Brüksel Alışveriş Durakları

Brüksel’de Alışveriş


Belçika’da alışverişin merkezi olan Brüksel; özellikle lüks alışveriş konusunda geniş seçenekler sunarken meşhur çikolatasıyla da “Hediye olarak ne götürsem” sorununa kesin çözümler sunuyor. Kibar insanlarıyla ve eğlence kültürüyle ünlü Belçika, neyi meşhur ise onun üzerine yoğunlaşarak kendi turizmini yaratmış bir ülke.


Brüksel’den ne alınır? Standartların dışına çıkmayıp popüler bir Brüksel hediyelik eşyası bakınıyorsanız “Manneken Pis” heykelcikleri ideal bir seçim. Brüksel’in simgesi olan işeyen çocuk heykelinin figürleri (Manneken Pis), birçok hediyelik eşya mağazasında satılıyor. Patlayacak bir bombanın fünyesini idrarıyla söndürerek bir savaşın gidişatını değiştirdiği efsanesiyle ünlenmiş çocuğun gerçek hikâyesi ise şöyle:


“1619 senesiydi, 5 yaşındayken Brüksel’de kaybolmuştum. 2 gün süren aramadan sonra soylu babam beni çok utandırıcı bir pozisyonda buldu, ben çişimi yaparken… Beni bulmanın getirdiği minnettarlıkla, beni bulduğu pozisyonu tasvir eden heykelle beraber bir çeşme yapılmasını emretti.”


Brüksel’deki işeyen çocuk heykelinin altında, yukarıdaki metnin İngilizce versiyonu yazıyor.


Brüksel alışveriş dünyası 18.00’den sonra ve pazar günleri kepenklerini kapatıyor.


Birçok tabela hem Felemenkçe hem de Fransızca yazıyor. Merkezi yerlerde İngilizce yazılı tabelalara da rastlayabiliyorsunuz.


Brüksel satıcıları pek pazarlığa açık değiller.


Brüksel alışveriş dünyasında ayrıca waffle ve çikolata çeşitliliği göz dolduruyor, komşu ülkelerden buraya danteller için Brüksel gezileri düzenleniyor. Şehrin pırlantaları da çok meşhur, Brüksel tatilinizde özel bir hediye almak istiyorsanız mücevher mağazalarına göz atabilirsiniz.


Les Galeries Royales Saint-Hubert


Brüksel alışveriş merkezlerinin en ünlüsü Les Galeries Royales Saint-Hubert, 1874 yılındaki açılış tarihiyle Avrupa’nın ilk alışveriş merkezi unvanına sahip.


Brüksel waffle, çikolata ve dantellerinin en ünlüleri burada satılıyor, alışveriş merkezinde ayrıca kafeler ve restoranlar bulunuyor.


Les Galeries Royales Saint-Hubert ulaşımı için 1 ila 5 numaralı metroyu kullanabilirsiniz. Bourse–De Brouckère metro durağı oraya yakın.
Adres: Galeries Royales Saint-Hubert, 5 Galerie du Roi, Brüksel
Telefon: +32 2/545 09 90


Boulevard de Waterloo / Waterloo Bulvarı


Brüksel şehrinde dünyanın ünlü tasarım markalarına ait mağazaların bulunduğu Waterloo Bulvarı; Dior, Chanel, Hermes, Bulgari ve Tiffany gibi isimlere ev sahipliği yapıyor. Neoklasik ve neo-rönesans mimarisiyle oluşturulmuş bulvar, Brüksel’de gezilmesi gereken yerlerden.


Waterloo Bulvarı ulaşımı için 92, 93, 94 ve 97 numaralı tramvaylar ile 2 ya da 6 numaralı metroyu kullanabilirsiniz. Louisei / Louiza durağı tam olarak bulvarın ortasında kalıyor.
Adres: Boulevard de Waterloo, Brüksel


Pierre Marcolini


Ünlü Brüksel çikolataları, şehrin birçok yerinden alınabilir ama bazı mağazalar çikolata yapımına ve çeşitliliğine gösterdiği özenle bir adım öne çıkıyor. İtalyan asıllı Pierre Marcolini’nin kendi adını taşıyan mağazaları ise çikolata üretimini sanata dönüştürüyor.


Pierre Marcolini’nin Brüksel’de birçok mağazası var, bizim önerimiz ise Louise Caddesi’ne konumlanmış olanı.


Pazartesiden perşembeye 11.00-18.30 saatleri arasında hizmet veren Pierre Marcolini, cuma ile cumartesi günleri ise kapılarını 10.00’da açıyor.
Pierre Marcolini ulaşımı için tramvayı kullanacaksanız 92, 93, 94 ve 97 numaralı olanlarını tercih ederek Louise durağında inebilirsiniz. 2 ila 6 numaralı metrolar da duraktan geçiyor.
Adres: Louise 75 M, 1050 Brüksel
Telefon: +32 2538 4224


Marolles Bit Pazarı


Brüksel’de pazarlık yapılabilen tek alan burası ama siz beklentilerinizi yüksek tutmayın.


Hafta içi günlerinde 06.00-14.00, hafta sonu günlerinde 06.00-15.00 saatlerinde gezebileceğiniz Marolles bitpazarı Brüksel şehir merkezi Grand Place’den 10 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.


Brüksel turunda belki de en ilgi çekici eşyaları burada bulabilirsiniz. Antikalar (mobilyalardan çatal bıçak takımına, aklınıza ne geliyorsa) ve vintage giyim ürünleri bulabileceğiniz bitpazarında, ayrıca yiyecek stantları da açılıyor.


Bitpazarına en yakın durağın ismi Vossenplein-Jeu de Balle ve oradan 27, 48 ile N12 numaralı otobüsler geçiyor.
Adres: 23, place du Jeu de Balle, Brüksel
Telefon: 0470 54 12 25

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.