Amsterdam Gece Hayatı

Amsterdam’da Gece Hayatı


Avrupa tatilinin en çılgın rotalarından Amsterdam, gündüz vaktinde klasik mimarisi ve huzurlu insanlarıyla sakin bir şehir imajı çizerken gece sanki başka bir kente dönüşüyor. Amsterdam gece kulüplerinde tüm dünyadan gezginler sabaha kadar dans pisti üzerinde en eğlenceli hareketleriyle enerjilerini paylaşırken sokaklar ise mutlu insanların kahkahalarıyla şenleniyor.


Yetişkinlere hitap eden özel eğlence anlayışıyla Amsterdam gecelerinde her zevke ve kişiliğe göre mekânlar bulunuyor. Avrupa’nın en esnek yasa sistemine sahip Hollanda’da, insanlar “coffee shop” ismiyle bilinen yerlerde sosyalleşerek yeni deneyimler yaşayabiliyorlar. Amsterdam’ın en ünlü coffee shop’u Dampkring adlı bir mekân; burası atıştırmalıkları ve milkshake’i ile oldukça ünlü. Amsterdam Üniversitesi’ne çok yakın bir konumda bulunan Damkring’e 1, 2 ve 5 numaralı tramvayı kullanarak gidebiliyorsunuz; Koningsplein durağında indikten sonra kanal köprüsünü geçince hemen karşınızda kalacak.


Amsterdam’da popüler müziğin ön planda olduğu gece kulüpleri çok fazla; özellikle House ve Techno gibi elektronik müziğin alt türevleri Amsterdam gece hayatının fon müziğini oluşturuyor.


Amsterdam, Avrupa’nın en güvenli şehirlerinden; üstelik polisler oldukça kibar ve yardımsever. Başınıza bir sorun gelmesi çok düşük bir olasılık ve muhtemelen polislerden isteyeceğiniz tek şey adres tarifi olacak.

 

amsterdam-gece-hayati


Amsterdam’da eğlence mekânları hafta içi saat 01.00’e, hafta sonu saat 03.00’e kadar açık; bazı popüler mekânlar kapılarını 04.00’e kadar açık tutabiliyor. “Natchcafés” olarak adlandırılan bazı yerler hafta içi 04.00’e, hafta sonu da 05.00’e kadar açık kalabilme hakkına sahipler ama tabii ki tüm bu saatler çok önemsenmeyen yasalara göre belirlenmiş. Çoğu mekân yeterince müşterisi varsa sabaha kadar açık kalmayı tercih ediyor.


Amsterdam’da barların ve gece kulüplerinin kıyafet konusunda sert politikaları yok ama bazı mekânlar (Jimmy Woo ve Escape gibi) şık giyimli olmayanları partilerine kabul etmiyor. Çoğu mekân kalabalık erkek gruplarını -özellikle özensiz giyimli beylerden oluşuyorlarsa- içeriye kabul etmiyor.


Amsterdam’da birçok gece kulübünün girişi ücretli. Fiyatlar 5 ila 20 euro arasında değişiyor.


Amsterdam gece hayatında işinize yarayabilecek bir önerimiz var: I Amsterdam City Card. Sanal olarak sipariş edebildiğiniz bu kart sayesinde tiyatrolara, konserlere ve özel partilere ücretsiz girebiliyorsunuz; ayrıca kart toplu taşıma sisteminde de ayrıcalıklar sağlıyor.


Amsterdam’da her zevke göre eğlence anlayışı var dedik. Şimdi birkaç öneriyle altını dolduralım. Yetişkin tarzı eğlence peşindeyseniz Amsterdam’ın merkezi Dam Square’den (Dam Meydanı) gezinmeye başlayın; Amsterdam’ın en ünlü sokağı Red Light District oraya çok yakın. Dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen kadınların cesur dans gösterileri sunduğu Kırmızı Fener Sokağı (Red Light District) sizin tarzınıza uymuyorsa Leidsplein bölgesinde gezinmeyi tercih edebilirsiniz; Hollanda’nın gece hayatının kalbi burada atıyor.


Şimdi Amsterdam’ın en ünlü gece kulüplerine ve eğlence mekânlarına bir göz atalım:


Paradiso


Amsterdam’ın gece hayatının yıldız mekânına hoş geldiniz, Paradiso’da eğlence sabaha kadar devam ediyor. Hollanda’nın en yetenekli DJ’lerinin mükemmel setlerini dinleyebileceğiniz Paradiso, kapılarını 23.30’da açıyor ve eğer bir Hip Hop ya da R&B hayranıysanız mekâna cuma gecesi gitmenizi öneriyoruz. Amsterdam konserleri de çoğunlukla Paradiso’da gerçekleşiyor.


