SAYFA BAŞINA DÖN

Çorlu Gezilmesi Gereken Yerler

Çorlu’yu geniş sanayi bölgesi ve yoğun şehir hayatıyla tanısak da, hem şehir merkezinde hem de şehrin çevresinde bulunan geniş alanda yaz-kış ziyaret edebileceğiniz birçok alternatif nokta bulunuyor. Çorlu seyahatinizi planlamadan önce, nasıl bir tatil geçirmek istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Çorlu şehir merkezine ulaştığınızda, karşınıza en çok çıkan şey alışveriş merkezleri ve kafeler olsa da, şehrin diğer noktalarında tarihi yapılar, antik kentler ve doğal güzellikler gibi alternatifler de mevcut. Eğer Çorlu’da tatil yapmak için çok uzun bir süreniz olmayacaksa, şehir merkezinde kapsamlı bir tur yaparak yakındaki belediye plajını ziyaret edebilirsiniz. Şayet tatilinizi uzatma şansınız varsa, Trakya bölgesini kapsayacak daha geniş ve keyifli bir tur sizi bekliyor. Hazırsanız Çorlu’da gezilecek yerlere hızlıca göz atıyoruz…


Thzolus Antik Kenti


Thzolus Antik Kenti M.Ö. 1000 yılında Frigler tarafından kurulan koloni kentlerinden biri olarak tanınıyor. Pers, Roma, Bizans gibi güçlü hükümdarlıkların hakimiyetinde genişleyen bu kentin tarihinin MÖ.3500-3000 yıllarına kadar gittiğini savunan kaynaklar da mevcut. Kuruluşundan sonra, Perslerin egemenliğine giren bu kent, MÖ. 4’üncü yüzyıl başlarında Büyük İskender tarafından işgal edildi ve ardından MÖ. 168 yılında Romalıların hakimiyetine geçti. Bizans hakimiyetindeyken kent sınırlarına Konstantinopolis’i saldırılardan korumak için bir kale inşa edildi ve kent, jeopolitik anlamda daha önemli bir konuma gelmiş oldu. Aynı dönemde ürettiği peynirlerle ünlenen kent, “peynir kasabası” anlamına gelen “Tribiton” olarak da anılıyordu.


Çorlu Kalesi


Hangi şehri ziyarete giderseniz gidin, o şehrin kalesinin en yüksek noktasına çıkarak manzarayı seyre dalmanın keyfini başka hiçbir şey kolay kolay veremez. 6. yüzyılda yaptırıldığı tahmin edilen Çorlu Kalesi’nden günümüze sadece bazı kalıntılar ulaşsa da, bu kale hala görülmeye değer. Ülkemizdeki diğer kaleler gibi askeri ve savunma gibi amaçlarla inşa edilen Çorlu Kalesi’nin tepesinde, şehrin en harika manzaralarından birini seyre dalabilirsiniz. Fotoğraf çekmeyi sakın ihmal etmeyin!


Adres: Hıdırağa Mahallesi, Salhane Sk. No:37, 59850, Çorlu,Tekirdağ


Süleymaniye Cami


1521 yılında külliye olarak Kanuni Sultan Süleyman tarafından inşa ettirilen ve günümüze tüm detaylarıyla ulaşan Süleymaniye Cami, inşa edildiği dönemlerde Cami-i Kebir ismiyle de anılıyordu ve 22 odalı bir medreseye sahipti. Medresenin yanı sıra, caminin içerisinde imarethane ve hamam da bulunuyordu. 1949 yılında onarımdan geçen Süleymaniye Cami, günümüzde de aktif olarak kullanılmakta.


Adres: Reşadiye Mahallesi, Salih Omurtak Cd. No:137, 59850, Çorlu, Tekirdağ


Heykel Meydanı-Hükümet


Çorlu şehir merkezinde yer alan Heykel Meydanı, şehrin nadir yeşil alanlarından biri. Meydanın çevresinde birçok kafe-restoran bulunmakta. Bölgenin “Hükümet” olarak adlandırılan bölümünde ise nostaljik dar sokaklar, eski evler ve zanaatkarların dükkanları bulunuyor. Çorlu’nun eski dokusunu keşfetmek için bu bölgede ufak bir yürüyüşe çıkabilirsiniz.


