Amsterdam Alışveriş

Amsterdam’da Alışveriş


Amsterdam’da alışveriş için gezilecek yerler belirli bölgelere ayrılmamış; şehrin ana caddeleri dışında da pek çok alternatif rota bulunuyor. Amsterdam gezinizde özellikle yerel sanatçıların tasarım mağazaları karşısında büyülenmeye hazır olun çünkü her caddede gezinize anı olacak bir şeyler satın alabileceğiniz mekânlarla karşılaşabiliyorsunuz.


Amsterdam alışveriş dünyası yaratıcılık ve yenilik etrafında dönüyor. Yetenekli genç tasarımcıların ve sanatçıların buluşma noktası Amsterdam’da, klasik dönemlerin asaletini ve zarafetini yansıtan şeyler bulabileceğiniz gibi birbirinden sıra dışı ve son moda, deyim yerindeyse “hip” ürünlere de ulaşabiliyorsunuz.


Laleleriyle ünlü Amsterdam’ın çiçek pazarlarını mutlaka Amsterdam gezi programınıza ekleyin.


Peki, Amsterdam’dan ne alınır? Standartların dışına çıkmayacaksanız öncelikle peynir ve çikolata çeşitlerine bakmanız, ardından da moda dünyasında keşfe çıkmanız gerekiyor. Ama Amsterdam’dasınız, Avrupa’nın en çılgın şehrinde! O yüzden kendinizi âna bırakın. Ayaklarınız ya da bisikletiniz sizi nereye götürüyorsa oraya ilerleyin. Amsterdam’da alışverişin tadını çıkartırken asla tedirgin olmanıza gerek yok, şehir Avrupa’nın en az suç oranına sahip bölgelerinden.


Amsterdam rehberimizin en güzel haberini veriyoruz: Amsterdam’da ucuz alışveriş mümkün. Üstelik vergi iadesi politikası tüketiciler için inanılmaz kârlı. Amsterdam mağazalarından yaptığınız alışveriş miktarının % 21’ine kadarını vergi iadesi olarak geri alabiliyorsunuz. Amsterdam’da bu sisteme VAT-refund deniyor. Peki, vergi iadesini nasıl geri alıyorsunuz? Şöyle:

Avrupa Birliği vatandaşı olmamanız gerekiyor.
Aldığınız ürünü 3 ay içinde ülkenize götürmelisiniz.
Alışveriş yaptığınız mağazadan VAT faturanızı almalısınız.
Yaptığınız alışverişin miktarı 50 euro üzerinde olmalı.

Vergi iadenizi geri almak için ülkeden çıkış yaparken yetkililerin faturalarınızı damgalaması gerekiyor. Bu işlemi hallettikten sonra faturaları satıcıya geri yolluyorsunuz o da hesabınıza vergi iadenizi yatırıyor.


Amsterdam, hediyelik eşya konusunda da iddialı bir şehir; özellikle değerli hediyeler alanında. Örneğin elmas fiyatları dünyanın birçok bölgesine göre daha uygun, alıcı değilseniz bile Amsterdam’da görülmesi gereken yerler listenize elmas mağazalarını ekleyin; mesela Diamond Museum’da inanılmaz parçalar var.


Burada dünya ve Hollanda markalarına ait 10.000’den daha fazla sayıda mağazayı gezme şansınız var. Peki, alışveriş yapmak için en iyi noktalar Amsterdam’da nerede?

 

amsterdam-alisveris


De Negen Straatjes (the Nine Streets)


Hollanda’nın Amsterdam şehrinde gezilecek yerlerin en popüleri olan De Negen Straatjes, 9 ana caddeden birleşmiş bölgeye deniyor. Leidsestraat ve The Jordaan caddeleri arasında bulunan kanalların kesiştiği alan, 17. yüzyılda inşa edilmiş ve o günden beri Amsterdam alışveriş dünyasının merkezi konumunda.


Negen Straatjes bölgesinde sanat galerileri, mücevher mağazaları, butik dükkânlar, kafeler ve restoranlar var; burası Amsterdam’ın üst tabaka mağazalarının bulunduğu bölge. Chanel, Louis Vitton, Mulberry, Miss Sixty, Tommy Hilfiger ve Hollanda’nın kadın iç çamaşırı konusunda en büyük tasarımcılarından Marlies Dekkers’in iş yeri buraya konumlanmış.


