SAYFA BAŞINA DÖN

Budapeşte'de Gezilecek Yerler

Budapeşte’de Gezilecek Yerler


Orta Avrupa haritası üzerinde Karpatlar bölgesine konumlanmış Macaristan, denize kıyısı olmayan bir ülke. Macaristan’ın başkenti Budapeşte, Tuna Nehri tarafından ikiye bölünmüş bir şehir ve Macaristan’ın tarihini yansıtan birçok yapı burada bulunuyor.


Budapeşte vize ile gezilebilen bir şehir. Macaristan politikaları gereği Türk gezginlerin Budapeşte gezisi öncesi vize işlemlerini bitirmiş olması gerekiyor. Budapeşte vize ücretleri her yıl devlet politikalarına göre düzenleniyor. Ucuz Budapeşte uçak bileti için Pegasus tarifelerine göz gezdirebilir, Budapeşte turu için tatil bütçenizi ekonomikleştirebilirsiniz.


Tuna Nehri’nin bir yakasına Buda, diğer yakasına Peşte deniyor. Budapeşte gezilecek yerleri iki bölgeye de yayılmış durumda. Budapeşte otelleri arasından tercihinizi yaparken toplu taşıma duraklarına yakın olanları tercih ederek Budapeşte’nin görülmesi gereken yerlerine ulaşım konusu pratikleştirebilirsiniz.


Budapeşte gezi rehberi için şehrin resmi internet sitesinden de yararlanabilirsiniz.

 

budapeste-gezilecek-yerler


Budapeşte’nin Tarihi Yerleri


Yerleşik tarihi MS 9 yy civarında başlayan Macaristan, efsanelerle dolu bir geçmişe sahip. Avrupa’dan Asya’ya geçiş yolu üzerine konumlanması nedeniyle Macaristan gezilecek yerlerinin birçoğu tarihi kale ile anıtlardan oluşuyor ve bu yapıların birçoğu başkent Budapeşte’de ziyaret edilebiliyor. Şehir turunuzu atarken fotoğraf çekme özelliğine sahip aygıtların şarjlarının tam olduğundan emin olun. Budapeşte köprülerinden inanılmaz manzara kareleri yakalanabiliyor.


Buda Kalesi


Tarihi boyunca birçok kez yıkılan ve tekrar inşa edilen Buda Kalesi, Macaristan Budapeşte gezilecek yerleri listesinde ilk olarak ziyaret edilmesi gereken yerlerden.


Romanesk tarzda, 14 yy civarında ilk kez inşa edilen Buda Kalesi; uzun bir süre boyunca Avrupa’nın en büyük saraylarından biri olma unvanına sahipmiş. Daha sonrasında gotik mimariyle tekrar inşa edilen kale, Macar kralı Matthias Cornivus tarafından genişletilmiş. Yıllar boyunca işgaller, ayaklanmalar ve yangınlarla hasar gören kale; İkinci Dünya Savaşı sonrasında tamamen harabeye dönmüş ve 1950 yılında tekrar restore edilmiş.


İçerisinde kraliyet koleksiyonlarının bulunduğu galeri gibi birçok önemli yapı bulunan Buda Kalesi’ne, 56 ve 56A hatlı tramvaylarla gidebilirsiniz. Dózsa György tér durağı oraya çok yakın. 16 numaralı otobüs de kaleye direkt ulaşım sağlıyor.


Buda Kalesi giriş ücreti yok ama içerisinde bulunan Budapeşte Tarih Müzesi ve Macaristan Ulusal Galeri için girişler ücretli. Kalenin bahçelerine istediğiniz saatlerde girebiliyorsunuz ama özelleşmiş yapılar sadece 10.00-18.00 saatleri arasında gezilebiliyor ve pazartesi günleri kapalı oluyor.


Kale, muhteşem Budapeşte manzaraları gözlemle olanağı sağlıyor.
Adres: Szent György tér 2, Budapeşte 1014


Budapeşte Parlamento Binası


Almanya ve İngiltere’de bulunanlarından ardından büyüklük bakımından Avrupa’nın üçüncü sırasında bulunan Budapeşte Parlamento Binası, neo-gotik tarzının en önemli yapıtlarından biri olarak görülüyor.


Tuna Nehri’ne bakan Budapeşte Parlamento Binası’nın inşası, 1902 yılında bitirilmiş.


Parlamento binası hafta içi her gün yaz döneminde 08.00-18.00, kış döneminde ise 08.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Giriş ücretleri hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.


Budapeşte Parlamento Binası ulaşımı için M2 hatlı metroyu kullanabilirsiniz. Kossuth Lajos tér durağı oraya çok yakın.
Adres: Kossuth Lajos tér 1-3, Budapeşte 1055
Telefon: +36 1 441 4000


Budapeşte Kahramanlar Meydanı


Macar tarihinin önemli isimlerine hitaben tasarlanmış heykellerinin bulunduğu meydanın yapımına 1896 yılında başlanmış. Yirminci yüzyılın en önemli Macar heykeltıraşı Zala Györgi’nin başyapıtlarından Milenyum Anıtı, Budapeşte Kahramanlar Meydanı’nda yakından gözlemlenebiliyor.