Adres: Kemalettin Mahallesi, No:, Salih Omurtak Cd. No:162, 59860, Çorlu, Tekirdağ

 

Atatürk Orman Korusu


Temiz hava ve yeşil alanlara hasret kalanlara, şehir merkezinden biraz uzakta olsa da unutamayacakları bir alternatif sunan Atatürk Orman Korusu, İstanbul-Edirne kara yolu üzerinde bulunuyor. İl merkezine 6 km uzaklıktaki bu mesire alanında, çam ağaçlarıyla kaplı tertemiz bir hava sizi bekliyor. Şehrin yoğunluğundan yorulan Çorlular gibi siz de buraya gelip sevdiklerinizle uzun yürüyüşlere çıkabilir ya da piknik yapabilirsiniz.


Adres: İstanbul-Edirne (D-100) Karayolu, Tekirdağ, Çorlu


Olimpos At Çiftliği


Olimpos At Çiftliği, Çorlu şehir merkezinden biraz uzakta olsa da, doğayla iç içe vakit geçirmeyi sevenler için harika bir adres. Geniş bir alana yayılan bu yemyeşil çiftlikte dilerseniz biniş dersleri alabilir dilerseniz de sakin atmosferin tadını güzel bir kahve molasıyla taçlandırabilirsiniz.


Adres: Esece Mevkii, Sivil Havalimanı Yolu, 59850 Çorlu, Tekirdağ

Telefon: (0282) 606 04 90


Çorlu Belediye Plajı


Çorlu seyahatinizi yaz aylarına denk getirdiyseniz, şehir merkezine 20 km uzaklıktaki Çorlu Belediye Plajı’na mutlaka uğramalısınız. Plaja giriş için herhangi bir ücret ödenmiyor. Olimpos At Çiftliği’ne yakın mesafede bulunan bu plajın yakınında Gölbaşı Gençlik Parkı’nı da mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz. Ulaşım için şehir merkezinden kalkan ve direkt olarak bu istikametten geçen minibüsleri kullanabilirsiniz.

***


Yolunuz düşmüşken, Tekirdağ ve çevresinde mutlaka görmeniz gereken bu lokasyonlara da uğramayı ihmal etmeyin.


Namık Kemal Evi


Tekirdağ’da bulunan en önemli müzelerden biri olarak gösterilen Namık Kemal Evi, 1993 yılında gönüllü halk, okullar ve belediyenin katkılarıyla inşa edildi. 19. yüzyıl Osmanlı mimarisini yansıtacak şekilde tasarlanan bu üç katlı binada, toplamda 6 oda bulunuyor. Aynı zamanda binanın bahçesinde açık hava sahnesi ve seyirlik alan, bodrum katında da bir sergi salonu da mevcut. Tarihe tanıklık etmek ve Namık Kemal ile yeniden tanışmak için, Tekirdağ doğumlu Namık Kemal’in kişisel fotoğrafları ve yazdığı eserlerin yer aldığı bu özel müzeyi mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.


Adres: Eskicami-Ortacami Mahallesi, Namık Kemal Cd., 59000 Tekirdağ Merkez, Tekirdağ

Telefon: (0282) 262 9128.

 

Rakoczi Müzesi


Macar Prensi Rakoczi'nin hayatının son yıllarını geçirdiği ev olarak bilinen bu tarihi yapı, günümüzde müze olarak hizmet vermeye devam ediyor. Rakoczi'nin ölümünün ardından Macaristan'da adına bir müze yapılması hedeflense de, I. ve II. Dünya Savaşları sebebiyle bu proje hayata geçirilemedi. Bu nedenle Macaristan hükümeti 1931-1932 yılları arasında bir Macar mimarla anlaşarak Rakoczi'nin Tekirdağ'daki evini restore ettirdi ve bu evi bir müzeye çevirdi. Klasik Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan Rakoczi Müzesi’nde, Rakoczi'nin eşyaları, yaşamı ile ilgili belgeleri ve yağlı boya resimleri sergilenmeye devam ediyor.


