Bologna Gezi: Ne Zaman Gidilir?

Bologna’ya Ne Zaman Gitmeli ve Önemli Kurumlar


Bologna Hava Durumu


İtalya’nın Bologna kenti 4 mevsimi yaşayan bir şehir; Bologna hava durumu yaz mevsiminde ortalama 23°C, ilkbaharda 14°C, sonbaharda 15°C ve kış döneminde ise 4°C sıcaklığında seyrediyor.


Bologna bahar mevsimlerinde en güzel haline bürünüyor; doğal olarak gezginler en çok bu mevsimde şehri ziyaret ediyor. Eylül ve ekim aylarında güzel havaların devam ettiği Bologna’da birçok festival de düzenleniyor. Tatilinizde sosyalleşmeyi seviyorsanız bu ayları tercih edebilirsiniz. Yaz mevsiminde, özellikle ağustosta Bologna yerlileri tatile çıkıyorlar. O yüzden birçok işletme kapalı oluyor. Bologna turu ve Bologna uçak biletleri en düşük fiyatlara ağustos ve kış aylarında yaklaşıyor.


T.C. Milano Konsolosluğu


Bologna tatilinizde her türlü danışmanlık hizmeti için T.C. Milano Konsolosluğuna gitmeniz gerekiyor çünkü Bologna’da konsolosluk birimimiz bulunmuyor.


Konsolosluk hafta içi her gün 09.00-12.00 saatleri arasında başvurulara açık. Çalışma saatleri ise 09.00-17.00. İtalya resmi tatillerinde, Kurban ile Ramazan Bayramı’nın ilk günlerinde ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda konsolosluk kapalı.


Adres : Via Larga, 19 20122, Milano
Telefon : 00 39 02 582 12 01
Faks : 00 39 02 582 12 081
Web : http://milano.bk.mfa.gov.tr/Default.aspx 
Mail : consolato.milano@mfa.gov.tr


Bologna Havalimanları


Bologna’da bir tane uluslararası havalimanı bulunuyor ve ismi Guglielmo Marconi (Bologna) Uluslararası Havalimanı (IATA: BLQ-ICAO: LIPE).


Guglielmo Marconi (Bologna) Uluslararası Havalimanı


Guglielmo Marconi Uluslararası Havalimanı yılda yaklaşık 6 milyona yakın gezgini ağırlıyor, çevresinde bulunan Bologna havalimanı otelleri ve geniş otoparkıyla şehri ziyaret eden kişilere rahat bir bekleme alanı sunuyor.


İsmini Nobel ödülü bulunan ünlü elektrik mühendisi Guglielmo Marconi’den alan havalimanı ulaşımında aerobus, taksi ve otobüsler kullanılıyor. Ayrıca Bologna araç kiralama da seçeneklerinizin arasında. Her 11 dakikada bir kalkan Aerobus, 09.00-21.30 arasında çalışıyor. Aerobus sizi Bologna Centrale tren istasyonuna bırakıyor. Burası da Bologna şehir merkezine çok yakın ve ücreti 6 euro (2016).


Bologna havalimanından şehir merkezine ulaşım için taksileri tercih ederseniz yaklaşık 15 euro ödüyorsunuz (2016).


Havalimanından şehir merkezine otobüsle gidecekseniz 81 ya da 91 hatlarını kullanabilirsiniz. Otobüs durağı havalimanının hemen dışına konumlanmış.


Gugliermo Marconi Uluslararası Havalimanı’nın Bologna uçuşlarınızda size yardımcı olacak akıllı telefon uygulaması bulunuyor:

iOS

Android


Bologna’ya Ne Zaman Gitmeli?


Bologna’da yaz, güneşli günleri ve lezzetli İtalyan dondurmalarını getiriyor ama şehir biraz boşalıyor. Bologna bir öğrenci kenti, doğal olarak yaz tatilinde öğrenciler şehirde pek durmuyorlar. Yetişkin nesil ise daha çok İtalya’nın sahil kesimlerindeki yazlıklarına gidiyor. Bologna bu mevsimde sinemaya bürünüyor; Piazza Maggiore’de açık hava sineması kuruluyor. Bu mevsimde Bologna’nın en büyük pazarı kuruluyor: Mercato della Terra. Tadına doyulmayan meşhur İtalyan yemeklerinin malzemelerini almak için iyi bir dönem.


Bologna’da sonbahar, şehrin en güzel şekline bürünmesini sağlıyor. BOFF gibi sinema festivallerinin yanı sıra Cioccoshow (kakao festivali) ve en lezzetli mantarlar eşliğinde gastronomi şöleni sunan Turtafesta gibi etkinlikler bu aylarda düzenleniyor.


Bologna’da kış mevsimi soğuk ve yağışlı ama yılbaşı zamanlarında kendi kutsal bayramları Christmas’ı kutlayan Bologna yerlileri, şehri ışıklarla beziyor.


Bologna’da ilkbahar şehre güzel havaları getirirken dünyaca ünlü sinema festivali Future Film Festival etkinliğini de beraberinde getiriyor. Bologna’nın kızıl sokakları baharın renkleriyle buluşunca Bologna’da ne yapılır diye düşünenlere keyifli bir seçenek beliriyor: Bologna sokaklarında gezinmek.

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.