SAYFA BAŞINA DÖN

Belgrad Gezilecek Yerler

Belgrad’da Gezilecek Yerler


Türk geleneklerinin ve Türkçenin hala yaygın olduğu Belgrad nerede? Tuna ve Sava nehirlerinin kesiştiği yerde, Sırbistan’ın başkenti olarak ülkenin tam ortasında bulunuyor.


Sırbistan vize istemediği için Belgrad turuna çıkmak diğer tatil alternatiflerine göre çok daha pratik. Belgrad şehri ucuzluğuyla da dikkat çekiyor. Belgrad konaklama masrafları Avrupa’nın birçok yerine göre çok daha uygun, Belgrad uçak bileti fiyatları ise Pegasus sayesinde ekonomikliğin de ötesinde: Erken rezervasyonla Belgrad uçak biletini 119 TRY gibi inanılmaz fiyatlarla edinebiliyorsunuz (2016).


Belgrad gezilecek yerler konusunda zengin fakat biraz karmaşık bir yer. Şehir Avrupa ile Asya geçiş yolu üzerindeki önemli coğrafik konumu nedeniyle birçok savaşa tanık olmuş. Bu savaşlar sonucunda şehir birçok kez yıkılıp tekrar yapılmış ve günümüz Belgrad’ı, çoğunlukla İkinci Dünya Savaşı sonrasında inşa edilmiş binalardan oluşuyor. Her ne kadar üzücü bir geçmişi bulunsa da Avrupa’nın en eski başkentlerinden Belgrad, her zaman küllerinden çok daha güzel ve genç bir şehir olarak doğmuş. Günümüzde Belgrad, savaşlarıyla değil; partileriyle bilinen bir şehir. Belgrad gece hayatı, özellikle yaz mevsiminde nehir kenarına kurulan Belgrad gece kulüpleri için Belgrad tatiline çıkan gezginler; aynı zamanda Sırbistan gezilecek yerlerin birçoğunu burada gözlemleme şansını da elde ediyorlar.


Belgrad gezisine çıkmadan önce kendinize Belgrad Pass edinerek toplu taşıma masrafınızı minimuma indirebilir, üstelik Belgrad turları ve etkinlikleri için indirimler kazanabilirsiniz.


Belgrad’ın Tarihi Yerleri


Her ne kadar tarihi antik dönemlerden bile eski olsa da Belgrad şehri, şahit olduğu yıkıcı savaşlar sebebiyle tarihi dokusunu koruyamamış. Belgrad’da gezilecek tarihi yerler, daha çok Kalemegdan (Kale Meydan) bölgesine yoğunlaşmış; oradan da Skadarlija bölgesine yayılmış.


Belgrad hakkında gezginlere, özellikle bisikletçi gezginlere Belgrad gezi rehberi olabilecek siteye buraya tıklayarak yönlenebilirsiniz. Ibikebelgrade.com sayesinde ayrıca bisiklet kiralayıp şehri pedal çevirerek keşfedebilirsiniz. Belgrad nasıl bir yer diye merak ediyorsanız onu tanımanız için en iyi yöntem bu.

 

belgrad-gezilecek-yerler


Kalemegdan / Kale Meydan


Belgrad tarihinin en önemli bölgesi Kalemegdan; içerisinde müzeler, anıtlar, parklar ve galeriler bulunan dev bir alan. Şehre hâkim konumuyla olağanüstü Belgrad manzarası sunan Kalemegdan, günümüzde şehrin en popüler noktası.


Tarihi boyunca 100’den fazla istilaya sahne olan Belgrad Kalesi burada bulunuyor. Ayrıca The Roman Well (Roma Çeşmesi), Sahat Tower (Clock Tower-Saat Kulesi) ve Nebojsa Tower (Nebojsa Kulesi) gibi yapılar da Kalemegdan içerisinde gezilebiliyor. Her bölüm için farklı giriş ücretlendirmesi yapılmış. Ayrıntıları buradan inceleyebilirsiniz.


Bu arada İstanbul’daki Belgrad Ormanı ismini nereden alıyor sorusunun cevabı da burada gizli. Osmanlı döneminde ele geçirilen Belgrad Kalesi’nin çevresinde yaşayan Ortodokslar, İstanbul’da kurulan yeni bir köye taşınmışlar ve o günden sonra o bölgeye Belgrad Ormanı denmeye başlanmış.
Kalemegdan ulaşımı için 2 numaralı tramvayı ya da 19-21-22-28-29-41 numaralı troleybüsleri kullanabilirsiniz.
Adres: Kalemegdan Park, Belgrad 11000


Kuća Cveća / House of Flowers / Çiçekler Evi / Josip Broz Tito Mausoleum


Ünlü lider Josip Broz Tito’nun mezarı, Belgrad’daki Yugoslav Tarihi Müzesi’nde ziyaret edilebiliyor. Sırbistan’ın yakın tarihi hakkında birçok yeni şey öğrenebileceğiniz müzede, çiçeklerle donatılmış anıt mezarın görkemi karşısında büyüleneceksiniz.


Sırp ve Yugoslav tarihi hakkında düzenli olarak sergiler ve etkinlikler düzenlenen müzede her gün 11.00-12.00 saatleri arasında İngilizce olarak ücretsiz rehber hizmeti veriliyor. Belgrad gezi notlarınız için güzel bir kaynak olabilir.


