Ankara Şehir Rehberi

Ankara Şehir Rehberi

Ülkenin başkenti olan Ankara, tarihe ve kültüre dair Türkiye Cumhuriyeti’nin en derin izlerini taşıyor. Türkiye’nin başkenti ve beş milyona yaklaşan nüfusuyla ülkenin en büyük ikinci kentindesiniz. On bin yıllık bir tarihe sahip olan coğrafyası en çok Frig ve Hitit uygarlıkları ile bilinir. Daha sonraki dönemlerde eski önemini kaybeden bu İç Anadolu kenti, Kurtuluş Savaşı sırasında M. Kemal Atatürk tarafından başkent olarak seçilmiştir.

Anadolu uygarlıklarının geçit törenine sahne olmuş şehir, hemen hemen bütün uygarlıklardan kalıntılar ve başkent sıfatıyla Cumhuriyet tarihinin en anıtsal ögelerini barındırır. Bürokrasi ve siyasetin de en hareketli şehri olması nedeniyle sosyal yapısı oldukça çeşitlilik arz eden Ankara’ya, indirimli uçak bileti fırsatlarıyla gelip bol bol gezmek için Ankara Uçak Bileti sayfasından uçak rezervasyonunuzu yapabilirsiniz.

Ankara’da Ulaşım

Ankara’da şehir içinde ulaşım için çoklu manyetik kartlardan edinebilirsiniz. Bu kartlar 1 ila 20 binişe kadar imkân sağlıyor. Ankara’da çok yaygın bir belediye otobüsü ağı bulunuyor, dolayısıyla otobüs birçok güzergâh için en akla yatkın toplu taşıma sistemi. Ankara’da raylı sistem ise ikiye ayrılıyor. Biri Ankaray adını taşıyan hafif raylı sistem AŞTİ (Ankara Şehirler Arası Terminal İşletmesi) yani otogar ile Dikimevi durakları arasında hizmet veriyor. Bu hat üzerinde Tandoğan, Kızılay gibi merkezler de bulunmak üzere toplam 11 durak var. Raylı sistemin diğer ayağı Ankara metrosu. Şehrin konut bölgelerini merkeze taşımak için kurgulanmış bu hat, Batıkent’i Kızılay’a bağlayan 12 duraktan oluşuyor.

Ayrıca metronun daha geniş bölgelere ulaşması için çalışmalar devam ediyor. Genel olarak toplu taşıma sistemleri hakkında bilgi almak için http://www.ego.gov.tr/ adresini kullanabilirsiniz. Ankara yürümek için keyifli bir şehir olsa da soğuk kış ayları ve çok sıcak yazı bu işi biraz zorlaştırıyor. Yine de parklarında ve Çankaya civarında yürüyüş yapmadan dönmeyin deriz.

 

Önemli Telefonlar

Şehir kodu: 312

İtfaiye: 110

Polis: 155

Hızır Acil Servis: 112

×
Online check-in yap, havaalanında sıra bekleme.
Aşağıdaki bilgileri doldurarak online check-in yapabilirsiniz.
Havalimanları Online Check-in Uygunlukları
ONLINE CHECK-IN
Online check-in yap, havaalanında sıra bekleme.
Aşağıdaki bilgileri doldurarak online check-in yapabilirsiniz.
Havalimanları Online Check-in Uygunlukları
Bir şehir ya da havaalanı seçiniz
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

PNR Numarası ve E-Bilet Nedir?

PNR Numarası Nedir?

PNR Numarası Nedir?

PNR(Passenger Name Record)kodu, Yolcu İsim Kaydı’nın kısaltmasıdır. Daha çok rezervasyon numarası olarak bilinir. İnternetten bir bilet rezerve ettiğinde ya da satın aldığında sana verilir. Rakamlar ve harflerden oluşur. Bu numara ile havaalanlarında biletin çıktısını alabilir, değiştirme ve iptal işlemlerini yapabilirsin. Kısaca uçuş bilgilerine ulaşabilmek için en kolay yoldur.

PNR kodu internetten bilet aldığında e-mail yoluyla sana gönderiliyor.

E-Bilet Nedir?

E-Bilet Nedir?

Belge numaranız PC ile başlar ve 13 hanelidir. Bu numarayı bilet işlemlerinizi gerçekleştirmek için kullanabilirsiniz.

Hatırlatma:

Flypgs.com'u daha iyi görüntüleyebilmeniz için tarayıcınızı ileri bir sürümü ile güncellemeniz gerekmektedir.