SAYFA BAŞINA DÖN

Berlin'de Gezilecek Yerler

Berlin’de Gezilecek Yerler


Almanların görkemli ve asil Berlin şehri, eski zamanlardan gelen klasik dönem yapılarını korurken modern mimariyle asil ve güzel çehresine makyaj yapıyor. Berlin geçmişiyle yüzleşiyor, şehrin dört bir yanında savaş dönemlerinden kalma anıtlar bulunuyor.


Barok ve gotik mimarinin ön planda olduğu Berlin’de, gezilecek yerler için kendinize ister bir Berlin gezi planı hazırlayabilir isterseniz de kendinizi ayaklarınızın inisiyatifine bırakabilirsiniz. Çünkü şehir planlamacılığı o kadar yüksek bir seviyedeki her yere ulaşım inanılmaz rahat.


Berlin gezilecek yerlerin çeşitliliği ve kusursuz şehir planlaması bir kişinin dehasına uzanıyor: Karl Friedrich Schinkel. Prusyalı dahi mimar, 19. yüzyılda Berlin’in Neo Gotik ve Neo Klasik yapılarından birçoğunu tasarlamış. Berlin şehir planlaması Hobrecht-Plan adlı proje ile gerçekleştirilmiş bu projede önemli mimarlar yer almış: James Hobrecht, Karl Friedrich Schinkel ve Johann Carl Ludwig Schmid.


Berlin’de görülmesi gereken yerler gezginlere hem modern hayatın manzarasını hem de klasik dönemlerin atmosferini hissettiriyor. Berlin gezi rehberi için canlı yardım isterseniz buradan Berlin turizmi hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz, ayrıca ideal Berlin turu için birçok alternatif paket programları inceleyebilir ve rehberlik hizmeti alabilirsiniz.


Berlin’in Tarihi Yerleri


Berlin tatilinde ilk olarak şehrin kültürel ve tarihi dokusunu keşfetmek iyi bir fikir çünkü şehir ilk ziyaretçileri için tam bir okunmamış kitap gibi. II. Dünya Savaşı’nın matemini ve Alman zaferlerini anlatan anıtlar, size unutulmaz bir deneyim yaşatacak.

 

berlinde-gezilecek-yerler


Branderburg Kapısı / Branderburg Tor


Berlin seyahatinin ilk durağı Branderburg Tor, 1700’lü yılların sonunda yapılmış ve zamanlardan beri zaferin, mutluluğun, barışın, savaşın, öfkenin ve hüznün sembolü olmuş. Berlinliler her büyük olayda bu kapının etrafında toplanmışlar ve günümüzde de bu gelenek devam ediyor. Branderburg Kapısı’nın üzerinde yer alan Berlin Quadrigası, dünyanın en ünlü quadriga’larından biri. 1793 yılında barışın simgesi olarak Johann Gottfried Schadow tarafından yapılmış. Antik Yunan zamanlarında dört at tarafından çekilen savaş arabalarına Quadriga deniyor ve Avrupa sembolizminde önemli bir yer tutuyor. Branderburg Tor, Batı Berlin’le Doğu Berlin’i ayıran kapıyken günümüzde Berlinlilerin birleşimini simgeleyen önemli bir anıt.


Branderburg Kapısı geceleri ışıltılı ve her zaman kalabalık. Kapının etrafında asker kıyafetli tipler dolanıyor, fotoğraf çektirmek için para istiyorlar.


Branderburg Kapısı ulaşımını U-Bahn, S-Bahn ya da otobüs (100, 200 ve 147) kullanarak sağlayabilirsiniz, Branderburger Tor durağında inmeniz gerekiyor.
Adres: Pariser Platz, 10117 Berlin, Almanya


Reichstag


Reichstag, Berlin’de parlamento binası olarak kullanılan ve belirli saatler içinde ziyaretçilere açık. Binanın en dikkat çekici bölümü cam kubbeden panoramik Berlin manzarasının seyrine dalabiliyorsunuz. Mimari tasarım harikası cam kubbede ışık yansımaları mükemmel şekilde kullanılmış, parlamento binasının aydınlatılmasının büyük bölümünü bu yansımalar sağlıyor. Cam kubbede biriken yağmur sularının arıtılarak tekrar kullanılmasının yanı sıra kubbede bulunan güneş panelleri sayesinde elektrik enerjisi üretiliyor.