Pazartesi günleri hariç, her gün 10.00-18.00 arasında gezebileceğiniz müzeye 40 ya da 41 numaralı troleybüsleri kullanarak gidebilirsiniz.


Müzeye giriş ücreti 400 Sırbistan dinarı (2016).
Adres: Botićeva 6, Belgrade, Serbia
Telefon: +381 011 36 71 485


Hram Svetog Save / St. Sava Temple / Aziz Sava Kilisesi


Belgrad gezilecek yerler arasında geçmişiyle ön plana çıkan Aziz Sava Kilisesi; Sırp Ortodokslar tarafından ibadet yeri olarak kullanılıyor ve 12.000 kişilik kapasitesiyle dünyanın en büyük Ortodoks kiliselerinden biri olarak görülüyor.


Kubbeli mimarisiyle dikkat çeken kilise tam olarak bitirilmiş değil, inşasına devam ediliyor. İkinci Dünya Savaşı’nda zarar gören Aziz Sava Kilisesi, her gün 07.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.


Kiliseye ulaşım için 9, 10 ya da 14 hatlı tramvayı veya 31, 33, 42, 47, 48 ile 59 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. Karađorđev Park durağında inmeniz gerekiyor.
Adres: Svetosavski Square, Karadjordje's Park, Vracar, Belgrad
Telefon: +381 33 48958

 

belgrad-gezilecek-yerler


Belgrad’da Sanat Turu


Sırbistan gezi rehberinizi oluştururken gezilecek yerler listesine ekleyebileceğiniz birçok müze ve sanat galerisi Belgrad’da bulunuyor.


Sırbistan Ulusal Müzesi / Serbia National Museum / Narodni Musej


Belgrad sanat turunda görülmesi gereken ilk yer kesinlikle Sırbistan Ulusal Müzesi.


Osmanlı, Balkan, Yugoslav ve Sırp sanatçıların işlerini inceleyebileceğiniz müzede düzenli olarak konsept sergiler hazırlanıyor. Müzeye giriş ücreti 200 dinar ve ziyaret saatleri günden güne değişiklik gösteriyor. Tüm ayrıntıları buradan inceleyebilirsiniz.


Sırbistan Ulusal Müzesi tam olarak Belgrad şehir merkezine konumlanmış ve oraya troleybüs, otobüs ve tramvayla gidebiliyorsunuz. Trg Republike durağına inince müze görkemli mimarisiyle karşınızda beliriyor.
Adres: Trg republike 1a, Stari grad, 11000 Belgrade
Telefon: +381 11 3306000


O3ONE Art Space


Sırp sanatçıların bir araya gelerek kurduğu kolektifin bir uzantısı olan O3ONE Art Space, modern sanatsever ziyaretçileri pazartesiden cumartesiye 12.00-19.00 saatleri arasında kabul ediyor.


O3ONE Art Space ulaşımı için 2 veya 11 numaralı tramvayları kullanabilirsiniz. Kalemegdan durağı oraya çok yakın.
Adres: Uzun Mirkova 10, 2nd floor, Belgrad
Telefon: +381 (0)11 32 87 107


Museum of Contemporary Art Belgrade / Belgrad Çağdaş Sanat Müzesi / Muzej Savremene Umetnosti


Belgrad’da modern sanatın kalbi burada atıyor. Sırbistan’ın en önemli sanatçılarının sergileri, şehrin en bilgili küratörleri tarafından düzenli olarak Belgrad Çağdaş Sanat Müzesi’nde hazırlanıyor.


Belgrad sanat galerilerinin bir araya getirerek oluşturduğu kolektif, bir süredir müze yapısını yeniliyor (2016) ama sergilere farklı alanlarda devam ediyor. Ayrıntıları buradan inceleyebilirsiniz.


Müze ulaşımı için 15 ya da 84 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz, Ushche (Ušće) durağı oraya yürüme mesafesinde.
Adres: Ušće 10, blok 15, 11070 Novi Belgrad


Belgrad’da Görülmesi Gereken Alternatif Yerler


Belgrad, görülecek yerler konusunda gezginlere birçok alternatif sunuyor. Sanat ve kültür turlarının yanı sıra Belgrad atmosferini hissedebileceğiniz bu bölgeleri dolaşmadan Sırbistan turunuzu bitirmemenizi öneriyoruz.


Skadarjiya


Belgrad kültürünü tam olarak yaşamak istiyorsanız gitmeniz gereken bölge burası. Belgrad’ın en eski yerleşim bölgelerinden Skadarjiya, Stefan Sremac ve Toma Zdravkovic gibi en önemli Sırp sanatçıların yaşamayı seçtiği yer olduğu için bohem bölgesi olarak anılıyormuş ama şimdilerde kazandığı popülerlikle bohem imajından sıyrılarak modern bir gezi bölgesine dönüşüyor.


Her gün binlerce gezgin tarafından ziyaret edilen Skadarjiya bölgesinde yöresel ürünleri bulabileceğiniz küçük mağazaları gezebilir, “kafana” denilen eğlence temalı restoranlarda keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.

 

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.