Belgrad'ta Ne Yenir?

Belgrad’da Ne Yenir?


Belgrad yeme içme dünyası, hem Sırp mutfağının müthiş tariflerinden hem de dünya mutfağının popüler yemeklerinden oluşan zengin bir içeriğe sahip.
Osmanlı döneminden kalma yemek kültüründen beslenmiş Sırp mutfağında, özellikle et ve hamur işi tarifleri ağır basıyor. Belgrad yemeklerinin birçoğunun ismi, okunuşları bakımından Türkçeyle benzerlik gösteriyor. Belgradlılar çorbaya corba, böreğe de burek diyor. Konumu gereği birçok kültürün izlerini taşıyan Sırbistan yemeklerinde ayrıca Macar, Boşnak ve Akdeniz mutfağının etkileri de görülüyor.


Belgrad’da ne yenir? Bu sorunun cevabı kişisel zevklere göre değişir ama yerel tatları denemek istiyorsanız sizin için iki önerimiz var: Pljeskavica ve karađorđeva. Pljeskavica, devasa boyutlarda bir tür Sırp köftesi; karađorđeva ise Sırp usulü hazırlanmış biftek. Belgrad’da ayrıca ćevapčići isminde bir köfte çeşidi de yaygın olarak tüketiliyor ve bu tarif çoğunlukla kuzu ya da dana etiyle hazırlanıyor. Belgrad mutfağında ayrıca bir tür mısır ekmeği olan proja da çok tüketiliyor. Belgrad gezinizde tatmak isteyebilirsiniz.

 

belgradta-ne-yenir


Belgrad yemek kültürü, yerli halkın dışarıda yemek yemeyi sevmesi sayesinde oldukça gelişmiş. Akşam yemeği yenen mekânların çoğunda eğlence geceleri düzenleniyor, bu yerlere kafana deniyor. Kafanalarda yemeklerden önce veya sonra karışık meze tabağı almak gelenek sayılıyor. Bu öğün özellikle et ve peynir mezelerinden oluşuyor. Şehrin insanları her öğüne ayrı önem veriyor. Belgrad kahvaltı mekânlarında börek ve poğaça çeşitleri, birbirinden nefis Sırp peynirleriyle tatlandırılmış bir şekilde sunuluyor.


Belgrad restoranlarında kuru et, birçok yemeğin yanında meze olarak getiriliyor. Şehirde fast food kültürü de çok yaygın, birçok sokakta pizzacıya rastlayabiliyorsunuz. Belgrad yemekleri, usta aşçıların elinde mükemmel lezzetlere dönüşüyor. O zaman, Belgrad’da nerede yenir?


Frans


Zengin menüsüyle herkesin damak tadına hitap eden Frans, üst düzey misafirperverliğiyle Belgrad tatilinizde size unutamayacağınız bir yemek deneyimi vaat ediyor. Belgrad’ın en ünlü restoranlarından Frans, özellikle romantik yemekler için ideal. Belgrad’da balayı tatili düşünüyorsanız Frans’ı Belgrad şehir rehberinize mutlaka not edin.


Restoran için rezervasyon yaptırmanız iyi bir fikir. Özellikle hafta sonları kalabalık nedeniyle yer bulunamayabiliyor. Frans’ta iki kişi doymanın bedeli ortalama 30-40 euro arasında (2016).


Pazar günleri dışında her gün 10.00-00.00 saatleri arasında hizmet veren restorana gitmek için 9, 10 ve 14 numaralı tramvaya binebilirsiniz. Franshe D'Eperea durağında inmeniz gerekiyor.
Adres: Bulevar Oslobođenja 18a, 11000 Belgrad
Telefon: +381 11 2641 944


Šaran


Belgrad’ın ünlü balık restoranı Šaran, ünlü gurmemiz Vedat Milor tarafından da öneriliyor. Šaran’da (Şaran diye okunuyor) fiyatlar Belgrad standartlarının üzerinde kalsa da şehrin en lezzetli balık çorbası ve siyah risottosu burada hazırlanıyor.


Šaran’da doymanın bedeli kişi başı ortalama 100 TRY (2016). Ayrıca gitmeden önce rezervasyon yapmanız öneriliyor.


Šaran ulaşımını 17, 45, 73, 83, 84 ve 705 otobüslerle gerçekleştirebilirsiniz. Branka Radicheva Square durağında inmeniz gerekiyor.
Adres: Kej Oslobođenja 53, 11000 Belgrad
Telefon: +381 (11) 2618 235

 

belgradta-ne-yenir


Mala Gostionica


Yöresel Sırp yemeklerinin en lezzetlilerini, uygun fiyatlarla nereden bulabilirim diye merak ediyorsanız sizi Mala Gostionica’ya alalım.


Mezeleri ve Belgrad yemeklerini tıpkı evde misafir ağırlıyormuş gibi hazırlayan Mala Gostionica, güler yüzlü personeliyle de öne çıkıyor.


Konuklarına her gün 09.00-23.00 saatleri arasında yemek servisi veren Mala Gostionica’da iki kişi doymanın bedeli ortalama 15 euro (2016).


Mala Gostionica; Belgrad Ulusal Müzesi’nin karşı sokağında, kuzey yönünde bulunuyor ve Republike Square’ye çok yakın. Belgrad şehir merkezi olan Republike Square bölgesine hemen hemen tüm toplu taşıma araçlarıyla ulaşabilirsiniz.
Adres: Dobracina 6, Belgrade
Telefon: +381 63 333 825


La Piazza


Pizza tutkunları Belgrad’da asla aç kalmayacak. Şehirde birçok pizzacı bulunuyor ve bunlardan en iyisi La Piazza.


Pizzalarının yanı sıra çikolatalı kekleriyle de çok ünlü olan mekânda iki kişi doymanın bedeli ortalama 20-30 euro arasında değişiyor (2016).


La Piazza her gün 09.00-23.45 saatleri arasında hizmet veriyor.


Tserveni Krest durağı, ünlü pizzacıya en yakın toplu taşıma noktası. Bu duraktan 83 numaralı otobüs, E1 minibüsleri ve 19, 21, 22 ile 29 hatlı troleybüsler geçiyor.
Adres: Cara Nikolaja II 83, Belgrad
Telefon: +381 11 383 6634


Guli


Akdeniz mutfağını seviyorsanız Belgrad’ın gizli hazinesiyle tanışın: Guli.


Kendine has pizza tarifleri ve eğlenceli akşam yemekleriyle Guli, çoğunlukla kapasitesini dolduruyor. O yüzden gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız iyi bir fikir.


Guli’de kişi başı ortalama 20 euro gibi bir miktara tıka basa doyabiliyorsunuz.


Guli ulaşımı için 2, 5 ve 10 numaralı tramvayı tercih edebilirsiniz. Skadarlia Market durağında inince restoran yürüme mesafesinde kalıyor.
Adres: Skadarska 13, Belgrad
Telefon: +381 11 323 7204

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.