Reichstag’in ayrıca ilginç bir hikâyesi var: Hitler bu yapı sayesinde iktidarını pekiştirmiş. Sembolik bir önemi bulunan parlamento binasını kundaklatan Hitler, suçu kendine karşı muhalif güçlerin üzerine atarak sürek avı başlatmış ve böylece diktatörlüğünü kurmuş.


Branderburg Kapısı’na çok yakın bir konumda bulunan Reichstag ulaşımını; S-Bahn, U-Bahn ve otobüs kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Otobüs kullanacaksanız 100 numaralı hattın Reihstag/Bundestag durağında, metroyu tercih edecekseniz de Branderburger Tor durağında inmelisiniz.


Giriş ücretsiz ve cam kubbe 24 saat boyunca gezilebiliyor.
Adres: Platz der Republik 1, 10557 Berlin
Telefon: + 49 (0) 30 227-32152


Berlin Katedrali / Berliner Dom


Berlin Katedrali’nde hiçbir zaman bir başpiskopos yaşamadığı için tam anlamıyla bir katedral olarak sayılamasa da harikulade mimarisiyle ve Prusya döneminin en önemli Protestan kilisesi olması sayesinde Berlin’in de en önemli dini yapılarından biri olarak görülüyor.


İlk olarak 1700’li yılların ortasında Johann Boumann tarafından barok tarzda tasarlanan yapı, 1822 yılında Karl Friedrich Schinkel tarafından Neo-klasik tarzda yeniden modellenmiş. En son 1975 yılında Günter Stahn tarafından yeniden yapılan bina, günümüzde Berlin turistik yer listesinin ilk sıralarında bulunuyor.


Berliner Dom, pazartesiden cumartesiye saat 09.00-20.00 aralığında ziyarete açık ve giriş için 7 euro ödüyorsunuz (2016).


Berlin Katedrali’ne S-Bahn kullanarak gidebilirsiniz, S Hackescher Markt durağında inmeniz gerekiyor. M1,M2 ve M6 hatlı tramvaylar da sizi Berliner Dom’a götürüyor, aynı durakta inmelisiniz. Otobüs kullanmak istiyorsanız da 100, 200 ya da N2 hatlarının Lustgarten durağında inin.
Adres: Am Lustgarten, 10178 Berlin
Telefon: +49 (0) 30 202-69136

 

berlinde-gezilecek-yerler


Berlin’de Sanat Turu


Berlin tatili, aynı zamanda modern sanatın kalbine yapılan bir yolculuk. Çağımızın en yetenekli sanatçılarının yolu Berlin’e bir kez düşüyor, şehirde tüm yıl boyunca uluslararası sergiler ve festivaller düzenleniyor.


Berlin sanat turu şehrin sokaklarına her çıktığınızda başlıyor. Nereye bakarsanız bakın bir cephesi sanat eserine dönüştürülmüş apartmanlar ya da rengârenk bir tabloya dönüştürülmüş duvarlar görüyorsunuz.


Doğu Yakası Galerisi / East Side Gallery


Berlin şehir rehberinde, Berlin'de gezilecek yerlerin başında Doğu Yakası Galerisi gösteriliyor çünkü burası Almanya’nın uluslararası özgürlük anıtı konumunda. Şehri ikiye ayıran Berlin Duvarı’ndan arta kalan 1,3 kilometrelik parçayı, dönemin en ünlü sokak sanatçıları boyayarak dünyanın en büyük açık hava galerilerinden birine dönüştürmüşler.


