Antalya'da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Birbirinden güzel koyları ve tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış kültürel alt yapısı ile Antalya, tam bir turizm cenneti. Antik kentler, müzeler, şelaleler ve masmavi koyları ile Antalya’da gezilip görülmeye değer yerler bir hayli fazla.

 

Kaleiçi

Antalya’nın tarihi sokaklarında dolanmak çok keyifli. Bu gezi sırasında birçok kültürel varlığı da gezme imkânı bulacaksınız. Bunlardan en önemlileri olan Hadrianus Kapısı (Üç Kapılar), bir Selçuklu yapısı olan Yivli Minare ve Eski Liman’ı görmeden geçmemeye dikkat edin.

Antalya Müzesi

Antalya ve çevresinin zengin arkeolojik buluntularının sergilendiği müze 1972 yılında bugünkü binasına taşındıktan sonra Avrupa Konseyi Özel Ödülü’nü kazanmış. 13 adet sergi salonu ve bahçe sergisinden oluşan yapı görülmeye değer.

Düden Şelalesi

Düdenbaşı denilen noktada yeryüzüne çıkan Düden Çayı iki kola ayrılır. Bir kolu Aşağı Düden (Karpuzkaldıran Şelalesi), diğeri ise Yukarı Düden Şelalesi'dir. Bu iki koldan çay, şelale oluşturarak Akdeniz’e dökülür. Aşağı Düden Şelalesi, Lara yakınlarında falezlerden denize dökülürken, Yukarı Düden Şelalesi'nin (İskender Şelalesi) bulunduğu alan piknik ve mesire yeri olarak kullanılmaktadır.

Konyaaltı Plajı

Konyaaltı Plajı Antalya’nın iki büyük plajından birisidir. Çakıl sahilden Antalya’nın mevsimine göre ılık ya da dev dalgalı denizinin keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca şehrin içinden gayet düzgün bir plaja ulaşma lüksü de ayrı bir keyif veriyor.

Lara Plajı

Antalya’nın biraz dışında bulunan kum plaj, günümüzde bir turizm cenneti. Bir zamanlar Antalyalıların oba denen kamplarını kurup, yaz aylarını geçirdikleri bu plaj, artık lüks otellerle süslenmiş durumda. İncecik kumu ve ılık suyuyla yaz aylarında plajda adım atacak yer bulmak zor.

Antalya’nın dışına çıkma imkânınız varsa…

 

Karain Mağarası

Türkiye’nin en büyük doğal mağaralarından biri olan Karain Mağarası’nda, Alt Paleolitik dönemden başlayan ve geç Roma dönemine kadar süren yerleşim izlerine rastlanmıştır. Türkiye’nin önemli arkeolojik alanlarından biridir.

Perge Antik Kenti

Önemli ticaret yollarının üzerinde bulunduğu için çok gelişmiş bir Antik dönem kenti olan Perge, kimi azizlerin uğrak yeri olduğu için Hristiyanlık açısından da önemlidir. Bu etkileyici kentin özellikle Sütunlu Caddesi üzerinde bir yürüyüş yapmanızı tavsiye ederiz.

Termessos

Türkiye’nin en iyi korunmuş antik kentlerinden biri olan Termessos 4000 kişilik tiyatrosuyla tanınır. Milli Parklar kapsamına alınmış kent, tapınakları, agorası ve etkileyici tiyatrosuyla gezilmesi gereken yerler arasında.

Çıralı-Olimpos

Küçük bir sahil beldesi olan Çıralı, pansiyon olarak kullanılan ağaç evleriyle ünlüdür. Çıralı’nın güneyinde bulunan Olympos harabeleri birçok mite konu olmuş önemli bir antik alan. Kuzeyindeki Chimera (Yanartaş) ise yine mitolojik bir bölge, bu kayalıklar altından sızan metan gazı sayesinde taşların arasında hiç sönmeden yanan ateşler var.

Phaselis

Hem karadan hem de denizden ulaşmanın mümkün olduğu bu antik kent Doğu Likya’nın en önemli liman kenti olarak biliniyor. Üç iskelesi de bu bilgiyi doğrular nitelikte. Kalıntılar bile kentin yaşantısında ticaretin önemini gözler önüne seriyor.

Demre (Myra)

Demre, Likya uygarlığının 6 büyük şehrinden biridir. İlk kez M.Ö. 5. yüzyılda yerleşim merkezi haline gelen Demre, önceleri deniz kıyısındayken, Demre çayının getirdiği alüvyonlar sonucunda denizden uzakta kalmıştır. Şehir M.S. 9. yüzyıldaki Arap istilaları sonrasında terk edilmiş olan bölgenin, günümüzde tiyatro ve kaya mezarları gezilebiliyor, kazılar ise halen devam etmekte.

St. Nicholas Kilisesi

Noel Baba Kilisesi olarak da bilinen yapı, Demre’nin simgesi. Aziz Nikola, yardımseverliğiyle bilinen bir din adamıdır. Ölümünden sonra Demre’ye gömülen azizin mezarının yanına inşa edilen kilise, günümüzde özellikle yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Kekova

Kaş ve Demre arasında bulunan batık antik kente Üç Ağız’dan kiralanan teknelerle ulaşmak mümkün. Kalıntıların bulunduğu yerlerde yüzmek yasak, ancak kalıntı bulunmayan alanlarda yüzülebiliyor.

Aspendos

Bu antik kent M.S. 2. yüzyılda inşa edilmiş Roma tiyatrosuyla tanınıyor. Anadolu’nun en iyi korunmuş tiyatrosu olan bu yapı gerçekten çok ihtişamlı. Her yıl düzenlenen Opera ve Bale Festivali eserlerini burada izleme şansınız da var. Yıldızlar altındaki bu seyir bir ayrıcalık.

Side

Antalya’nın beldesi Side, Roma döneminden önemli kalıntılar barındırıyor. Tiyatro ve Apollon Tapınağı da bunlar arasında en önemlilerinden.

Side Müzesi

M.S 5-6.yüzyıldan kalma Antik Agora Hamamı 1960-1961 yıllarında restore edilerek müze haline getirilmiş. Müzede ağırlıklı olarak Side antik kentinde yapılan kazılarda çıkarılan buluntular sergileniyor.

Manavgat Şelalesi

Manavgat ilçesi yakınlarında bulunan bir alanda Manavgat Nehri’nin 4-5m’lik falezlerden aşağı düşmesiyle şelale oluşuyor. Çok yüksekten düşmediği halde yüksek debisi sayesinde enfes bir manzara oluşturuyor. Görmenizi tavsiye ederiz.

Alanya Kalesi ve Kızılkule

Surlarının uzunluğu 6.5 kilometreyi bulan Alanya Kalesi, 1221 yılında kenti alıp yeniden inşa ettiren Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. 83 kulesi ve 140 burcu bulunan kale Alanya’nın en görkemli yapısı. Bu yapı Alanya’nın ve kalesinin simgesi haline gelmiş Kızılkule’yle daha da belirgindir. Kızılkule’nin içi ise etnografya müzesi olarak değerlendirilmekte.

Alanya Müzesi

Arkeoloji ve etnografya bölümlerinden oluşan müze 1967 yılında Tunç Çağı, Urartu, Frig ve Lidya dönemlerine ait eserlerle açılmıştır. Günümüze genişleyerek ve zenginleşerek gelmiştir.  

 

Şehirde gezilecek yerleri not aldıysan şimdi sıra Antalya uçak biletinde!

 

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.