Adres: Ertuğrul Mahallesi, Vali Konağı Cd. No:32, 59100 Tekirdağ Merkez, Tekirdağ

Telefon: (0282) 263 85 77


Hora Feneri


Tekirdağ'ın tatil beldesi olarak da bilinen Şarköy’e 20 km mesafede yer alan Hora Feneri, Denizin hemen kıyısında yükselen bir tepe üzerine kurulmuş. Yapımından günümüze kadar aynı aile fertlenin himayesinde kalan bu tarihi yapı, Osmanlı döneminden günümüze 150 yılı kapsayan süreç boyunca kaptanların seyir rotasını belirlemiş ve belirlemeye de devam ediyor.


Adres: Hoşköy girişi, Şarköy, Tekirdağ


Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi


1967 yılında ziyaretçilerine kapısını açan Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi; koleksiyonların artmasıyla birlikte 1977 yılında teşhir salonundaki sınırlı alanı terk etti ve ayrı bir müze olarak hizmet vermeye başladı. Taş Eserler Salonu, Arkeolojik Küçük Eserler Salonu, Etnografya Salonu ve Tekirdağ Odası olmak üzere 4 farklı salondan oluşan müzenin bahçesinde ziyaretçilerin ve halkın oturabileceği çay bahçesi de bulunuyor. Yaz aylarında 09.00-19.00 saatleri arasında hizmet veren müzenin kışın çalışma saatleri ise 08.00-17.00. Müzeye giriş ise ücretsiz.


Adres: Altınova Mahallesi, Barbaros Cad. No:1, 59100 Tekirdağ Merkez, Tekirdağ
Telefon: (0282) 261 20 82


Tekirdağ deyince, mavi ve yeşilin birleştiği bu lokasyonlara uğramamak olmaz. Vaktiniz varsa, bir de seyahatinizi bahar ve yaz aylarında gerçekleştiriyorsanız bu lokasyonları ziyaret etmemeniz için hiçbir sebep yok!


Uçmakdere


Tekirdağ’ın gözdesi Şarköy’e uzaklığı 35 kilometre uzaklıkta bulunan Uçmakdere, Marmara kıyılarının ender köşelerinden biri. Ganos Dağları eteklerinde uzanan 20 kilometrelik muhteşem manzaraya sahip bir yol ile sizi karşılayan Uçmakdere, birbirini takip eden koylar ve nefes kesici bitki örtüsünün de katkısıyla henüz yoldayken sizi büyüleyecek. Uçmakdere, her ne kadar doğa sporları için tercih edilse de, köyün içerisine minik bir yürüyüş yaptığınızda, bu bölgenin güzelliğinin “doğal güzellikler” ile sınırlı olmadığını size gösterecek. Yaz aylarında motel ve kamp imkânının bulunduğu bölgede, kışın Kumbağ, Şarköy, Mürefte, Tekirdağ gibi merkezlerde konaklamanız gerekiyor.


Adres: Uçmakdere, Uçmakdere Mahallesi, 59800 Şarköy, Tekirdağ


İğneada


Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada, kolay ulaşımı ve göz alıcı doğasıyla kaçamak tatil sevenlerin favorisi. Bembeyaz kumlara ve pırıl pırıl bir denize sahip 22 kilometrelik muazzam sahilinin ve Marmara’nın en temiz havasını soluyabileceğiniz Longoz Ormanları’nın da İğneada’nın popülerliğinde payı kaçınılmaz. Sahilin tadını çıkardıktan sonra, ormanda uzun bir yürüyüşe çıkarak bol bol fotoğraf çekebilir, balıkçı teknesi kiralayarak balığa çıkabilir ya da güzel bir köy kahvaltısı yapabilirsiniz.

Adres: İgneada, 39500 Demirköy, Kırklareli

 
Kumbağ


Tatil dendiğinde Marmara Bölgesi’nde akla ilk gelen adreslerden biri olan Kumbağ, tertemiz plajları ve lezzetli mutfağıyla tercih sebebi. Yaz aylarında oldukça kalabalık olan bölgede konaklamak için otel, pansiyon ve çok sayıda kiralık ev ve villa seçeneklerinden dilediğinizi tercih edebilirsiniz.


Adres: Kumbağ, Tekirdağ Merkez/Tekirdağ


Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.