SAYFA BAŞINA DÖN

Gaziantep'te Alışveriş: Gaziantep'ten Ne Nereden Alınır?

Gaziantep, tarihi yollar ve tarım alanlarının birleştiği bir nokta üzerine kurulduğu için ticaret ile iç içe geçen bir şehir. Bu sebeple “Gaziantep’ten ne alınır?” sorusu Antep gezisine çıkacakların en çok sorduğu soruların başında geliyor. İlk cevap ise yiyecek. Bir diğer seçenek ise tekstil ürünleri.

 Gaziantep’in gezilecek yerleri ile alışveriş noktaları genellikle birbirine oldukça yakın. Gaziantep gezisi için plan yapılırken tarihsel kıyafetlerin incelenmesi ihmal edilmemelidir. Giyim tıpkı müzik ve edebiyat gibi kültürel bir öğedir. Gaziantep kökenli markaların en önemli etkisi ise medeniyetimize yön veren şehrin detayları ile ürettikleri giyim ürünlerini harmanlamalarıdır. Bu nedenle alışverişe başlamadan hemen önce, Hasan Süzen Etnografya Müzesi’ne gidilmesini öneriyoruz. Müze ile Antep insanın geleneksel yaşamı ve ev hayatı görülebiliyor. Giriş ücreti ise sadece 5 TL’dir.

Gaziantep alışveriş fırsatları ile ilgili bilgiler sadece giyim ile sınırlı değil. Şehrin adıyla özdeşleşen Antep fıstığı ve baklava almak için de en iyi seçenek tabii ki Antep oluyor. Gaziantep’e kadar giden herkesin yaptığı gibi baklava yiyebilirsiniz ama bu lezzeti sevdikleriniz ile de paylaşmak istiyorsanız; kuru baklava satın almanız gerekiyor. Birçok ünlü baklavacının kuru baklava satışı mevcut.

Gaziantep rehberinin en çok merak edilen kısmına geldik.

Gaziantep’te ucuz alışveriş nerede yapılır?

Birçok yer mevcut. Bunların arasında en ucuz seçenek Lapis Outlet oluyor. Bunun dışında tarihi alışveriş mekanlarında da ucuz alışveriş için seçenekler bulunuyor. Peki, Gaziantep’te alışveriş yapabilecek en iyi yerler nerede? Bir başka deyiş ile Gaziantep’te nereden ne alınır?

Bakırcılar Çarşısı

Bakırcılar Çarşısı’nın yapıldığı tarih ile ilgili çeşitli rivayetler ve hikayeler var. Yapım tarihi tam olarak saptanamıyor ama 19. yy ya da daha yakın bir tarihte inşa edildiği düşünülüyor. Otantik bir havaya sahip olan çarşı, yüzlerce dükkandan oluşuyor. Çarşıya adını veren bakır ürünler üzerine yapılan işleme sanatı gibi zanaatlar devam ediyor. Yeni ev kurmaya çalışanlar ya da evine Türk bakır işçiliği ile ilgili nadide parçalar eklemek isteyenler için Bakırcılar Çarşısı oldukça güzel bir seçim. Gaziantep’in merkezi denilebilecek bir lokasyona sahip olması da başka bir avantaj. Tramvay ile 15 Temmuz Demokrasi Meydanı Durağı’nda indikten hemen sonra Eski Saray Caddesi yönüne doğru biraz yürümeniz gerekiyor.

Baharatçılar ve Yemeniciler Çarşısı

Çarşı, “giyim ve yemek kültürünün buluştuğu bir nokta” gibi kısaca özetlenebilir. Yemeni denildiğinde ilk olarak akla renkli tülbentler gelir. Antep’te ise ayakkabı manasında kullanılıyor. Türk ayakkabıcılığı açısından tarihsel bir öneme sahip olan Antep Yemenisi, birçok ülkeden kendine alıcı buluyor. Çarşının içerisinde bölge halkı tarafından yetiştirilen bitkilerin kurutulması ya da farklı işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen baharatlar satılıyor. Bakırcılar Çarşısı ile bitişik olan bölgeye ulaşım için yürümeniz gerekiyor. Çarşı, Nazar Caddesi’ne oldukça yakın.

Gaziler Caddesi

Resmi adı Gaziler Caddesi olan bu kapalı alışveriş alanı, Gaziantepliler tarafından Çarşı olarak adlandırılıyor. Trafiğe kapalı olması ve eski yapılar ile modern dükkanların bir arada bulunması nedeniyle farklı bir his uyandırıyor. İçerisinde neredeyse yok yok. Kuyumcu, gümüşçü ya da tekstil dükkanları gibi birçok alternatif sunuyor. Yöresel kıyafetlere meraklı olanlar için birçok farklı alternatif var. Ulaşım için ise tramvay seçeneğini kullanabilirsiniz. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı anons edildiğinde inmeli ve İstasyon Caddesi yönüne doğru ilerlemelisiniz.

Elmacılar Pazarı

Elmacılar ya da yerel ağız ile Almacılar Pazarı, Gaziantep’te gurmeleri mest edebilecek yerlerden biri. Elmacılar Pazarı; özel salçalar, baharatlar ve Antep’e özgü lezzetler ile misafirlerini karşılıyor. Antep’in en meşhur tatlarından olan kurutulmuş patlıcanı almayı unutmamalısınız. Oldukça lezzetli ve yörenin damak tadını yansıtan lezzetlerden biri olduğu için hediye olarak bile satın alınabilir. Her dönem renkli ve cıvıl cıvıl bir havaya sahip olan pazar için en kolay ulaşım yolu ise tramvaydır. 25 Aralık Devlet Hastanesi Durağı, Elmacılar Pazarı’na ulaşmanız için en hızlı rotadır.

Zincirli Bedesten

Türkiye’nin en eski ve en gösterişli bedestenlerindendir. Darendeli Hüseyin Paşa tarafından 1700’lü yıllarda yaptırılmıştır. Baharatçılar ve hediyelik eşya dükkanlarının yer aldığı bedestene ilk ziyaretini yapacak olanlar, dükkanlar kadar motiflere ve mimariye de dikkat etmelidir. Gaziantep, hediyelik eşya konusunda oldukça bonkör. Ev hediyesi olarak sedef ya da bakırı el işçiliği ile üretilen ürünler satın alınabilir. Gıda konusunda da oldukça zengin bir merkez olduğu için şerbet katılmamış tatlılar ya da baharatlar alabilirsiniz.  

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.