SAYFA BAŞINA DÖN

Çorlu Şehir Rehberi

Güçlü ulaşım bağlantıları, yoğun sanayi hayatı ve iş temposuyla tanıdığımız Çorlu, İstanbul'dan sonra Doğu Trakya’nın en büyük ikinci yerleşim yeri olarak kabul ediliyor. Bu yoğun şehir elbette ki yalnızca sanayi ve iş hayatıyla sınırlı değil. Çünkü Trakya Bölgesi verimli toprakları ve doğal güzellikleri sebebiyle, aynı zamanda tarihte önemli topluluklara da ev sahipliği yapmış bir bölge. Seyahati yalnızca deniz turizminden ibaret görmeyenler için başlı başlına bir cennet olan bu bölgede, tarih, kültür ve doğa turizmine yönelik önemli birçok lokasyon bulunuyor: Kıyıköy, İğneada, Şarköy, Uçmakdere, Erikli, Enez, Malkara, Hayrabolu ise bunlardan yalnızca birkaçı.


Bu zengin coğrafyada yer alan verimli ovaların önemli bir bölümü üzerinde kurulu olan Çorlu’da ekonomi ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılık ekseninde dönüyor. Ancak 80’li yılların sonunda sanayinin bölgede hızla gelişmesiyle şehir için yeni bir dönemin kapıları aralanmış. Konum olarak İstanbul’a oldukça yakın oluşu, dışarıdan önemli sayıda göç almasına ve hızlı büyümesine yol açmış. Böylece şehrin hem ekonomisi hem de sosyal hayatı her geçen yıl daha da zenginleşmiş. Çorlu, günümüzde İstanbul’la yalnızca büyüklük anlamında değil; şehir hayatının canlılığı anlamında da yarışır hale geldi. Özellikle alışveriş çeşitliliği ve kolaylıkları sunan bir şehir olması nedeniyle tercih edilen Çorlu’da, “imalattan halka” mantığı ile ucuz fiyata satışa sunulan ürünler, şehri alışveriş konusunda bir numaralı tercih sebebi haline getiriyor. Öyle ki indirimli ürünlerden yararlanmak isteyen yüzlerce kişi hafta sonları şehre akın ediyor. Şayet yoğun şehir hayatı size pek cazip gelmiyorsa, rotanızı Çorlu’nun bağlı bulunduğu Tekirdağ’a ya da Trakya Bölgesi’ne çevirebilirsiniz. Zengin coğrafyasının sunduğu huzurlu doğasının yanı sıra, birbirinden lezzetli mutfağıyla da sizi mest edecek Tekirdağ’ı Çorlu seyahatinizin bir bölümüne eklemenizi mutlaka öneriyoruz. Seyahatinizi uygun fiyatlı Çorlu biletleriyle gerçekleştirmek isterseniz, flypgs.com.tr’ye göz atabilirsiniz.


Tıpkı günümüzde olduğu gibi, eski yıllarda da alışveriş ve ticaret anlamında büyük önem taşıyan Çorlu’nun tarihte bıraktığı ilk izlere M.Ö. 1000 yılında rastlıyoruz. Eski atlaslarda “Tzarylus”, “Tzurulum”, “Tzurule”, “Tschurla” ve “Tziraltum” olarak da anılan şehrin isminin, Türkler tarafından çok zor koşullarda alındığı için “zor” kelimesine benzeyen “çor” ekinden türetildiği söyleniyor. Tarihin çeşitli dönemlerinde Frig, Yunan, Iskit, Pers, Makedonya, Roma ve Bizans istilalarına uğrayan şehir, zaman zaman İstanbul’u ele geçirmek isteyen Hun-Arap ve Peçenek akınlarına da maruz kalmış. Orta Çağ'da burada Bizans'ı korumak için kullanılan “Tzirallum” kale kentinin bulunması, İstanbul yolu üzerinde yer alan Çorlu'ya askeri bir önem kazandırmış. Osmanlılar döneminde ise Anadolu'dan Rumeli sınır boylarına kadar uzanan ana yol üzerinde, bir konaklama noktası olarak tercih edilmesi sebebiyle önemli tarihi olaylara şahit olmuş. 1361 tarihinde kesin olarak Osmanlı hakimiyetine giren şehirdeki tüm “Tzirallum” kaleleri yıkılmış. 18. yüzyılda Kırım'dan uzaklaştırılan hanzadelerin ve girayların sürgün yerlerinden biri haline gelen Çorlu, 1912-1913 Balkan Savaşları’nın birinci devresinde Osmanlı Doğu Ordusu Kumandanlığı Karargahını ağırlamış. 5-6 Aralık 1912 savaşlarından sonra Bulgarların himayesine girmesinin ardından, 15 Temmuz 1913’de kurtarılan Çorlu, 25 Temmuz 1920’de bu kez Yunanistan işgaline uğramış ve 15 Ekim 1922’de Türk Jandarma Kuvvetleri tarafından kesin olarak kurtarılmış. II. Dünya Savaşı’ndan günümüze önemli bir garnizon olma özelliğini devam ettiren bu köklü şehir; İstanbul, Kocaeli, Bursa ile beraber Türkiye sanayisinde önemli bir rol oynamaya devam ediyor.


Çorlu’da Ulaşım


Konumu sebebiyle Çorlu’ya ulaşım oldukça pratik şekilde sağlanabiliyor. İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya başta olmak üzere toplamda 13 farklı noktadan gerçekleşen uçuşlar, Tekirdağ Çorlu Havalimanı’nda (TEQ) tamamlanıyor. 1998 yılında hizmet vermeye başlayan bu havalimanı, iç ve dış hatlar olmak üzere toplam 600 bin kişiyi ağırlama kapasitesine sahip iki terminalden oluşuyor. En uygun fiyatlı Pegasus biletleriyle Tekirdağ Çorlu Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra, Çorlu şehir merkezine otobüs, taksi ya da araç kiralama seçeneklerini kullanarak ulaşabilirsiniz. Toplam 14 km olan bu mesafeyi ortalama 20 dakikada tamamlayabilirsiniz. Eğer daha kısa sürede ulaşmak istiyorsanız taksi ya da araç kiralama seçeneklerini değerlendirmenizi öneririz.

 

 

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.