Negen Straathes bölgesi, Amsterdam turlarının gezi programlarının ilk sırasında yer alıyor. Tek başınıza gezmek isterseniz de oraya tramvay ya da otobüsleri kullanarak gidebilirsiniz; 13,14 ve 17 numaralı tramvay ile 170, 172, 174, 272, 752, 754, 758, N70, N72, N74 ve N79 hatlı otobüslerin Westermarkt durağında inerek Amsterdam alışveriş turuna başlayabilirsiniz.


Amsterdam’ın merkezi diyebileceğimiz nokta: Dam Square. Amsterdam’ın ünlü alışveriş merkezlerinden Magna Plaza burada bulunuyor.


The Kalverstraat ve Leidsestraat


Negen Straatjes bölgesinin en ünlü iki sokağı The Kalverstraat ve Leidsestaat, dünyanın ünlü markalarının mağazalarına ev sahipliği yapıyor. Filippa K, Paul Warmer ve Shoebalo gibi daha spesifik markalar Leidsestaat’ta; H&M, Zara ve Mexx gibi Avrupa’da yaygın olarak bilinen markalar ise The Kalverstraat’ta konumlanmış.


Leidsestaat bölgesine 1, 2 ve 5 numaralı tramvayın aynı isimli durağında inerek gidebilirsiniz.


The Kalverstraat bölgesine de 4, 9, 15 ile 16 hatlı tramvayları ya da 755, 757, 759, 761 ile 763 numaralı otobüslerin Spui (Rokin) durağında inerek gidebilirsiniz. The Kalverstraat durağın bir sokak paralelinde kalıyor.


Spiegelkwartier


Amsterdam’da sanatın merkezi neresi sorusunun cevabı Spiegelkwartier. Caddede 70’ten daha fazla antikacı ve sanat galerisi bulunuyor. İster eski zamanların antikaları ister modern sanatın nadidelerinin peşinde olun, Spiegelkwartier gezisi sizi sanatın her yönüyle tatmin edecek.


Spiegelkwartier’e 7, 10 ya da 16 numaralı tramvayın Spiegelgracht durağında inerek gidebilirsiniz.

 

amsterdam-alisveris


Haarlemmstraat


Amsterdam’dan hediyelik eşya almak için ideal bölgelerden biri Haarlemmstraat. Farklılığınızı yaratabileceğiniz pek bilinmeyen ama güzel ürünleri olan markalar, tasarım mağazaları, kitapçılar ve ilginç ev dekoru objelerinin bulunduğu dükkânlarda hem fiyatlar uygun hem de satıcılar cana yakın.


Haarlemmstraat’a otobüs kullanarak gidebilirsiniz; 18, 21, 22, 748 ve 753 numaralılara binip Buiten Brouwersstraat durağında inmeniz gerekiyor.


Van Stapele Koekmakerij


Amsterdam gezi haritasının en lezzetli noktası hiç şüphesiz Van Stapele Koekmakerij. Ünlü Hollanda çikolataları usta pastacıların elinde müthiş kurabiyelere, bisküvilere ve pastalara dönüşüyor. Dünya üzerinde tadabileceğiniz en lezzetli çikolatalı kurabiyeleri burada yiyebilirsiniz.


Amsterdam’ın popüler tatlıcısına tramvayı kullanarak gidebilirsiniz; 1, 2 ya da 5 hattının Prinsengracht durağı oraya yakın.
Adres: Heisteeg 4, 1012 WC Amsterdam
Telefon: +31 65 424 14 97


De Bijenkorf


Amsterdam alışveriş merkezi denilince şehrin en ünlü mekânı hiç şüphesiz De Bijenkof. Amsterdam’ın en merkezi bölgesinde bulunan alışveriş merkezinde birçok ünlü markanın mağazası, kafeler ve restoranlar bulunuyor; ayrıca binanın mimarisi göze oldukça hoş görünüyor.


De Bijenkorf’a otobüs ya da tramvayla gidebilirsiniz; 4, 9 ile 16 tramvayların ve 755, 757, 759, 761 le 763 numaralı otobüslerin Amsterdam Dam durağı oraya çok yakın.
Adres: Dam 1, 1012 JS Amsterdam
Telefon: +31 020-552 17 00

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.