SAYFA BAŞINA DÖN

İstanbul Şehir Rehberi

İstanbul Şehir Rehberi

Türkiye’nin en kalabalık birinci, dünyanın en kalabalık beşinci şehri İstanbul, binlerce yıllık tarihi, farklı medeniyetlerin oluşturduğu zengin kültür katmanları, büyüleyici eserleri ve 24 saat boyunca parlayan ışıklarıyla her gezginin rüyalarını süsleyen rotalardan biri. Avrupa’yı Asya’ya bağlayan şehir İstanbul; tarihi, yemekleri, insanları ve kültürüyle adeta bir masal şehrine benziyor. 14 milyondan fazla nüfusuyla dünyanın en kalabalık metropollerinden İstanbul’a uygun fiyatlarla uçak istersen Pegasus’un İstanbul uçuşlarından yerini ayırtabilirsin. Olağanüstü saraylar, romantik kuleler ve her sokakta ayrı bir hikaye. Pegasus, ucuz İstanbul uçak bileti fiyatlarıyla gezginlere hayatının macerasını vadediyor.

İstanbul’un tarihi için cilt cilt kitaplar yazmak gerekir; biz size özetin de özetini geçelim. Pek çok kültürün kesiştiği yer olarak nam salan İstanbul, M.S. 330-395 yılları arasında Roma İmparatorluğu, 395-1204 ile 1261-1453 yılları arasında Doğu Roma İmparatorluğu, 1204-1261 arasında Latin İmparatorluğu ve son olarak 1453-1922 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu'na başkentlik yaptı. Ayrıca, hilafetin Osmanlı İmparatorluğu'na geçtiği 1517'den, kaldırıldığı 1924'e kadar; İstanbul Sünni İslam'ın da merkezi oldu. 1923’te, cumhuriyetin ilanıyla beraber, Asya-Avrupa arasında kalan stratejik konumu sayesinde dünyanın en önemli ticaret ve kültür merkezi olma konusunda önemli adımlardan birini de atmış oldu.

İstanbul’da Yaşam

İstanbul, Türkiye’nin kültür ve sanat merkezi olarak ülkenin en gelişmiş bölgelerinden biri. İstanbul’da yapılacak şeylerin sayısı sınırsız. Hafta içi ya da hafta sonu, her zaman eşlik edecek bir etkinlik bulabilirsiniz. İstanbul’da sanat, şehrin merkezi bölgelerinden dış kısma doğru yayılmış. Beşiktaş, Taksim, Kadıköy ve Karaköy civarındaki galerinde düzenli olarak sergiler düzenleniyor. İstanbul Modern, şehrin sanatının kalbinin attığı yer. Burada uluslararası etkinlikler ve bienaller düzenleniyor.

İstanbul, 24 saat boyunca yaşayan bir şehir. Şehrin merkezindeki eğlence mekanları özellikle hafta sonları sabaha kadar hizmet veriyor. 

İstanbullular, gezmeyi ve sosyalleşmeyi sever. Şehrin merkezi bölgeleri çoğu zaman kalabalık olur. Kafe ve restoranların birçoğu dolu olduğu gibi, güzel havalarda İstanbullar şehrin sahil kısmına akın eder. 

İstanbul’da Ulaşım

İstanbul’da uluslararası ve yerel uçuşların yapıldığı iki havalimanı var. Avrupa yakasında  İstanbul Havalimanı; Anadolu yakasında ise adını ilk Türk kadın pilotundan alan Sabiha Gökçen Havalimanı.

İstanbul Anadolu yakasında, Sabiha Gökçen’den şehre ulaşmanın en kolay yolu havalimanı servisleri (Havaş). Eğer Avrupa yakasına gidecekseniz ikinci köprü Fatih Sultan Mehmet’ten geçerek Maslak, Levent, Beşiktaş duraklarından sonra Taksim’e varabilirsiniz. Anadolu yakasında kalmanız gerekiyorsa da Kadıköy’e Havaş seferleri var. Havaş’ı kullanacaksanız sefer saatleri için internetten bilgi alabilirsiniz ama şunu belirtmekte fayda var ki yoğunluk zamanlarında ek seferler konuyor.

Pegasus İstanbul havalimanları ulaşımı ile ilgili detaylara Pegasus ile havalimanı ulaşımı bölümünde inceleyebilirsiniz.  

Şehre İstanbul Havalimanı’ndan vardıysanız da ulaşım için yine Havaş otobüsleri sizi karşılıyor. Bu otobüslerle Taksim ya da Kadıköy’e ulaşabilir, ardından toplu taşıma ya da taksileri kullanarak istediğiniz yere varabilirsiniz. Havaş seferleri için ücret ve sefer zamanı gibi bilgileri, Havaş resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz.  

 Şehirde toplu taşıma seçeneklerinden yararlanmak yerine araç kiralamayı tercih ederseniz de flypgs.com bu konuda size yardımcı olabilir.

İstanbul’da Toplu Taşıma

Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul, doğal olarak ülkenin en gelişmiş toplu taşıma sistemine sahip. Birbirine bağlı raylı sistemlerin dışında İstanbul şehir içi ulaşımında deniz yolu da kullanılıyor.

