SAYFA BAŞINA DÖN

Gaziantep'te Gezilecek Yerler Nelerdir?

Tarihsel öneme sahip olan noktaların kesiştiği bir bölge üzerine kurulduğu için Gaziantep, gezilecek ve görülecek yerler bakımından çok zengin bir lokasyon. Gaziantep’e gidildiği zaman, müze cenneti de denilebilecek kadar zengin bir kültürel miras ile karşılaşılıyor.

Gaziantep’te gezilecek yerler denildiğinde ilk olarak akla yeme ve içme ile ilgili mekanlar gelebilir ama Gaziantep’te dev bir kültür ve tarih birikimi yatıyor.

Kültürel tarihimizde önemli bir yer edinen Gaziantep, aynı zamanda çok önemli şahsiyetler de yetiştirmiştir. Bunlardan biri de Doç. Dr. Mitat Enç’tir. Türkiye’de engelliler için eğitim koşulları yaratılmasına katkı da bulunan Mitat Enç, Türkiye’nin ilk görme engelliler okullarından olan Antep Körler Okulu’nun açılmasını sağlamıştır.

Görme engelliler başta olmak üzere engelliler açısından Gaziantep, erişilebilir bir şehir olmayı başarıyor. Engellilerin seyahati ya da gezebilmesi açısından Gaziantep’in herhangi bir problemi bulunmuyor. Pegasus ile gerçekleştirilecek seyahatler için engellilerin bilmesi gereken bazı noktalar var. Detayları burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Gaziantep’in Tarihi Yerleri

Gaziantep yemek kültürü ile özdeşleşmiş bir şehirdir. Bununla ilgili bir müze olmaması herhalde saçma olurdu. Yemek kültürü dışında ise şehir merkezine yakın birçok farklı müze ve tarihi mekan bulunuyor. Bunlar genellikle şehrin kurtarıcısı olarak gösterilen Şahin Bey’den ismini alan ve Bey Mahallesi olarak geçen bölgede yer alıyor.

Gaziantep’te mutlaka görülmesi gereken yerler arasına Bey Mahallesi ve çevresinde bulunan tarihi konaklar mutlaka eklenmeli. Tarih meraklıları için bir başka ilgi çekici lokasyon ise Gaziantep Kalesi oluyor. Şehir merkezinde bulunan kale, hakim bir tepe üzerine inşa edilmiş. Anadolu’ya inşa edilen birçok kaleden farklı olarak yuvarlak bir şekle sahiptir ve çevresi 1 kilometreyi aşıyor. Oldukça yüksek bir tepeye konumlandığı için ziyaretçilerine tüm şehrin ayaklarının altında olduğu hissettiriyor.

Bir başka önemli nokta ise Bayazhan’dır. Bayaz Ahmet Efendi tarafından 1900’lü yılların başında inşa edilmiş. Anadolu taş işçiliğinin son temsilcilerinden olan han içerisinde Gaziantep Kent Müzesi bulunuyor. Antep halkının tarihine doğru yolculuğa çıkılan müze, yöresel el sanatları gibi birçok farklı alandan esere ev sahipliği yapıyor.

Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Şehirler ile bütünleşen aileler vardır. Göğüş ailesi ise Antep ile özdeşleşmiştir. Ailenin sahibi olduğu Göğüş Konağı olarak bilinen tarihi konakta varlığını devam ettiren müze, 2008 yılında hizmete girdi. Müze, Gaziantep mutfak kültürünü anlatmak için özel olarak dizayn edilmiştir. Yiyeceklerin saklanma şekli ya da pişirme yöntemlerine kadar birçok farklı teşhir alanı bulunuyor. Düzenli olarak etkinlikler yapılıyor. Bunlardan birine misafir olmak için önceden rezervasyon yapılması yeterli oluyor.

Giriş ücreti ise sadece 1 TL (2018). Oraya ulaşmak için tramvayı kullanabilirsiniz. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda tramvaydan inmeniz ve biraz yürümeniz gerekiyor.

