SAYFA BAŞINA DÖN

Brüksel'de Gezilecek Yerler

Brüksel’de Gezilecek Yerler


Belçika şehirleri arasında tarihi ve kültürüyle ön plana çıkan Brüksel, ülkenin başkenti olmasının yanı sıra Avrupa’nın da başkenti olarak görülüyor. Belçika turunun lezzetli duraklarından Brüksel’de, çikolata ve waffle’lar karşısında sağlıklı beslenme prensiplerinizden taviz vermeye hazır olun. Brüksel çikolataları o kadar ünlü ki dünyanın her yerinden insanlar onları tatma amacıyla Brüksel gezileri planlıyor.


Brüksel gezilecek yerleri şehrin merkezi Grand Place (Brüksel meydanı) bölgesinden başlayarak yürüyüşle gezilebiliyor. Adım atmayı pek sevmeyenler metro ve tramvayları kullanıyor ama barok mimarisiyle olağanüstü fotoğraf kareleri oluşturan şehirde gezintiye çıkmanızı öneriyoruz.


Avrupa parlamento binasına da ev sahipliği yapan Brüksel, nerede gezdiğinize bağlı olarak sizi farklı atmosferlerle karşılıyor.


Brüksel’in Tarihi Yerleri


Brüksel gezi rehberinde tarihi mekânların çokluğu göze çarpıyor fakat şehir 1890-1980 yılları arasında gerçekleşen kentsel dönüşüm projeleriyle özellikle yerleşim birimlerinin olduğu bölgeler yeni bir çehreye kavuşmuş durumda. Brüksel tarihi yerleri daha Brüksel şehir merkezi olarak tanımlanmış Grand Place etrafında günümüze kadar korunan yapılardan oluşuyor.


Grand Place / Grote Markt / Brüksel Meydan


Brüksel şehir merkezi Grand Place, on dördüncü ve on yedinci yüzyıl arasında inşa edilmiş Brussels’ Town Hall (Hotel de Ville-Brüksel Belediye Binası) gibi yapılarıyla UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde bulunuyor.


Şehrin en kalabalık meydanı, çikolata mağazaları ve Belçika waffle’ları satan kafelerle donanmış. Yaklaşık 700.000 begonya ile tasarlanmış Flower Carpet burada gözlemlenebiliyor.


Grand Place, Bruxelles Centrale olarak geçen merkez istasyonuna çok yakın. Metro ve trenlerin merkez istasyonu olan durağa havalimanından shuttle servisleri ulaşım sağlıyor.


Manneken Pis


Brüksel’in simgelerinden biri olarak görülen Manneken Pis (İşeyen Çocuk Heykeli), 61 santim uzunluğunda ve belirli günlerde farklı şekillerde giydirilen bir heykel.


Bir bombanın fünyesini idrarıyla söndürdüğü efsanesine hitaben tasarlandığı düşünülse de heykelin hikâyesi şöyle: Brüksel soylu ailelerinden biri çocuğunu kaybeder ve çocuk 2 gün sonra heykelde tasvir edilen şekilde bulunur. Heykelin yapılış amacı da soylu ailenin çocuklarını bulmasının mutluluğu üzerinedir.


Manneken Pis heykeline Grand Place bölgesinden yürüyerek gidebilirsiniz. Ünlü bronz heykel Ruede du Chéne caddesine konumlanmış.


Cathedral of St. Michael and St. Gudula / Aziz Michael ve Aziz Gudula Katedrali


Tarihçesi sekizinci yüzyıla kadar uzanan Aziz Michael ve Aziz Gudula Katedrali, gotik mimarinin en başarılı örneklerinden biri olarak her yıl binlerce gezgini kendine çekiyor.


Girişin ücretsiz olduğu kilisede Belçika kraliyet ailesinin önemli seremonileri gerçekleştiriliyor.


Katedrale Grand Place bölgesinden yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. Burada şehrin önemli hazinelerinin sergilendiği alanı da gezebilirsiniz.
Adres: Place Sainte-Gudule, 1000 Brüksel


Brüksel’de Sanat Turu


Sanat konusunda Brüksel gezilecek yerler şehrin dokusuna uygun şekilde çeşitlenmiş, tarihi binalarda klasik sanata ait nadide eserler sergilenirken modern mimariye sahip binalarda çağdaş sanat sergileri düzenleniyor. Brüksel ayrıca sokak sanatı tutkunlarına da hitap ediyor, şehirde birçok devasa yapıtlarda duvar resmi bulunuyor.


Brüksel Şehir Müzesi / Brussels City Museum


Brüksel tarihini yansıtan sanatsal ve kültürel objeleri ve ünlü Brükselli sanatçıların eserlerini inceleyebileceğiniz müze pazartesi hariç her gün 10.00-05.00 saatleri arasında gezilebiliyor.