Metro

Avrupa yakasında Yenikapı-Hacıosman metro hattı, Anadolu yakasında ise Kadıköy-Kartal metro hattı işlemekte. Metro İstanbul sitesinden ayrıntılı İstanbul metro haritası ile metro sistemini inceleyebilirsiniz.  

Tramvay

Raylı sistemle seyahat etmeyi sevenler için Zeytinburnu–Kabataş arasında tramvay, Yeşilköy-Sirkeci hattında banliyö treni, Taksim-Kabataş’ı birbirine bağlayan füniküler, Karaköy’den Beyoğlu’na çıkan tek duraklık bir de tarihi Tünel olduğunu unutmayalım.

Marmaray

Avrupa ve Anadolu yakasını birbirine bağlayan Marmaray hattı, bir kıtadan diğer kıtaya geçmenin en hızlı yollarından biri.

Vapur

İstanbul’da ulaşımın en keyifli yolu tabii ki vapurlar. İki kıyıyı birbirine bağlayan vapurlar, aynı zamanda İstanbul adalarına ulaşım sağlıyor. İstanbullular için vapurdan martıları simitle beslemek, şehrin vazgeçilmez geleneklerinden biri. İstanbul vapur seferleri İstanbul’da toplu taşımanın büyük bir kısmını metrobüs hattı yükleniyor.

Metrobüs

Söğütlüçeşme’den Beylikdüzü’ne kadar ulaşım sağlayan metrobüs, mesai başlama ve bitiş saatlerinde bunaltıcı bir yoğunluğa ulaşabiliyor. İstanbul metrobüs haritası için İETT’nin web sitesinden bilgi alınabilir.  

İstanbul toplu taşıma sisteminde İstanbulkart isimli seyahat kartları kullanılıyor.

Dolmuş

İki yakayı birbirine bağlayan Bostancı-Taksim ya da Kadıköy-Taksim güzergahlarında;  Yeşilköy, Aksaray, Bakırköy, Bostancı gibi önemli yerleşim bölgelerinden Taksim, Beşiktaş, Nişantaşı ya da Kadıköy’e ulaşmak istediğinizde dolmuş kullanmak akıllıca. 10 kişilik dolmuşlar hem çabuk dolduğu, hem de ücreti içeride ödendiği için pratik.

Minibüs

Hala Beşiktaş-İstinye-Yeniköy hattında işleyen minibüsler, ihtiyacınız olduğu anda sokakta el kaldırdığınızda önünüzde durduğu için pratik. Ancak belirli bir ücretlendirme yok. Her şey bindiğiniz hatta ve hatta ineceğiniz yere göre değişiyor. Bu yüzden toplu taşıma araçlarının birçoğunu kullanırken şoföre ne kadar diye sormalısınız.

Deniz Yoluyla Karşıya Geçmek

Bir yakadan diğer yakaya geçmek içinse deniz üzerinden üç ayrı sistem var. Beşiktaş-Üsküdar arasını beş dakikada geçebilen motorlar; Beşiktaş, Karaköy ve Kabataş’tan Kadıköy’e seyreden vapurlar; Yine Kabataş, Bakırköy ya da Eminönü’nden Bostancı’ya kısa sürede ulaşmanızı sağlayan deniz otobüsleri.

Saatler ve nereden nereye geçebileceğinize dair pratik bilgiler için http://www.ido.com.tr/ sitesine başvurmanızı öneririz.

Bu karışık sistemi anlamanızda yardımcı olur umuduyla bir harita oluşturulmuş: http://sehirrehberi.ibb.gov.tr/map.aspx

Gideceğiniz iki yer arasını buraya yazarak yardım alabilirsiniz.http://sehirrehberi.ibb.gov.tr/map.aspx

Ayrıca akıllı telefonlarınıza indireceğiniz İBB Trafik http://tkm.ibb.gov.tr/ceptrafik/trafikiphone.aspx uygulaması da trafikle sürekli baş etmeye çalışan bu şehirde sizi kurtaracak.

İstanbul’da Taksiler

İstanbul’un taşı toprağı altın sözünü anımsatmayan sarı taksileri her sokak başında görmeniz mümkün. Saat 15:00’te araba değiş tokuşu yapıldığı için sizi almayacak pek çok boş araba görseniz de, genellikle dünyanın pek çok yerinden daha çok ve hızlı bir taksi sistemi var. Son yapılan düzenlemeler sayesinde standartlaşan taksimetreler sayesinde gece/gündüz tarifeleri keyfinizi kaçırmayacak. Eğer ücretin fazla geldiğini düşünüyorsanız http://taksiyle.com/ sitesi sizin için iki mesafe arasındaki fiyatı hemen hesaplıyor.

İstanbul Önemli Telefonlar

Şehir Kodu: 212 (Avrupa) / 216 (Anadolu)

Acil Servis: 112

İtfaiye: 110

Polis : 155

Ambulans : 112

İstanbul Turizm Ofisi: 0212 518 10 21  

 

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.