Adres: Karagöz Mah. Sadık Dai Sok. No:16 Şahinbey

Telefon: 0342 232 6616

http://eminegogusmutfakmuzesi.org/index.html

Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Antik Kenti, Milattan Önce 300 yılında Büyük İskender tarafından kurulmuştur. Yıllar içerisinde defalarca el değiştiren şehir, bölgenin önemli çekim merkezlerinden biri haline gelmiş ve bugünkü Gaziantep’in oluşmasına katkı sağlamıştır. Antik kent sular altında kalmadan hemen önce, özel teknikler ile yapılan kazılar sayesinde eserler kurtarılmıştır. Dünyanın en büyük mozaik müzelerindendir. “Çingene Kızı” gibi önemli eserler bulunmaktadır.

 

Yaz dönemi akşam 7’de kapanan müze, kış aylarında ise sadece akşam 5’e kadar açık kalıyor. İnteraktif olarak birçok etkinliğin bulunduğu müzeye giriş ücreti ise 15 TL’dir. Müzekart ile girişler ise ücretsizdir. Müzeye ulaşmak için en hızlı yöntem ise şehrin birçok noktasında bulunan minibüsler.

Adres: Mithatpaşa Mahallesi Hacı Sani Konukoğlu Bulvarı 27500, Şehitkamil

Tel: 0342 230 59 69

https://www.muze.gov.tr/tr/muzeler/zeugma-mozaik-muzesi

Gorgo Medusa Cam Eserler Müzesi

Romalılar, Grekler, Persler, Türkler ve Araplar gibi birçok farklı kültürün egemen olduğu bir nokta olması nedeniyle Gaziantep’te farklı konuların işlendiği müzeler bulunuyor. Bunların başında ise yıllardan beri önemli bir zanaat olan cam geliyor. 2000’den fazla cam eserin bulunduğu müzenin farklı koleksiyonları da bulunuyor. Bronz ve gümüş gibi farklı materyallerden üretilip günümüze kadar korunan 1000’e yakın eser mevcut. B31 gibi İstasyon Caddesi üzerinden geçen birçok araç ile müzeye ulaşılabiliyor.

Adres: Seferpaşa Mahallesi, Şakir Sk. No:9, 27400 Şahinbey

Tel: (0342) 230 30 49 http://www.gaziantepkulturturizm.gov.tr/TR,174068/gorgo-medusa-cam-eserleri-muzesi.html

Boyacıoğlu Camii

Boyacı Camii olarak da geçen tarihi ibadethanenin birçok farklı özelliği bulunuyor. İlki ise Memlüklüler dönemi eserlerinden günümüze kadar kalan nadir eserlerden olmasıdır. Minberi özel bir öneme sahiptir. Az rastlanan bir şekilde sürgülü yapıdadır. İmam, hutbe okuyacağı zaman raylar vasıtası ile minberi açar. Eşine az rastlanır bir minareye sahip olan caminin, şerefesi ise oldukça özel motiflere sahiptir. Minarenin tavanı ise düz denilebilecek kadar yataydır. Alışılmış Türk mimarisinden farklı olarak kubbe belli dahi olmaz ve geniş bir avluya sahiptir.

Adres: Boyacı Mahallesi - Şahinbey

Şahinbey Milli Mücadele Müzesi

Müze, 12 odalı eski bir evin restorasyon projesi ile oluşturulmaya başlamıştır. Evin altında bağlantı kurulan mağaralar vasıtası ile son halini almıştır. Antep’in kurtuluş mücadelesinin anlatıldığı ve oldukça duygusal bir ortama sahip olan müze, haftanın her günü açıktır. Çok büyük bir alana yayıldığı ve mağaralar gibi ölçülmesi zor alanlara sahip olduğu için büyüklüğü tam olarak bilinmiyor ama 4000 metrekareden fazla bir alana sahip olduğu tahmin ediliyor.

Adres: Suyabatmaz Mah. Şahinbey

Tel: (0342) 231 72 54

https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/gaziantep/gezilecekyer/gaziantep-savas-muzesi

 

Gaziantep'te gezip görülmesi gereken ama burada saymadığımız daha bir çok yer var. Gaziantep uçak biletini alıp bu eşsiz şehri kendin keşfetmek istemez misin? Uygun fiyatlı biletler için hemen tıkla!

 

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.