SAYFA BAŞINA DÖN

Erzurum Şehir Rehberi

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük şehirlerinden biri olan Erzurum, tarih öncesi çağlardan beri yerleşim birimi olarak kullanılan kadim bir şehir. Günümüzde kış sporları turizmiyle gezginleri kendine çeken Erzurum, gezip görülecek doğal ve tarihi harikaları, tadılacak geleneksel lezzetleri ve dinlenecek olağanüstü hikayeleriyle sizi bekliyor.

Erzurum hakkında bilgi vermek gerekirse ilk olarak söyleyebileceğimiz şey, cağ kebabı; ikinci olarak da meşhur kış soğuklarıdır. Kış sezonunda -40 C gibi sıcaklıkların görüldüğü Erzurum, kayak ve snowboarding tutkunları için Palandöken Kayak Merkezi’nde ideal bir ortam sunar.

Erzurum gezi rehberi

Erzurum kadim bir tarihe sahip demiştik. Bulunduğu konum itibariyle eski çağlarda önemli ticaret yolları üzerinde bulunan şehir, Kalkolitik dönemlerden beri insan yerleşimine sahne olmuş.

Erzurum İsmi Nereden Geliyor?

Erzurum’un kayıtlara geçmiş ilk ismini, 5. yy’de Doğu Roma İmparatoru Theodosios vermiş. O zamanlarda Theodosiopolos olan isim, daha sonra hakim kültür değişiminin etkisiyle Kalikala olmuş. Tarihi kayıtlara göre Erzurum ismi, buraya göç eden Erzen ve Rum halklarıyla beraber şehre Arzan al-Rum denilmesi ve bu kelimenin zaman içinde dönüşmesiyle oluşmuş.

Erzurum Nerede?

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Erzurum, çevrili olduğu sıradağlarla ülkenin en yüksek bölgelerinden birine konumlanmış.

Erzurum’a Nasıl Gidilir?

Erzurum’a gitmek için ekonomik ve pratik bir yol arıyorsanız Pegasus’tan Erzurum uçak bileti satın alarak kısa bir sürede yolculuğu tamamlayabilirsiniz. Erzurum uçuşunu İstanbul üzerinden gerçekleştirecek olan yolcularımız, ortalama 2 saat sürecek bir seyahat deneyimi yaşayacak. Diğer şehirlerden Erzurum’a doğru olan uçuş bilgileri için Pegasus’un Erzurum uçuşlarını inceleyebilir ve yolculuk hakkında her detaya ulaşabilirsiniz.

Erzurum’da Ulaşım

Erzurum şehir içi ulaşımı, birbirine bağlı hatlardan oluşan otobüs sistemi, minibüsler, kişisel araçlar ve taksilerle sağlanıyor. Erzurum’da araç kiralamak isterseniz Pegasus araç kiralama servisinden yararlanabilirsiniz.

Erzurum’da ulaşım ilgili her detaya Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Erzurum’da Yapılması Gereken Şeyler

  • Cağ kebabı, kadayıf dolması, ayran çorbası ve ekşili dolma gibi Erzurum’un yöresel tatlarını denemek.
  • Erzurum Kalesi, Yakutiye Medresesi, Narman Peri Bacaları ve Üç Kümbetler gibi tarihi ve doğal yerleri keşfetmek.
  • Palandöken Kayak Merkezi’nde kayak ve snowboarding yapmak.
  • Erzurum Winterfest’e katılmak.
  • İspir’de rafting yapmak.


Erzurum Önemli Telefonlar

Şehir Kodu: 0442

Ambulans: 112

Polis: 155

İtfaiye: 110

Erzurum Havalimanı: 0442 427 2835

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.