İtalyan Yemekleri: Bologna'da Ne Yenir?

Bologna’da Ne Yenir?


İtalyan yemeklerinin en lezzetli tarifleri için doğru şehirdesiniz, spagettiyi mükemmelleştiren Bolognese (Bolonez) sosu bu topraklarda icat edildi. İtalya’da ne yenir sorusuna verdiği cevapların lezzeti karşısında şapka çıkartacağınız Bologna şehri, pizza ve makarnaların cenneti olarak anılıyor.


Bologna sadece hamur işleriyle ünlü değil tabii ki; etli veya sebzeli meşhur İtalyan yemeklerinin hepsini burada bulabiliyorsunuz. Üstelik elleri pek lezzetli olan İtalyan aşçılar tarafından hazırlanıyorlar.


Yemekleriyle midelere bayram ettiren Bologna, aynı zamanda tatlılarıyla da oldukça başarılı. Bologna’daki dondurmaların ve keklerin tadı bir ömür lezzet anılarınızda yer edecek. Bologna’da ne yenir diye merak ediyorsanız tagliatelle ve tortellini ilk tercihleriniz arasında olmalı. Tagliatelle bir tür erişte ve çeşitli soslar eşliğine sunuluyor. Örneğin “tagliatelle al ragù”, tavuk parçaları ve sebzelerle harmanlanmış domates sosuyla tatlandırılan bir tarif ve tadı tam anlamıyla büyüleyici. Tortellini ise içine çeşitli malzemeler konulabilen bir tür makarna çeşidine deniyor. Bologna’nın en ünlü tortellini tarifinin ismi ise “tortellini en brodo”. İçinde Mortodella ve Parmigiano peynirlerinin yanı sıra farklı et çeşitleri de tercih edebiliyorlar. Et türlerine karşı hassasiyetiniz varsa aşçıya sormanızı tavsiye ediyoruz.


En iyi İtalyan yemekleriyle karşılaşabileceğiniz Bologna gezisinde, mutlaka yerel lezzetleri deneyin; pişman olmayacaksınız.

 

bolognada-ne-yenir


Antica Trattoria Del Reno


Bologna restoranlarının en ünlüsü Antica Trattoria Del Reno, İtalya’da ne yenir ne içilir diye merak ediyorsanız ilk gitmeniz gereken yer çünkü geleneksel İtalyan yemeklerinin en lezzetlileri burada hazırlanıyor.


Konuklarını her gün öğle yemeği için 12.30-14.30, akşam öğününde ise 20.00-23.00 saatleri arasında ağırlayan Antica Trattoria Del Reno’da bir kişinin ortalama hesabı 150 TRY geliyor (2016).


Gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızı önerdiğimiz mekâna ulaşım için 18 ya da 29 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. Traghetto durağında indikten sonra kısa bir yürüyüşle oraya varabilirsiniz.


Bologna’da iş yemeği düzenleyecekseniz burası harika bir seçim olur.
Adres: Via Del Traghetto 5/3 40131, Bologna
Telefon: 051 412 9341


Salumeria Simoni


İtalyan yemekleri nelerdir diye merak ediyorsanız Salumeria Simoni’ye gidin, burada İtalyan mutfağının tariflerini deneyebilir ve ev yapımı makarnalar ile organik peynirler satın alabilirsiniz.


Menünün zenginliği karşısında kafanız karışırsa karışık makarna tabağı söyleyerek birçok çeşidin tadına bakabilirsiniz. Salumeria Simoni’de bir kişi ortalama 30 TRY karşılığında tıka basa doyabiliyor (2016).


Pazar günleri kapalı olan Salumeria Simoni; diğer günler 08.00-13.30 ila 16.30-19.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Cuma ve cumartesi günlerinde öğle tatili yapmıyor.


Salumeria Simoni ulaşımı için 11, 13, 14 ila 30 numaralı otobüslerin geçtiği Rizzoli durağında inebilirsiniz.
Adres: Via Drapperie, 5/2a, 40100, Bologna
Telefon: 05 123 1880

 

bolognada-ne-yenir


Trattoria di Via Serra


İtalyan makarnalarını burada tattıktan sonra muhtemelen bir süre boyunca başka yerde makarna yemek istemeyeceksiniz.


Bologna yeme içme mekânlarının en popülerlerinden Trattoia di Via Serra, pazartesi ve salı günleri çalışmıyor. Salı ve çarşamba günleri de öğle yemeğinde kapalı olan mekân diğer zamanlarda 12.00-14.00 ila 19.00-22.00 saatleri arasında hizmet veriyor.


Toplam 35 kişiye hizmet verebilen Trattoria idi Via Serra için rezervasyon yaptırmanızı öneriyoruz.


Şefle eğlenceli muhabbetler edebileceğiniz mekanda masayı donattığınız zaman en fazla 200 TRY ödüyorsunuz. Bir kişi ise ortalama 50 TRY miktarına doyabiliyor (2016).


Trattoria di Via Serra ulaşımı için 87, 88, 95, 97, 98, 181, 354, 356, 357, 364, 446, 447, 448 ila 504 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz; Piazza dell'Unita’ durağında inmeniz gerekiyor. Bologna Centrale tren istasyonundan oraya yürüyebilirsiniz. Mekân şehir merkezine çok yakın.
Adres: Via Luigi Serra 9/b, 41029, Bologna
Telefon: 051 631 2330


Pizzartist


İtalyan pizzaları denilince Bologna’da herkesin aklına Pizzartist geliyor.


Uygun fiyatlara sahip ünlü Bologna pizzacısında 30 TRY miktarına doyabiliyorsunuz. Burası pizzayı kiloyla satıyor. Pizzartist, vejetaryen ve vegan seçenekleriyle herkese hitap ediyor.


Pizzartist her gün 12.00-15.00 ila 18.00-22.00 saatleri arasında hizmet veriyor.


Pizzartist ulaşımını T2 hatlı otobüslerle sağlayabilirsiniz. Piazza San Martino durağı oraya çok yakın.
Adres: Via Marsala 35/A, Bologna
Telefon: 051 587 2755


Al Sangiovese


Bologna yemek yerlerinin en iyisini sona sakladık: Al Sangiovese.


Sevimli bir çift tarafından işletilen bu restoran, Bologna’da romantik yemekler için mükemmel bir seçim. Menüsü geleneksel İtalyan lezzetlerine ayırmış Al Sangiovese o kadar fazla talep görüyor ki rezervasyonunuzu günler öncesinden yaptırmanız gerekiyor.


Al Sangiovese’de bir kişinin hesabı içecek ve tatlısıyla beraber ortalama 120 TRY tutuyor (2016).


Al Sangiovese ulaşımı için 29 ya da 52 numaralı otobüslere binerek San Luigi Porta San Mamolo durağında inebilirsiniz.
Adres: Ristaurant Al Sangiovese, Vicolo Del Falcone 2, 40124, Bologna
Telefon: 051 583 057

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.