Alman Yemekleri: Berlin'de Ne Yenir?

Berlin’de Ne Yenir?


Berlin’de Alman yemeklerinden çok Türk mutfağıyla karşılaşacaksınız. Berlin nüfusunda en büyük göçmen oranına sahip Türkler mükemmel yemek zevkleriyle Berlin insanlarının damak tadını ele geçirmiş.


Alman yemek kültürüne bakacak olursak karşımıza çok fazla seçenek çıkmasa da bu durum Berlin’de değişiyor çünkü Berlin yemekleri tıpkı şehrin kendisi gibi kozmopolit bir yapıya kavuşmuş. Alman mutfağının en önemli lezzetleri olan şnitzel ve sosis, Berlin’de de çok tüketiliyor; ayrıca şehrin her köşesinde Asya, İtalya ve Meksika mutfağından tarifler sunan restoranlar da bulabiliyorsunuz. Berlin’de İstanbul’dan daha çok dönerci olduğuna dair bir efsane de var. Bu konu bir şehir efsanesi gibi görünüyor olabilir ama bu bir gerçek çünkü Berlinliler tam anlamıyla “dönerkolik”ler.


Berlin yeme içme dünyasında en çok tüketilen gıdaların başında patates geliyor. Gittiğiniz restoranlarda menüler Almanca ise ve et türlerine karşı hassasiyetiniz varsa, sipariş ettiğiniz yemeğin ne eti olduğunu sormayı unutmayın.


Geleneksel Alman yemeklerinden tatmadan Berlin gezinize son vermek istemiyorsanız size birkaç önerimiz var:


Tabii ki ilk önce Almanların meşhur tavuk şnitzelini bir de yerinde deneyin.
Worcester sosu, köri ve ketçapla hazırlanan “currywurst” isimli sosis (dana etinden yapılanlarını da bulmak mümkün), şarküteri severleri mutlu edecek.
Senfeier dedikleri mantarlı yumurta, püre ve kremalı mantar sosla servis edilen haşlanmış yumurta yemeği güne zinde başlamak için mükemmel bir seçim.
Gebratene Leber dedikleri sote edilmiş ciğer ve soğan halkası tarifi de oldukça lezzetli.


Mustafa’s Gemüse Kebap


Berlin’de ne yenir diye soracağınız ilk kişi tahminen size Mustafa’nın dönerci dükkânının adresini verecektir. Saat 02.00’ye kadar açık kalan Mustafa’s Gemüse Kebap’a Berlinliler o kadar çok rağbet ediyor ki Mustafa Abi’nin dönerinden yemek için ortalama 1 saat kuyrukta beklemeyi göze alıyorlar.


Mustafa’s Gemüse Kebap dönerleri bildiğimiz tattan biraz daha farklı, çoğu kişiye göre İstanbul dönerlerinden çok daha iyi. Ünlü Alman yemeklerini gerisinde bırakan Mustafa Abi’nin dönerleri ayrıca çok ucuz.


Mustafa’s Gemüse Kebap ulaşımını U-Bahn ile sağlayabilirsiniz, Mehringdamm durağında inmeniz gerekiyor. Ayrıca 140, M19, N6 ve N7 otobüsleri de aynı duraktan geçiyor.
Adres: Mehringdamm 32, Berlin


Marjellchen


Alman yemek tariflerini merak ediyorsanız gitmeniz gereken yer Marjellchen, Prusya dönemine ait yemekleri bile burada tadabilirsiniz. Saat 17.00-23.30 arasında hizmet veren restorana rezervasyon yaptırmanız gerekebilir, çoğunlukla mekân dolu oluyor.


Marjellchen’e S-Bahn kullanarak ulaşabilirsiniz, Savignyplatz durağında indikten sonra mekân iki sokak aşağıda kalıyor.
Adres: Mommsenstrasse 9, 10629 Berlin
Telefon: +49 30 8832676

 

berlinde-ne-yenir


Burgermeister


Berlin seyahatinde hamburgerden vazgeçmek istemeyenlere mükemmel bir haberimiz var: Şehirde uygun fiyatlarla doyabileceğiniz mükemmel bir sokak hamburgercisi var!


Birbirinden lezzetli hamburger çeşitleri 2-3 euro gibi rakamlarla konuklarına sunan Burgermeister doğal olarak her zaman aşırı kalabalık. Saat 11.00-03.00 arasında hizmet veren burgercide bankalarda olduğu gibi numara alarak sıraya giriyorsunuz.


Burgermeister ulaşımını U-Bahn ile sağlayabilirsiniz, Schlesisches durağında inmeniz gerekiyor.
Adres: Oberbaumstrasse 8, 10997 Berlin
Telefon: +49 30 23883840


Bieberbau


Alman mutfağından tariflerle midenizi şenlendirmek isterseniz birinci sınıf restoranlardan Bieberbau tam size göre. Özellikle kuzu etiyle ünlü restoranda bir kişinin ortalama öğünü 140-220 TL civarında tutuyor. Salıdan cumartesiye 18.00-21.30 saatleri arasında hizmet veren restoran rezervasyonsuz müşteri kabul etmiyor.


Berlin’de yeme içme zevki üst seviyelerde bulunan insanların mekanı Bieberbau’ya gitmek için U-Bahn ve S-Bahn kullanabilirsiniz. Berlin Bundesplatz durağında inmelisiniz. Ayrıca 248 ve N9 numaralı otobüsler de aynı duraktan geçiyor.
Adres: Durlacher Str. 15, 10715 Berlin
Telefon: +49 30 8532390


Flamingo Fresh Food Bar


“Meşhur Alman yemekleri dediniz kızartma içinde kaldık.” diye düşünüyorsanız sizi hemen Flamingo Fresh Food Bar’a alalım. Vejetaryen ve glütensiz yiyecek çeşitleriyle sağlıklı beslenme konusunda Berlin’in önde gelen yeme içme mekânlarından olan Flamingo’da fiyatlar da çok makul. Hafta sonu hariç her gün 07.30-18.00 saatleri arasında hizmet veren mekânda doymanın bedeli 10-30 TL arasında değişiyor.


Flamingo ulaşımını S-Bahn ile sağlayabilirsiniz, Friedrichstraße durağında inmeniz gerekiyor.
Adres: Neustadtische Kirchstrasse 8 | 10117 Berlin
Telefon: +49 30 83218865

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.