Doğu Yakası Galerisi ulaşımını metro ve otobüsle sağlayabilirsiniz. Metro kullanacaksanız U1 hattı oraya gidiyor, inmeniz gereken durak U Schlesisches Tor. Otobüs tercih edecekseniz de 248 numaraya binerek East Side Gallery durağında inmelisiniz.
Adres: Mühlenstraße, 10243 Berlin


Berlin Müzeler Adası


Müzeler Adası, Spree Nehri’nin üzerinde bulunan küçük bir adacıkta kocaman bir müze kompleksi. Berlin Müzeler Adası’nda gezinirken tarihi tekrar yaşıyorsunuz çünkü antik zamanlardan kalmış orijinal yapıların yanı sıra klasik dönemlerin olağanüstü eserleri buradaki müzelerde sergileniyor.


Yahudilere adanan, Alman tarihini yansıtan, Bizans döneminden eserlerin bulunduğu ve Mezopotamya kültür varlıklarının bulunduğu Müzeler Adası için Berlin gezi programınızda geniş bir zaman ayırın çünkü burada insanlık tarihi hakkında inanılmaz şeyler gözlemleyeceksiniz.


Müzeler Adası bileti 18 euro ve bu biletle tüm müzelere giriş yapabiliyorsunuz (2016). Pazartesiden cumaya 09.00-16.00 arasında hizmet veren müze kompleksine otobüs, metro ve tramvay kullanarak gidebilirsiniz.


S-Bahn sisteminin ve N2, N40, N42, N5, N65 ile N8 hatlı otobüslerin S Hackescher Markt durağı; 12 ve M1 hatlı tramvayların da Georgenstr./Am Kupfergraben durağı Müzeler Adası’na çok yakın.
Adres: Bodestraße 1-3, 10178 Berlin


Berlinische Galerie


Berlin’de ne yapılır diye merak ediyorsanız ilk olarak bilmeniz gereken şey, şehrin modern sanatlar ve gece hayatı konusunda Avrupa’nın en iddialı şehri olması. Berlin, sanatseverlerin asla ayrılmak istemeyecekleri bir şehir; özellikle Berlinische Galerie onları mest edecek.


Berlinische Galerie, Berlin’de modern sanata yoğunlaşmış bir galeri ve dönemin en prestijli sergileri burada düzenleniyor.


Sanat galerisi çarşambadan pazartesiye 10.00-18.00 saatleri arasında açık ve giriş 8 euro, ayrıca bazı özel sergilerde fiyat 13 euro olabiliyor (2016).


Modern sanat galerisine 248 ve N42 hatlı otobüsleri kullanarak gidebilirsiniz, Jüdisches Museum durağında inmeniz gerekiyor. Ayrıca Yahudi Müzesi’de buraya inşa edilmiş, Alman Yahudilerinin tarihini fotoğraflarla beraber öğrenmek için iyi bir fırsat.
Adres: Alte Jakobstraße 124, 10969 Berlin
Telefon: +49 (0) 30 789-02600


Berlin’de Görülmesi Gereken Alternatif Yerler


Berlin rehberinde görülmesi gereken birçok yer var, kültür ve sanat turunu tamamladıktan sonra bu noktaları da mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.


Checkpoint Charlie


Doğu Berlin ve Batı Berlin arasındaki en önemli geçiş noktalarından biri Checkpoint Charlie’nin bir tarafında Amerikan askerleri nöbet tutarken diğer tarafını Sovyet askerleri koruyormuş. Sadece yöneticiler ve askerler tarafından kullanılabilen geçişe halk kesinlikle yaklaşamıyormuş. Soğuk Savaş Dönemi’nden geriye kalan eser, şimdilerde önemli bir turistik nokta.


Soğuk Savaş Dönemi’ni anlatan Haus am Checkpoint Charlie binası da burada bulunuyor. Haftanın her günü 09.00-22.00 saatleri arasında gezilebilen müzenin giriş ücreti 12.50 euro (2016).


