SAYFA BAŞINA DÖN

Barselona'da Gezilecek Yerler

Barselona’da Gezilecek Yerler

Katalanların eğlenceli dünyası, Avrupa’nın en mükemmel sahilleri ve özenle korunmuş gotik mimarisiyle Barselona şehri; hafızanızdaki unutulmaz anılar klasöründe geniş bir yer kaplayacak.


Barselona’da görülmesi gereken yerlerin çoğunda dünyaca ünlü mimar Gaudi’nin imzası var; İspanya’da Art Nouveau akımının öncüsü olan dahi mimar, Barselona’nın çehresini bir sanat eserine çevirmiş. Tam adı Antoni Plàcid Guillem Gaudí i Cornet olan yetenekli mimarın eserlerinin sekiz tanesi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor ve Barselona tatilinizde görebileceğiniz bu yapılar karşısında büyülenmemek olası değil.


İstanbul-Barselona uçak biletinizi aldınız ve şimdi tatil programınız için bir Barselona gezi rehberine ihtiyacınız var. O zaman karşınızda ideal bir Barselona turunda görmeniz gereken yerler:


Barselona’nın Tarihi Yerleri


Barselona gezisinde öncelikle şehrin dokusunu oluşturan tarihi yapıları ziyaret etmelisiniz, çılgın Barselona partilerini diğer günlere bırakın. Modernizm akımına yön veren topraklarda sanayi devrimi mimarisinin belkemiğini oluşturan anlayışa, inancın gücünü simgeleyen devasa dini yapılara, şehir planlamacılıktaki özene ve eski dönem sanatçılarının ayrıntılı hayal güçlerine yapılacak bir yolculuk; hiç şüphesiz insan zihnini bir üst seviyeye taşıyarak kişinin bakış açısını geliştiriyor. Barselona gezisi; renklerin iç içe geçtiği, tutkunun ve aşkın karşılıklı dans ettiği unutulmaz bir deneyim.

barselona-gezilecek-yerler


Sagrada Familia


Dünyanın en ünlü bazilikalarından biri Sagrada Familia’nın inşasının hala devam ettiğini biliyor muydunuz? Barselona gezilecek yer listesinin tartışmasız ilk sırasını alan Sagrada Familia’yı ziyaret etmeden görevliler şehirden çıkmanıza izin vermiyorlar, haberiniz olsun.


Barselona’nın simgesi ve gotik mimarinin başyapıtı Sagrada Familia’nın hayali, ilk başta 1874 yılında şehirdeki dini bir topluluk tarafından (Spiritual Association of Devotees of Saint Joseph) kurulmuş ve 1881 yılında bazilikanın inşa edileceği alan satın alınmış. Bir yıl sonra dönemin ünlü mimarlarından Francisco de Paula del Villar y Lozano bazilikayı tasarlamış ama sonra çıkan anlaşmazlıklar neticesinde Gaudi bu işi devralmış.


Gaudi, 1908 yılından sonra tamamen kendini bazilikanın yapımına adayarak münzevi bir hayat yaşamaya başlamış. Atölyesini buraya taşımış ve doğadan aldığı ilhamı yapının her bir köşesine işlemiş, Sagrada Familia’nın büyüleyiciliği de bu özelliğinden geliyor. Günümüz teknolojisi Gaudi’nin karışık tasarım tekniğini hala tam anlamıyla çözebilmiş değil ve bazilikanın ancak 2026 yılında biteceği öngörülüyor.


Sagrada Familia gezisi için online bilet almanızı öneriyoruz, yoksa saatlerce kuyrukta bekleyebilirsiniz.


Sagrada Familia ulaşımını otobüs ve metro ile sağlayabilirsiniz; mor (L2) ile mavi (L5) hatlı metroların ya da 19, 33, 34, 50, 51, B24, H10 ve V21 numaralı otobüslerin Sagrada Familia durağında inmeniz gerekiyor.
Adres: Carrer de Mallorca, 401, 08013 Barselona, İspanya


Barselona Katedrali – The Catedral de la Santa Creu i Santa Eulàlia


Neo-Gotik dönemde bitirilmiş en önemli eserlerden Barselona Katedrali, 1298 yılında yapımına başlanan bir bazilikanın üzerine 14. yüzyılda inşa edilmiş. Katedralin vaftiz bölümü, o bazilikadan geriye kalan tek yapı.


