SAYFA BAŞINA DÖN

İstanbul'da Gezilecek Yerler: Tarihi ve Kültürel Mekanlar

Gelenin bir daha ayrılamadığı, adına şiirler ve şarkılar yazılmış, gezmeye bir ömrün yetmediği metropol; İstanbul…

Yüz binlerce yıllık tarihinde sayısız kültüre ev olan İstanbul, günümüzde 15 milyonluk devasa bir şehir. Bizans ve Osmanlı eserlerinin ağırlıkta olduğu tarihi yapıları, nefes kesici manzaralarıyla Boğaz’ı, hiçbir zaman ışıkları sönmeyen eğlence sokakları ve her zaman aç olan martılarıyla İstanbul, her gezginin mutlaka görmesi, keşfetmesi ve yaşaması gereken bir rota.

 

İstanbul’da trafiğe kapalı, nadir ana caddelerden biri olarak İstiklal Caddesi, sağlı sollu kahveleri, Terkos Pasajı, Beyoğlu İş Merkezi gibi ucuz alışveriş alternatifleri, Mısır Apartmanı’ndaki sanat galerileri, Salt, Arter gibi modern sanat merkezleri; Asmalı Mescit , Balık Pazarı gibi eğlence merkezleri ile İstanbul’da ilk ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor.

İstiklal Caddesi’ne paralel, Cihangir’e kadar uzanan antika ve tasarım dükkanlarıyla bilinen Çukurcuma bölgesinde, ara sokaklarda yeni-eski pek çok mobilya, obje, plak dükkanı bulabilir, kendinizi bu ara sokaklarda kaybedebilirsiniz. Sonra da Müz Botanik & Kahve’de soluklanabilirsiniz. Eğer biraz da şehre ait, insana ait, sanata ait bir hayat görmek isterseniz Galip Dede Caddesi’nden aşağı, Galata sokaklarına kendinizi atmalısınız. Galata Kulesi’ne nazır Güven Lokantası’nda bir öğle yemeği yemeniz de önerilerimiz arasında.

Bulunduğunuz kıtada yürümek için keyifli bir rota arıyorsanız Kuruçeşme-Tarabya arasında turlayabilir, Bebek Kahve’de oturup çay yanında gözleme yiyebilirsiniz.

Anadolu yakasındaysa yazın hafta sonları piknik yapan, denize giren, bisiklet kullanan, kaykaylar üzerinde gezen insanları bulabileceğiniz Caddebostan sahilini tercih edebilirsiniz. Park ve bahçeden yana çok zengin olmayan İstanbul’da yine de nefes alınacak bazı lokasyonlar var. Göztepe, Fenerbahçe, Maçka, Emirgan, Yıldız ya da Yoğurtçu parkları ve Belgrad Ormanı yeşil alanlara örnek olabilir.

Bir başka güzel yürüme güzergahı da Kadıköy sahilinden geçerek geldiğimiz Moda burnu. Moda Deniz Kulübü’nde yorgunluğunuzu atmak için çay saatini yakalayabilirsiniz.

Geçmişten günümüze gelen görkemli sarayları ve müzeleri gezmek isterseniz de önerimiz http://www.muzekart.com/ adresinden her yere giriş sağlayacak bir müze kart edinmeniz.

Dolmabahçe Sarayı

1843’te yapımına başlanmış, barok tarzındaki bu heybetli yapı, sultanların, özellikle yaz aylarında kullandığı yerleşkesiydi. İçerisinde hamamlar, Asya kökenli bitkilerin yeşerdiği bahçeler, 141 halı, girişinde görünen bir de saat kulesi var. Cumhuriyet döneminde, Atatürk'ün İstanbul ziyaretlerinde ikametgâh olarak kullandığı sarayda yaşanan en önemli olay, 10 Kasım 1938'de Atatürk'ün ölümüdür. Pazartesi ve perşembe günleri haricinde diğer günler 09.00-16.00 saatleri arasında ziyarete açık. 

Topkapı Sarayı

1465 yılında yapımına başlanan yapı, Osmanlı İmparatorluğu'nun 600 yıllık tarihinin 400 yılı boyunca, devletin idare merkezi olarak kullanıldı. 9 Ekim 1924’te Müze olarak açılan Topkapı Sarayı’nda Kubbealtı, Arz Odası, Mecidiye Köşkü, Hekimbaşı Odası, Mustafa Paşa Köşkü ve Bağdat Köşkü ziyaret edilebiliyor. Salı günleri dışında her gün 09.00-17.00 saatlerinde açık.