Paradiso ulaşımı tramvayla gerçekleştirebilirsiniz; 7, 10 ya da 16 hatlarına binerek Leidsplein durağında inmeniz gerekiyor. Otobüsle gitmek istiyorsanız da 142, 170, 172, 174, 197, 280, 752, 753, 754, 758, N69, N70, N92, N94 ya da N97 numaralı olanlar aynı isimli duraktan geçiyor.
Adres: Weteringschans 6-8 | Grachtengordel: East, 1017 SG Amsterdam
Telefon: +31 (0)20 62 64 521


Escape


Amsterdam gecelerinin diğer popüler mekânı Escape, birçok müzik zevkine hitap eden bölmeleriyle hem yerlilerin hem de gezginlerin Amsterdam’da uğrak yeri. Gece kulübü ayrıca güvenliğe verdiği önemle ön planda. Buraya asla sırt çantanızla giremiyorsunuz ve kapı güvenliği bir turist olduğunuzu düşünürlerse pasaport kontrolü yapmak isteyebiliyor.


Escape 23.00’da açılsa da asıl eğlence 01.00’den sonra başlıyor. Amsterdam’ı ikiye bölen Amstel Nehri’ne bakan bir sokakta bulunan Escape ulaşımını hem otobüs hem de tramvayla sağlayabilirsiniz. 4, 9 ya da 14 numaralı tramvay ile 755 hatlı otobüsün Rembrandtplein durağında inmelisiniz.
Adres: Rembrandtplein 11, 1017 CT Amsterdam
Telefon: +31 (0)20 62 02 080


Melkweg


Eski bir süt fabrikasından eğlence mekânına dönüştürülen Melkweg; içinde bulunan sinema, tiyatro, kafe ve konser alanıyla dev bir eğlence kompleksi. Amsterdam’ı ziyaret eden dünyaca ünlü grupların konserleri çoğunlukla burada oluyor. Melkweg sadece Amsterdam gecelerine değil tüm güne hitap ediyor.


Amsterdam’ın eğlence merkezi Leidsplein bölgesine konumlanmış Melkweg’e 1, 2 ya da 5 numaralı tramvay hatlarına binerek gidebilirsiniz. Otobüs kullanacaksanız da 272 numarayı tercih edin. Leidsplein durağında inerek Melkweg’e yürüyebilirsiniz.
Adres: Lijnbaansgracht 234A | Grachtengordel: East, 1017 PH Amsterdam
Telefon: +31 (0)20 53 18 181

 

amsterdam-gece-hayati


Jazz Cafe Alto Amsterdam


Amsterdam gezinizde Latin/Caz temalı bir gece geçirmek için Jazz Cafe Alto Amsterdam’ı tercih edebilirsiniz. Mekân biraz küçük olsa da şehrin en yetenekli caz sanatçıları burada sahne alıyor, üstelik fiyatlar makul.


Jazz Cafe Alto Amsterdam, Paradiso’nun bir arka sokağına konumlanmış; aynı otobüs ya da tramvayları kullanarak oraya gidebilirsiniz.


Mekan 21.00 ila 03.00 saatleri arasında açık.
Adres: Leidsedwarsstraat 115, 1017 PX Amsterdam
Telefon: +31 (0)20 84 54 380


Old Sailor


Yüksek sesli müzik dinlemek ve dans etmek yerine sakince içeceğinizi yudumlayarak hoş sohbetler eşliğinde etrafı gözlemlemek istiyorsanız sizin mekânınız Old Sailor.


Eski zamanlara ait ambiyansı ve uygun fiyatlarıyla Old Sailor’da eğlenceli bir Amsterdam akşamı geçirebilirsiniz.


Old Sailor 11.00 ila 01.00 saatleri arasında açık.


Old Sailor, Red Light Strict bölgesine konumlanmış; oraya gitmek için metroyu kullanabilirsiniz. 51, 53 ya da 54 numaralılara binin ve Nieuwmarkt durağında inin.
Adres: A Oudezijds Achterburgwal 39, 1012 DA Amsterdam
Telefon: +31 (0)20 62 47 739

 

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.