SAYFA BAŞINA DÖN

Budapeşte Gezisi: Ne Zaman Gidilir?

Budapeşte’ye Ne Zaman Gitmeli ve Önemli Kurumlar


Budapeşte Hava Durumu


Macaristan şehirlerinin en alımlısı Budapeşte, gezginlere uygun fiyatlarla deneyimleyebilecekleri Avrupa tatili sunuyor. Dört mevsimi de yaşayan şehir, özellikle yaz döneminde Budapeşte gece hayatı ve şehrin tarihi dokusu sayesinde turistler tarafından tercih ediliyor. Budapeşte hava durumu, bahar aylarında da güzel seyrediyor ama ilkbahara giriş ve sonbahara çıkış dönemlerinde sıcaklıklar düşmeye başlıyor. Budapeşte, Cadılar Bayramı döneminde de çok kalabalık oluyor. Ucuz Budapeşte gezisi için en ideal zamanlar mart ve ekim ayları. Budapeşte uçak bileti fiyatları da bu dönemlerde ucuzluyor.


Budapeşte hava sıcaklığı ilkbahar döneminde ortalama 11°C, yaz aylarında ise ortalama 20°C civarında seyrediyor. Sonbahara ortalama 17°C sıcaklıkla giren Budapeşte, mevsim sonunda 5°C’ye kadar düşebiliyor. Budapeşte kış aylarında çok soğuk oluyor, ortalama sıcaklıklar 0°C civarında seyrediyor.


T.C. Budapeşte Konsolosluğu


Budapeşte seyahatinizde her türlü danışmanlık hizmeti için T.C. Budapeşte Konsolosluğuna başvurabilirsiniz. Konsolosluk hafta içi her gün 09.00-12.30 saatleri arasında başvurulara açık; Macaristan resmi tatillerinde, Kurban ile Ramazan Bayramı’nın ilk günlerinde ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda ise kapalı.


Adres : Andrassy ut 123, Budapeşte 1062
Telefon : +36 1 478 91 30 (Konsolosluk), +36 1 478 91 00 (Büyükelçilik)
Faks : +36 1 344 51 43
Web : http://www.budapeste.be.mfa.gov.tr/  
Mail : embassy.budapest@mfa.gov.tr 


Budapeşte Havalimanları


Budapeşte’de sivil kullanıma açık tek uluslararası havalimanı var ve onun da adı Budapeşte Havalimanı (BUD).


Budapeşte Ferenc Liszt Uluslararası Havalimanı


Budapeşte Havalimanı bünyesinde döviz bürosu, ATM’ler, restoran ile kafeler ve araç kiralama gibi hizmet ofisleri bulunduruyor. Burada döviz bozdurmanızı önermiyoruz, neredeyse % 20’ye varan oranlarda zarar edebiliyorsunuz. Havalimanı içinde aynı zamanda bir otopark, alışveriş, dinlenme ve ibadet alanları var.


Budapeşte Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için otobüs, shuttle ve taksi kullanabilirsiniz. Budapeşte Havalimanı, şehre yaklaşık 16 km uzaklıkta bulunuyor.


Budapeşte Havalimanı’ndan otobüs ile ulaşım sağlayacaksanız 04.00-23.00 saatleri arasında 200E hatlı otobüsü kullanarak Kőbánya-Kispest durağından M3 metrosuna aktarma yapabilirsiniz. Saat 23.00-01.00 arasında da aynı otobüsle “Dél-pesti autóbuszgarázs vá” olarak geçen Del Prest Otobüs garajına gidebilirsiniz. Saat 01.00-04.00 arasında da 900 numaralı gece otobüsü bu garaja gidiyor. Bu garajdan şehir merkezine ulaşım için 950 ya da 950A numaralı otobüslere binmelisiniz. Bilet fiyatları 350 HUF ve kontrol memurları sık sık göreve çıkıyorlar. Bilet almayı unutursanız 8.000 HUF miktarında ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz (2016).


Budapeşte Havalimanı’ndan shuttle ile ulaşım sağlamak çok pratik. Buraya tıklayarak gideceğiniz otele kadar shuttle vasıtasıyla ulaşım sağlamak için yerinizi ayırtabilirsiniz. Hizmet bedeli gideceğiniz yere göre değişiyor.


Havalimanından taksi ile şehir merkezi Pest’e ulaşım sağlamak isterseniz güvenilir bir firma olan Fotaxi’den taksinizi ayırtabilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 30 dakika, taksi ücreti ise 8000 HUF tutuyor (2016).


Budapeşte Havalimanı uygulamasını akıllı telefonunuza indirerek her türlü sorunuza yanıt bulabilir ve uçuş ile olası rötar bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Android

iOS


Budapeşte’ye Ne Zaman Gitmeli?


Budapeşte’de yaz mevsimi beraberinde turist akınını getiriyor. Budapeşte otelleri bu dönemde kapasitelerini dolduruyorlar, o yüzden erken rezervasyon yaptırmak önemli. Budapeşte’de yaz yağmurları görülebiliyor. Yaz dönemi içinde Budapeşte’de etkinlik öne çıkıyor: İki yakayı birbirine bağlayan ünlü köprüde gerçekleşen Danube Karnavalı ve görkemli Vajdahunyad Kalesi içinde yapılan müzik festivali.


Budapeşte’de ilkbahar, şehrin en güzel zamanlarını ifade ediyor. Şehir çok kalabalık değil ve tatil bütçesi de yaz mevsimine oranla daha ekonomik. İlkbaharda Budapeşte rengârenk lezzetlerle dolu, Hungarian Macaron Day (Macar Makaron Günü) mart ayında kutlanıyor.


Budapeşte’de sonbahar ayları bol yağmurlu, mevsim biterken de soğuklar başlıyor. Budapeşte’de bu dönemde keyifli bir içecek festivali düzenleniyor.


Budapeşte’de kış, aşırı soğuk ve karlı ama Budapeşte tatili en çok bu dönemde ekonomikleşiyor. Yılbaşı arifesinde şehirde Christmas etkinlikleri düzenleniyor ve şehrin her tarafı ışıklarla süsleniyor.

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.