Ayasofya Müzesi

M.S. 532 - 537 yılları arasında İstanbul'un tarihi yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş bazilika planlı bir patrik katedrali olup,1453 yılında İstanbul'un Türkler tarafından alınmasından sonra, Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür. Latin İmparatorluğu sırasında kısa bir süre Katolik Kilisesi olarak da kullanılmıştır. Günümüzde müze olarak kullanılan bu kozmopolit bina, yaşadığı her dönemin izlerini taşır. Pazartesi günleri hariç 09.00-19.00 saatleri arasında gezilebilir. 

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı İstanbul’daki en büyük kapalı sarnıçtır. İçinde konserler, dans gösterileri yapılan bu fantastik yapı oldukça etkileyici. Her gün 09.00-17.30 saatleri arasında açık. 

Sultanahmet Camii

1609-1616 yılları arasında sultan I. Ahmet tarafından, mimar Sedefkâr Mehmet Ağa'ya yaptırılmıştır. Caminin içi 200'den fazla renkli cam ile aydınlatılmış, 20.000'i aşkın İznik çinisiyle bezenmiştir. 

Galata Kulesi

Dünyanın en eski kulelerinden biri olan Galata Kulesi, Bizans İmparatoru I. Anastasius tarafından 528 yılında Fener Kulesi olarak inşa ettirilmiştir. IV. Murat döneminde Hezarfen Ahmet Çelebi, Okmeydanı'nda rüzgarları kollayıp uçuş talimleri yaptıktan sonra, tahtadan yaptırdığı kartal kanatlarını sırtına takarak 1638 yılında Galata Kulesi'nden Üsküdar-Doğancılar'a uçmuştur. Kule 69,90 metre ve 10.000 ton ağırlığındadır. 

Kariye Müzesi

Kariye mozaik ve freskleri Bizans resim sanatının son dönemine, yani 14.  yüzyıla ait en güzel örneklerdir. Dış nartekste İsa'nın hayatı, iç nartekste ise Meryem'in hayatı ile ilgili sahneler yer alır. İçerisi büyüleyici olan Kariye’den çıktıktan sonra Asithane bahçesinde Osmanlı yemeklerini tatmak mecburidir. 

İstanbul Modern Müzesi

Tophane’de Türk modern resim ve sanatlarını sergileyen İstanbul Modern kahvesi, sineması, kütüphanesiyle de bir sanat mabedi. 

Sakıp Sabancı Müzesi

Hat koleksiyonları; Rembrant, Abidin Dino, Picasso gibi büyük isimlerin dünyadan toplanmış koleksiyonlarını geçici sergilerde burada görebilirsiniz. 

Kız Kulesi

Salacak sahilindeki bu kuleyi, efsaneye göre, kral kızını korumak için yaptırmış, buna rağmen ölümüne engel olamamıştır. Günümüzde içerisinde bar ve restoran olan mekan, aynı zamanda moda defilelerine de ev sahipliği yapmakta. 

Pierre Loti

Ünlü şair Pierre Loti'nin gününün büyük kısmını burada geçirmesinden dolayı Eyüp sırtlarında konumlanmış  bu kahve ve tepe Pierre Loti ismini almış. 

15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri

Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, 20 Şubat 1970’te yapılmaya başlandı, 30 Ekim 1973, saat 12.00'de, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 50. yıl dönümü şerefine devlet töreniyle hizmete açıldı. Uzunluğu 1.560 metre. İnsan trafiğine kapalı, arabayla geçebilmek için OGS (Arabaya takılan otomatik geçiş sistem kartı) ya da KGS’nizin (Kartla geçiş) olması şart. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün yetersiz kalması nedeniyle boğazda 3 Temmuz 1988’te yapımı tamamlanan ikinci köprünün adıysa Fatih Sultan Mehmet Köprüsü.

İstanbul Akvaryumu

Her biri 6 bin 800 metreküp su hacmine sahip 64 tankın bulunduğu akvaryumda, 1500 çeşit, toplam 15 bin deniz ve kara canlısı, doğal ortamlarına en yakın koşullarda yaşamlarını sürdürüyor.

