Budapeşte Alışveriş Durakları

Budapeşte’de Alışveriş


Macaristan’da gezilecek yerlerin birçoğunu içinde barındıran Budapeşte şehri, gezginlere alışveriş konusunda hem geleneksel hem de modern seçenekler sunuyor. Budapeşte alışveriş dünyası, geleneksel ürünleri bulabileceğiniz yerel mağazaları ve her türlü ihtiyacınızı giderebileceğiniz devasa Budapeşte alışveriş merkezleriyle tatil deneyiminize keyif katıyor.


Budapeşte’den ne alınır? Size şehri hatırlatacak bir şeyler bakınıyorsanız Macar oyuncak bebekleri iyi bir seçim olabilir. Bu bebeklerin özellikle el yapımı olanları evinizde çok şık bir dekor objesine dönüşecek. Macar porselenleri de bayağı popüler. Ayrıca Ajka Crystal isimli dünyaca ünlü kristal atölyesinden de bir şeyler bakınabilirsiniz. Bunların dışında rubik küpün (zekâ küpü) Macar icadı olduğunu biliyor muydunuz? İsmini mucidinden alan Rubik küp, güzel bir Budapeşte hediyelik eşyası olabilir.


Macaristan hediyelik eşya mağazaları için Budapeşte’de özel sokaklar oluşturulmuş. Buralarda gezinirken Budapeşte’den hediyelik ne alınır sorusuna birçok cevap bulabiliyorsunuz.


Macaristan alışveriş dünyasında kredi kartları geçiyor ama yerel ve küçük işletmeler daha çok nakit tercih ediyorlar. Avrupa Birliğine üye olmasına rağmen ülkede Macar para birimi olan forint kullanılıyor. Budapeşte ucuz mu diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabı hangi bölgede gezdiğinize göre değişiyor. Üst segment markaların bulunduğu merkezi bölgelerde fiyatlar diğer yerlere göre çok daha yüksek.


Forint bizim paramıza göre değerli bir para birimi değil. Bu sayede Budapeşte tatili doğru taktiklerle ekonomikleşebiliyor. 1 TL kaç forint sorusunun cevabı da günümüz itibariyle (2016 Aralık) 86,58 HUF.


Budapeşte süpermarketleri çoğunlukla 07.00-22.00 arasında hizmet veriyorlar. Mağazalar ise kepenklerini saat 20.00’de kapatıyor.


Budapeşte’de vergi iadesi politikası var. “Tax-free” mağazalarından 50.000 forint tutarında alışveriş yaparsanız gerekli belgeleri mağazadan edinerek dönüş yolunuzda yaklaşık % 27’ye varan vergi iadesini havalimanında ilgili ofisten alabilirsiniz.

 

budapeste-alisveris


Reflexshop


İçinde Macar rubik küplerinin yanı sıra birçok kart ve masa oyunu bulabileceğiniz Reflexshop, Budapeşte’den hediyelik eşya almak için ideal bir yer.


Mekân, pazar günleri hariç her gün 10.00-20.00 arasında açık.


M3 hatlı metronun Nyugati Pályaudvar durağında inerek oraya yürüyebilirsiniz. M1 hatlı metronun Oktogon durağı da oraya yakın.
Adres: Eötvös u. 39, 1067, Budapeşte
Telefon: +36 1 269 0941


Allee


Macaristan alışveriş merkezleri arasında en kapsamlı ürün ve mağaza çeşitliliğine sahip Allee, Budapeştelilerin gezmeyi sevdiği mekânlardan. Burada her türlü ihtiyacını uygun fiyatlar ve indirimli kampanyalarla beraber karşılayabilirsiniz.


Her gün saat 10.00’da açılıp 21.00’da kapanan alışveriş merkezi, pazar günü kapanış saatini 19.00’a çekiyor.
Adress: Október huszonharmadika utca, 8-10, H-1117 Budapeşte
Telefon: + 36 1 372 7208


Zsolnay


Ünlü Macar porselenlerinin kaliteli örneklerini bulabileceğiniz Zsolnay, cana yakın ve samimi çalışanlarıyla da size iyi bir alışveriş deneyim yaşatacak.


Zsolnay showroom, pazar günleri hariç her gün 10.00-19.00 arasında gezilebiliyor.


Zsolnay showroom ulaşımı için M2 hatlı metroya binip Astoria durağında inebilirsiniz.
Adres: Rákóczi út 4, 1072, Budapeşte
Telefon: +36 1 328 0078

 

budapeste-alisveris


Váci utra / Váci Caddesi


Budapeşte alışveriş turu atmak istiyorsanız trafiğe kapalı Váci Caddesi’ne gidebilirsiniz. Burada popüler markaların mağazaları ve yerel tasarımcıların butikleri bulunuyor.


M3 hatlı metro ile Ferenciek tere durağı sizi Budapeşte şehir merkezine götürüyor. Buradan Váci utra ve etrafında bulunan diğer sokaklarda gezerek vitrinleri inceleyebilir, yorulunca etrafta bulunan kafelerde Macar içeceklerinin tadını çıkabilirsiniz.


Central Market Hall


Budapeşte’nin kapalı çarşısı olarak düşünebileceğimiz Central Market Hall, çok kapsamlı bir alışveriş merkezi.


Burada Macar yeme ve içme dünyasının ürünlerini satın alabilir, yerel dantel ve tekstil ürünlerini bulabilirsiniz.


Central Market Hall ulaşımı için M3 ya da M4 hatlı metroyu tercih ederek Kálvin tér durağında inebilirsiniz.


Pazar günleri kapalı olan çarşı, hafta içi her gün 10.00-18.00 saatleri arasında açık. Cumartesi günleri ise kapılarını 14.00’de kapatıyor.
Adres: Vámház körút 1-3, Budapeşte 1093
Telefon: +36 1 366 3300

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.