Checkpoint Charlie ulaşımını metro ve otobüsle gerçekleştirebilirsiniz. U-Bahn ya da M26 ve N6 otobüslerini kullanarak U Kochstr./Checkpoint Charlie durağında inmeniz gerekiyor.
Adres: Friedrichstraße 43-45, 10117 Berlin


Alexanderplatz


Alexanderplatz ismi Rus çarı I. Alexander’den geliyor, o dönemler bir askeri tören meydanı olarak kullanılıyormuş. Günümüzde Berlin’in merkezi olarak tanımlanan meydanda tüm Berlin’i 360 derecelik açıyla görebileceğiniz TV Kulesi (Berliner Fernsehturm) bulunuyor. Buraya giriş ücreti 12.50 euro ve saat 24.00’e kadar açık (2016.)


Alexanderplatz ulaşımını S-Bahn, otobüs, tren ve tramvayla sağlayabilirsiniz. Raylı sistemlerin ve 248 numaralı otobüsün Alexanderpratz durağında inmeniz gerekiyor.
Adres: Alexanderplatz 1, 10178 Berlin


Holocaust Anıtı / Holocaust Mahnmal


Yahudi Soykırımında hayatını kaybeden Yahudilere adanan anıt, sıra dışı mimarisi ve devasa büyüklüğüyle konuklarını kasvetli bir şekilde büyülüyor. Berlin’in en büyük parklarından Tiergarten’in hemen yanında bulunan anıta giriş ücretsiz ve her zaman açık.


Holocaust Anıtı’na metro sistemini ya da otobüsleri kullanarak gidebilirsiniz. Metroyu kullanacaksanız Brandenburger Tor; otobüs kullanacaksanız da 200 ya da N2 hatlarını tercih ederek Behrenstr./Wilhelmstr. durağında inmeniz gerekiyor.
Adres: Cora-Berliner-Straße 1, 10117 Berlin

Çerezleri kullanımımız hakkında

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışması ve performansının artırılması için gerekli çerezleri kullanıyoruz. Bunlara ek olarak tercihinize bağlı foksiyonel çerezler ile reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler kullanmaktayız. Fonksiyonel çerezler Pegasus İnternet Sitesindeki tercihlerinizin hatırlanmasını sağlar. Reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler ise tarayıcınız üzerinden internet kullanımınıza bağlı reklam ve tanıtım içeriği sunmaktadır. Tercihe bağlı çerezlerin kullanımına aşağıdaki tercihler üzerinden izin verebilir veya bu yönde kullanımı engelleyebilirsiniz. Gerekli çerezleri internet tarayıcınızın ayarlar bölümünden etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu çerezleri devre dışı bıraktığınızda Pegasus İnternet Sitesinin bazı özelliklerinden faydalanamayacağınızı lütfen dikkate alınız. Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Oturum çerezleri

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir. Pegasus İnternet Sitesinin ziyaret edilebilmesini ve özelliklerinden faydalanılmasını bu çerezler sağlar. Oturum çerezleri, internet sitesinde sayfalar arasında bilgileri taşıyabilmek ve bilgileri tekrardan girmek zorunluluğunu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Performans çerezleri

Bu çerezler aracılığıyla, sayfaların ziyaret sıklığı, varsa ilgili hata iletileri, sayfalarda geçirilen zaman ve kullanıcının internet sitesini kullanma şekliyle ilgili bilgileri toplanır. Bu bilgiler aracılığıyla, Pegasus İnternet Sitesinin performansının arttırılması sağlanır.

Fonksiyonel çerezler

Bu çerezler ile kullanıcının site içinde yapmış olduğu seçeneklerin (örneğin, seçilen şehir, uçuş tarihi) hatırlanması sağlanır ve böylelikle kullanıcıya kolaylık sağlanmış olur. Bu çerezler ile kullanıcılara gelişmiş internet özellikleri sağlanır.

Reklam ve üçüncü taraf çerezleri

Pegasus internet sitesinde bazı fonksiyonların kullanımı amacıyla üçüncü taraf tedarikçilerine ait çerezleri kullanılır (örneğin, uçuş noktaları ve promosyon sayfalarında yer alan sosyal medya paylaşım araçlarının oluşturduğu çerezler). Pegasus İnternet sitesinde reklam takibi yapan firmaların çerezleri de mevcuttur.

Detaylı bilgi için

Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.