Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.