Kahramanlar Meydanı’na Macarlar “Hősök tere” diyorlar. Macaristan gezisinde mutlaka görülmesi gereken ünlü meydana M1 hatlı metroyu kullanarak gidebilirsiniz. Hősök tere durağından direkt meydana çıkıyorsunuz.
Adres: Hősök tere, Budapeşte 1146

 

budapeste-gezilecek-yerler


Budapeşte’de Sanat Turu


Budapeşte tatili beraberinde Avrupa klasik ve günümüzün çağdaş Macar sanatına göz atma seçeneğini getiriyor. Budapeşte müzeleri ve Budapeşte sanat galeri, koleksiyonlarında dünya tarihinden önemli eserleri barındırıyorlar.


Macaristan Ulusal Müzesi


Kahramanlar Meydanı yakınlarında bulunan Macaristan Ulusal Müzesi, hem Macar hem de Osmanlı tarihinden gelen eserleriyle zengin bir koleksiyona sahip. Macarların önemli icatlarının da bulunduğu müze, pazartesi günleri hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında gezilebiliyor.


Macaristan Ulusal Müzesi giriş ücretleri konusunda buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz. Tatil sezonlarında, Budapeşte turları programlarının bir durağı da burası olduğu için müze bazen çok kalabalık olabiliyor. Biletinizi online alarak gişe sırasında beklemekten kurtulabilirsiniz.


Macaristan Ulusal Müzesi ulaşımı için M1 hatlı metroyu kullanabilirsiniz. Hősök tere durağından oraya yürünebiliyor.
Adres: Múzeum krt. 14-16, Budapeşte 1088
Telefon: +36 1 338 2122


Etnografya Müzesi


Macar geleneksel sanatına yakından göz atmak istiyorsanız geleneksel oyuncak bebek ve giyim örneklerinden oluşan koleksiyonuyla Etnografya Müzesi sizi bekliyor.


Macar sanatının en şık eserlerini inceleyebileceğiniz müze, pazartesi dışında her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık.


Etnografya Müzesi ulaşımı için M2 hatlı metroya binebilirsiniz. Kossuth Lajo durağından oraya yürünebiliyor.
Adres: Kossuth Lajos tér 12, Budapeşte 1055
Telefon: +36 1 473-2400


Koller Gallery


Budapeşte’deki en eski sanat galerilerinden biri olan Koller Gallery, sıra dışı koleksiyonuyla şehirde görülmesi gereken yerlerden.


Hafta içi her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz müze, Buda Kalesi’nin içine konumlanmış ve giriş ücretsiz.


Koller Gallery ulaşımı için 16 ya da 16A hatlı otobüse binerek Bécsi durağında inebilirsiniz.
Adres: Táncsics Mihály st, Budapeşte 1014
Telefon: +36 1 356 9208


Belgrad’da Görülmesi Gereken Alternatif Yerler


Budapeşte hamamları ve Budapeşte kaplıcaları, gezginlere alternatif bir yenilenme deneyimi sunuyor. Budapeşte şehir rehberinizi hazırlarken sıcak suların dinlendirici ferahlığını deneyimleyebileceğiniz mekânları da programınıza eklemenizi öneriyoruz.


Széchenyi Kaplıcaları


Budapeşte’nin tarihi kaplıcalarından Széchenyi, özellikle yaz gecelerinde ve karlı günlerde sıcak suların konforunu sunuyor.


Kaplıcalarda hamam, sauna, sıcak su havuzları ve su sporu alanları bulunuyor.


Széchenyi kaplıcaları ulaşımı için M1 hatlı metroyu kullanabilirsiniz. Széchenyi fürdő durağında inerek parkın içerisinde bulunan kaplıcalara yürüyebilirsiniz.
Adres: Állatkerti körút 9-11, Budapeşte 1146
Telefon: +36 1 363 3210


Magnolia Day SPA


Budapeşte seyahatinde görülmesi gereken yerlerden bir diğeri de Magnolia Day SPA.


Terapistleriyle ünlenmiş mekânda, kişiye ya da çiftlere özel masaj seansı ayırtabilirsiniz.


Magnolia Day ulaşımı için M2 hatlı metroya binerek Kossuth durağında inebilirsiniz.
Adres: Zoltan utca 3, Budapeşte 1054
Telefon: +36 1 269 0610


Gellért Kaplıcaları


Romanesk ve otantik mimarisiyle tasarlanmış SPA merkezleriyle konuklarını ağırlayan Gellert, şifalı sularıyla zihninizi ve bedeninizi yenileyecek.


Kaplıcalara ulaşım için M4 hatlı metroyu kullanabilirsiniz. Szent Gellért tér durağından oraya yürünebiliyor.
Adres: Kelenhegyi út 4, Budapeşte 1118
Telefon: +36 1 466 6166

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.