Adres: Yeşilköy Halkalı Cad. No:93 Florya

Tel: 0 212 574 2130

http://www.istanbulakvaryum.com/

Kapalıçarşı–Mısır Çarşısı

Kapalı Çarşı uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu’nda alım-satım işlerinin yapılması nedeniyle ilk alışveriş merkezi olarak kabul edilmiştir. İçerisinde deri, halı, gümüş, fular, bakır gibi pek çok geleneksel ürün satan dükkan vardır. Kapalı Çarşı’dan çıkıp Mahmutbey yolundan aşağı doğru devam ederseniz, baharat ve kuruyemiş satan Mısır Çarşısı’na varacaksınız.

Ada sahillerinde bekleyenler

İstanbul’a vapurla bir buçuk, deniz otobüsüyle 45 dakika uzaklıktaki Prenses Adaları olarak bilinen adalara vakit ayırabilirseniz, at arabalarıyla gezebilir, doğanın ve sessizliğin tadını çıkarabilir, kiraladığınız bisikletlerle erguvan kokuları arasında dolaşabilirsiniz.

Büyük Ada’da at arabalarıyla ada çevresinde yapacağınız turlardan büyük keyif alacağınızdan eminiz. Aya Yorgi tepesine çıkıp dilek diledikten sonra tepeden koya bakan manzarada yemeğe oturmak şart. Yaz aylarında güneşlenmek, hatta denize girmek isterseniz Ayazma Plajı ve Su Sporları Kulübü’nü tercih etmelisiniz.

Heybeli Ada’da bir gecenizi Merit Halki Palace’da (Tel: 0216 351 00 25) geçirin, Hüseyin Rahmi Gürpınar ve İsmet İnönü'nün müzeye dönüştürülmüş evlerini ziyaret edin, çam ağacı kokularını içinize çekmek için Çam Limanı’na gidin ve mutlaka Mavi Restoran’da (Tel: 0216 351 9 01 28) zeytinyağlılarla masayı donatın.

Burgaz Ada’nın iki olmazsa olmazı var. Kalpazankaya’ya ya da Baraba Yani’ye mutlaka uğrayın. Tabii buraya kadar gelmişken ünlü yazar Sait Faik Abasıyanık’ın müzeye dönüştürülen evine uğramamak da olmaz. Kınalıada’nın 60 yıllık restoranı Mimoza'da (Tel: 0216 381 52 67 ) yaprak ciğer ve Ermeni pilakisi ısmarlamak şart.

İstanbul’u daha iyi anlamak…

  • İstanbul’u daha iyi anlamak için bazı filmleri izleyip kimi müzikleri dinlemeniz şart…
  • Fatih Akın’ın Crossing The Bridge filmi, İstanbul seslerinin ve Beyoğlu’nun hikayesi...
  • Sezen Aksu, İstanbul’la bütünleşmiş bir söz yazarı...
  • Murathan Mungan, Orhan Pamuk, Elif Şafak, Orhan Veli, Cemal Süreya, Edip Cansever keşfetmeniz gereken Türk yazarlar arasında üst sıralarda olmalı.
  • Babazula, Büyük Ev Ablukada, Can Bonomo, 123, İstanbul’un çağdaş ozanları...
  • Abidin Dino, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Fikret Mualla, Ömer Uluç tablolarında İstanbul’un renkleri, sesleri, duygusu var hep.

İstanbul’un Semtleri

İstanbul mahallelerini yazmakla bitiremeyiz ama şehrin belli başlı, en ilgi çeken rotalarını kısaca özetlemek istedik.

Eski İstanbul’u görmek niyetindeyseniz Balat’tan başlayan turunuzu, Beyazıt, Sultanahmet, Cankurtaran, Haliç istikametlerine yönelteceksiniz.

Aslında rezidans olan Kuruçeşme-Arnavutköy-Bebek hattı boyunca Boğaz havasını solumanız şart.

Yeşilköy’den pek yolunuz geçmez belki ama sahil boyunca kurulmuş balıkçılarda, hele Eleos’ta ne lezzetler var bir bilseniz.

Nişantaşı’nda alışveriş seansından sıkılanlar Kurtuluş’ta Ermeni’lerin yaşadığı bölgelere bakmak, Osmanbey’e toptancıları görmek, Feriköy’de erken saatlerde kurulan organik pazara bakmak isteyebilir.

Ayaklarınız sizi Beşiktaş Çarşısı’na mı götürdü? Esnafla muhabbet ettikten sonra Pando’da kahvaltı etmeli, akşam saatlerindeyseniz çevredeki balıkçılarda güzel bir deniz ziyafeti çekmelisiniz...  

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.