Delhi’ye Ne Zaman Gitmeli ve Delhi'deki Önemli Kurumlar

Delhi Hava Durumu


Delhi’de hava durumu kasım ayından mart ayına kadar ideal sıcaklıklarda seyrediyor. Eğer Delhi tatilinizi bu ay aralıklarında gerçekleştirmeyi planlıyorsanız, Delhi’nin sıcak havaları keşfinizi etkilemeyecek anlamına geliyor. Delhi, yılın her ayında dünyanın her yerinden gezginleri ağırlayan bir şehir olsa da özellikle kasım ayından mart ayına kadar daha çok misafir ağırlıyor. Bu dönemlerde Delhi’de konaklama, Delhi uçak bileti fiyatları maksimum seviyeye ulaşabiliyor; fakat erken rezervasyon yaparak Delhi seyahat bütçenizi uygun fiyatlara çekmeniz mümkün hale geliyor.


Delhi’de mayıs ayında hava sıcaklıkları en yüksek seviyeye çıkıyor; termometreler en yüksek 39°C, en düşük 26°C’yi gösteriyor.


Delhi’de muson yağmurları temmuz, ağustos, eylül aylarında oldukça yoğun olarak görülüyor. Yılın en yağışlı zamanı olan bu dönemlerde hava sıcaklıları 33-34°C’yi gösterse de yoğun yağmurlar ve nem nedeniyle Delhi keşfi oldukça zor bir hal alıyor. Delhi’nin en yağmurlu ayı olan temmuzda neredeyse ayın 25 günü yağmur görülebiliyor.

Hangi mevsimde gitmek isterseniz isteyin, İstanbul-Delhi ucuz uçak bileti için Pegasus kampanyalarına göz atabilirsiniz.

 

T.C. Delhi Konsolosluğu


Delhi’deyken danışmak istediğiniz bir konu olduğunda T.C. Delhi Konsolosluğu’na başvurabilirsiniz. Konsolosluk hafta içi her gün 09.30-13.00 ve 14.00-17.30 arasında hizmet veriyor. Konsolosluk Hindistan’ın dini ve resmi bayramlarının yanı sıra Kurban Bayramı’nda ve Ramazan Bayramı’nda da kapalı oluyor.


Adres: 50-N, Nyaya Marg, Chanakyapuri, New Delhi

Telefon: 00 91 11 2688 90 53 / 00 91 11 2688 90 54 / 00 91 11 2410 19 21 / 00 91 11 2687 27 09

Faks: 00 91 11 2410 19 74 / 00 91 11 2688 14 09

Web: http://yenidelhi.be.mfa.gov.tr

Mail: embassy.newdelhi@mfa.gov.tr

 

Delhi Havalimanları


Delhi’de yalnızca bir adet havalimanı bulunuyor, ismi ise Indira Gandhi Uluslararası Havaalanı (DEL). Delhi uçak biletini Pegasus’tan alacak olanlar, bu havalimanına iniş yapıp Delhi’ye merhaba diyecekler.


Indira Gandhi Uluslararası Havalimanı
Delhi şehir merkezinin 16 kilometre güneybatısında bulunan Indira Gandhi Uluslararası Havalimanı, Hindistan’ın en kalabalık havaalanı olarak biliniyor. Yılda 55 milyonu aşkın misafirle Asya’nın en yoğun 10. havalimanı olan bu noktada sağlık alanından ATM’ye, otelden yemek ve dinlenme alanlarına pek çok alan bulunuyor. 3 terminali bulunan Indira Gandhi Uluslararası Havaalanı’nda Terminal 1D ve Terminal 1C iç uçuşlar için kullanılırken, Terminal 3 uluslararası uçuşlar için kullanılıyor.


Indira Gandhi Uluslararası Havalimanı’ndan Delhi ulaşımı için kullanabileceğiniz pek çok alternatif bulunuyor. Havalimanından çıktığınızda karşınıza çıkacak olan shuttle’lar 20 dakikada bir kalkıyor. Bu servislerden, uçak biletinizi gösterdiğiniz takdirde ücretsiz olarak yararlanabiliyorsunuz.


Delhi’de havalimanından şehir merkezine ulaşım için otobüsü tercih etmek isterseniz 4 numaralı otobüse 25 INR karşılığında binerek ulaşım sağlayabiliyorsunuz (2017).

Delhi toplu taşıma için bir diğer seçenek ise metro. Çok gelişmiş bir metro ağı bulunan Delhi’de, Terminal 3’ten ulaşabileceğiniz metro sayesinde şehir merkezine ulaşabiliyorsunuz. Metro bilet fiyatı ise 69 INR (2017).

 

Delhi’ye Ne Zaman Gitmeli?


Delhi’de tatil her mevsim güzel, zaten hiçbir hava koşulu da Delhi’nin büyüsünün önüne geçemiyor. Fakat Delhi festivalleri, “Delhi’ye ne zaman gitmeliyim?” sorusuna alternatif yanıtlar verebilecek güçte.


Her yıl mart ayında baharın gelişinin kutlandığı ve dünya çapında bazı festivallere ilham veren Holi Festivali, şehrin en popüler etkinliklerinden biri. Holi Festivali’ne katılan insanların rengarenk boyalarla şehri bambaşka bir atmosfere bürüdüğü bu festivalin tadını bir kez aldıktan sonra vazgeçemez ve her yıl bu dönemde soluğu Delhi’de almak isterseniz hiç şaşırmayız doğrusu.


Dans gösterileri, renkli yürüyüşler, hatta festival sonunda yakılan heykeller… Eylül ayında, kötülüğe karşı kazanılmış zaferi kutlamak için düzenlenen Dussehra Festivali’nde Hint kültürünü tam anlamıyla tanımanız mümkün hale geliyor.


Siz hala “Delhi’ye ne zaman gidilir?” sorusunun cevabını arıyorsanız hemen noktayı koyalım: Siz ne zaman istiyorsanız o zaman! Delhi’nin atmosferi, adım başı ülke kültürü hakkında bilgi veren yapıları ve sıcakkanlı insanlarıyla unutulmaz bir seyahat olacağına eminiz!


Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.