Müzeye giriş ücreti 8 euro (2016), her ayın ilk pazar günü ve 18 yaş altı ziyaretçilere ise ücretsiz.


Brüksel Şehir Müzesi, Grand Place bölgesinde bulunuyor. Şehrin merkez istasyonu Bruxelles Centrale’e metro, tren ya da tramvayla ulaşarak oraya yürüyebilirsiniz.
Adres: Maison du Roi, Grand-Place, 1000 Brüksel
Telefon: +32 (0)2 279 43 50


Kraliyet Modern Sanatlar Müzesi / Royal Museums of Fine Arts of Belgium


Birkaç müzenin bir araya getirilmesiyle oluşturulan Kraliyet Modern Sanatlar Müzesi, on beşinci yüzyıldan yirmi birinci yüzyıla Belçika ve Avrupa sanatından eserlerini inceleyebileceğiniz dev bir müze kompleksi.


Müzelerin açılış kapanış saatleri farklılık gösteriyor, tüm ayrıntıları buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.


Her müzenin kendine ait bir fiyat politikası bulunuyor, buradan inceleyebilirsiniz. Tüm yapı Brussels’s Card ile ücretsiz olarak gezilebiliyor.


Ana müze binaları Grand Place bölgesinde bulunuyor, oraya da merkez istasyonundan yürüyebiliyorsunuz. Musée Wiertz Müzesine tren hatlarının Luxembourg durağında inerek yürüyebilirsiniz. Musée Meunier Müzesine ise 23, 90 ve 94 hatlı tramvayların Abbaye durağında inerek gidebilirsiniz.


WIELS


Brüksel sanat turunuzda güncel sanatçıların sergilerine katılabileceğiniz bir mekân arıyorsanız sizi WIELS sanat galerisine alalım.


Açıldığı 2007 yılından beri Brüksel çağdaş sanatının nabzını tutan galeriye 82 ve 97 numaralı tramvayla gidebilirsiniz. Wiels durağı mekâna çok yakın.


Galeriyi gezmenin ücreti 10 euro, ayın ilk çarşamba günü ise ücretsiz. WIELS pazartesi hariç her gün 11.00-18.00 arasında gezilebiliyor.
Adres: WIELS, Contemporary Art Centre, Avenue Van Volxemlaan 354, 1190 Brüksel
Telefon: +32 (0)2 340 00 53

 

bruksel-gezilecek-yerler


Brüksel’in Görülmesi Gereken Alternatif Yerler


Sanat ve kültür temalı Brüksel turlarının yanı sıra şehirde görülmesi gereken birçok alternatif mekân bulunuyor. Avrupa Birliği’nin merkezi olması sayesinde gelişen şehir, bilimsel alanlarıyla da eğlenceli bir tatil deneyimi sunuyor.


Atomium


Brüksel Atomium, 1958 yılında düzenlenen EXPO fuarı için tasarlanmış bir yapı. Atom modeliyle mimarisi oluşturulmuş Atomium’un içinde düzenli olarak bilimsel sergiler düzenleniyor.


Atomium her gün 10.00-18.00 saatleri arasında gezilebiliyor ve giriş ücreti 12 euro (2016). Biletinizi online satın alabiliyorsunuz.


Atomium ulaşımı için 6 numaralı metroyu kullanarak Gare du Midi durağında inebilirsiniz.
Adres: Avenue de l'Atomium, 1020 Brüksel
Telefon: +32 (0)2 475 47 75


Parlamentarium


Parlamentarium, Avrupa Birliği ile ilgili her türlü bilgiye ulaşabileceğiniz bir yapı.


Bilim, sanat ve tarih sergilerinin düzenlendiği mekâna giriş ücretsiz.


Parlamentarium ulaşımı için 1 ya da 5 numaralı metroyu kullanabilirsiniz. Maelbreek ve Schuman duraklarından oraya yürünebiliyor.
Adres: Willy Brandt, Rue Wiertz 60, 1047 Brüksel
Telefon: +32 2 284 20 05


Serres Royales De Laeken / Royal Greenhouses of Laeken / Kraliyet Botanik Bahçesi


Brüksel tatilinizde dünyadaki birçok çeşit bitkiyi gözlemleyebileceğiniz Kraliyet Botanik Bahçesi’ne gidebilirsiniz.


Botanik bahçesi nisan ve mayıs aylarında açılıyor ve böylece bahar mevsiminde açan binlerce çiçeği inceleyebiliyorsunuz.


Bahçeye giriş ücreti 2.50 euro (2016).


Brüksel’de doğa gezisi sağlayan botanik bahçesine gitmek için 3 ila 7 numaralı tramvaylara binebilirsiniz. Araucaria durağından 15 dakikalık yürüyüşe oraya ulaşılabiliyor.
Adres: Avenue du Parc Royal, 1020 Brüksel
Telefon: +32 2 551 20 20

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.