Tam anlamıyla 1913 yılında bitirilen katedral, 25 tane iç şapel tarafından çevreleniyor. Katedralin dış duvarını kaplayan rölyefler ve iç kısımda bulunan İsa ve 12 Havariler tasviri, ziyaretçilere ulvi bir deneyim yaşatıyor.


Katedral her gün 08.00-19.30 saatleri arasında ziyarete açık ve giriş ücretli.


Barselona Katedrali’ne ulaşım için sarı hatlı (L4) metroyu kullanabilirsiniz, Jaume I durağında oraya yürüme mesafesinde.
Adres: Pla de la Seu, s/n, 08002 Barselona, İspanya


Santa Maria del Mar Bazilikası


İspanya’da gezilecek yerlerden biri de Santa Maria del Mar Bazilikası. Çatısından olağanüstü manzaralar sunan görkemli yapı, 14. yüzyılda Berenguer de Montagu tarafından tasarlanmış.


Gotik Katalan mimarisinin dikkat çekici eserlerinden biri olan bazilikanın süsleri İspanya İç Savaşı sırasında çalınmış olsa da bazilika görkemini hala koruyor. Denizcilerin koruyucu azizesine adanmış dini yapı, akustiğiyle birçok gezgini etkiliyor.


Bazilika, Katalanlar için sembolik bir öneme sahip; 1714 Barselona Savaşı’nda olan Katalan askerlerin bir kısmı buraya gömülmüş.


Bazilika pazartesiden cumartesi gününe kadar 09.00-13.30 ile 16.30-20.00 saatleri arasında ziyarete açık. Pazar ve tatil günlerinde ise 10.30’da ziyaret saati başlıyor.


Santa Maria del Mar Bazilikası ulaşımı sarı hatlı metroyla (L4) ile sağlanıyor, Jaume I durağında inerek oraya yürüyebiliyorsunuz.
Adres: Plaça de Santa Maria, 1, 08003 Barselona, İspanya


Barselona’da Sanat Turu


Barselona’da ne yapılır denilince verilebilecek en iyi cevap hiç şüphesiz tüm şehri içeren bir sanat turu. Tarihi boyunca insanlığın dahi sanatçılarına yuva olmuş Barselona, sanatseverlerin hayatları boyunca an azından birkaç ziyaret etmesi gereken bir şehir. Gaudi, Picasso ve Miro gibi dehaların şaheserleri Barselona şehrinde bulunuyor, Barselona sanat turunun rotası bu sanatçıların etrafında dönüyor.


Picasso Müzesi / Museu Picasso


Dünyanın en yetenekli ressamlarından biri Pablo Picasso’nun ilk çalışmalarının sergilendiği müze, 1963 yılında Picasso’nun samimi dostu Jaime Sabartes’in bağışlarıyla kurulmuş. Sanatçının ilk zamanlarından olgunlaştığı anlara kadar ürettiği 4000’e yakın eseri gözlemleyebileceğiniz Picasso Müzesi, sanatçının popüler kültürden gizli kalmış dünyasını keşfetmek için mükemmel bir fırsat.


Müzeye yeşil hatlı (L3) metroyu kullanarak gidebilirsiniz, Liceu durağında inmeniz gerekiyor. Müzeye en yakın toplu taşıma noktası ise Via Laietana otobüs durağı; 120, 45, V15 ve V17 hatlı otobüsler burada duruyorlar.


Müze salıdan pazara 09.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor, perşembe günleri bu süre 21.30’a kadar uzatılıyor.
Adres: Montcada, 15-23, 08003 Barselona, İspanya


Fundacio Joan Miro


Dada hareketinin önemli dört sanatçısından biri olan Joan Miro’nun eserlerinin bulunduğu müze, 1975 yılında kurulmuş ve içinde 8000’den fazla sanat eseri barındırıyor.


Josep Lluis Sert’in çizimlerini yaptığı ve kendisi de bir sanat eseri olarak tanımlanan müze binası, sıra dışı bir tasarıma sahip. Fundacio Joan Miro’da ayrıca modern sanata ilişkin önemli sergiler düzenleniyor.


Müzeye ulaşımı otobüslerle sağlayabilirsiniz, 50 veya 55 hatlarına binerek Parc de Montjuïc durağında inmeniz gerekiyor.


Müze; salı, çarşamba ve cuma günleri 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık ama bu saatler mevsimler olarak değişebiliyor.
Adres: Parc de Montjuïc, s/n, 08038 Barselona, İspanya


Katalan Ulusal Sanat Müzesi / Museu Nacional d'Art de Catalunya


Dünyanın en geniş Romanesk koleksiyonuna sahip Katalan Ulusal Sanat Müzesi, her yıl yüzbinlerce sanatsever tarafından ziyaret ediliyor. Katalan sanatının en önemli dehalarının eserlerini de inceleyebileceğiniz müze, Palau National yapısının içerisinde yer alıyor.


Müzeye en yakın duraktan 150 numaralı otobüs geçiyor. Piscines Picornell-Museu Nacional durağı, müzenin hemen yanına konumlanmış.


Müze salıdan cumartesiye saat 10.00-18.00 aralığında ziyarete açık, pazar günleri ise 15.00’da kapanıyor. Yaz döneminde kapanış saati 20.00’a uzatılıyor.
Adres: Palau Nacional, Parc de Montjuïc, s/n, 08038 Barselona, İspanya


Barselona’da Görülmesi Gereken Alternatif Yerler


Barselona tatilinde şehri keşfetmek için çok zaman gerekiyor, üstelik İspanyol eğlence mekânlarının çekiciliği sizi birçok bölgede kendine çağırırken Barselona gezi planına uymak her geçen gün zorlaşıyor. Yine de bu bölgeleri görmeden Barselona seyahatinizi sonlandırmamaya çalışın.


Park Güell


İspanyol iş adamı Eusebio Güell tarafından Gaudi’ye tasarlatılan Park Güell, aslında bir yaşam alanı olması planlanarak yapımına başlanmış fakat projenin ancak yarısı tamamlanabilmiş. Ortak bahçeleri bulunan 60 evden oluşan Park Güell, 1922 yılında ziyarete açılmış ve 1984 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş


Sanki periler için yapılmış bir toplu konut projesi gibi görünen Park Güell’e, 24 numaralı otobüsü kullanarak gidebilirsiniz. Vallarca/Lesseps durağı oraya oldukça yakın.


Park Güell, her gün saat 10.00’dan itibaren ziyarete açılıyor ve giriş ücretli.
Adres: Park Güell, 08024 Barselona, İspanya

barselona-gezilecek-yerler2


Casa Mila / La Pedrera


Gaudi’nin dehasına bir kez daha tanık olabileceğiniz Casa Mila’nın yapımına 1906 yılında başlanmış ve tamamlanması 64 yıl sürmüş. Sanatsever politikacı Pere Mila için inşa edilmiş görkemli bina, Gaudi’nin eserlerini tasarlarken doğadan ne kadar da etkilendiğini kolayca fark ettiriyor.


Binada bulunan iki avlu sayesinde her daire güneş ışığını alabiliyor ve tamamen doğal taşlardan inşa edilen Casa Mila, tıpkı devlerin kayaları oyarak oluşturduğu ihtişamlı bir eve benziyor.


Casa Mila ulaşımını yeşil hatlı (L3) metroyu kullanarak sağlayabilirsiniz, Diagonal durağında inmeniz gerekiyor. Casa Mila yaz döneminde 09.00-20.00, kış döneminde ise 09.00-18.30 saatleri arasında ziyarete açık ve giriş ücretli.
Adres: Passeig de Gracia 92, Barselona, İspanya


Port Vell


Dünyanın en işlek limanlarından biri Port Vell’de denizcilik müzesi, Barselona akvaryumu ve Katalan Tarih Müzesi gibi önemli yapılar bulunuyor. Columbus Monument olarak bilinen Kristof Kolomb Heykeli’de limanın ucuna konumlanmış.


Port Vell’e sarı hatlı (L4) metroyu kullanarak gidebilirsiniz, Barceloneta durağında inmeniz gerekiyor.

 

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.