Kastamonu’da Gezilecek Yerler

Kastamonu geniş yeşil alanları ve kıyı şeridi ile bakir bir doğaya sahip. Bunun yanı sıra Roma, Bizans ve Osmanlı gibi farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmasıyla da oldukça fazla tarihi yapı bulunuyor. Kastamonu’da gezilecek ve görülecek çok yer olması nedeniyle sakın telaşa kapılmayın. Çünkü tamamını sizin için derledik.

kastamonu kalesi

 

İnebolu Şehit Şerife Bacı Anıtı

Kurtuluş Savaşı’ndan sonra dağıtılan ve en önemli nişan olan İstiklal Madalyası, kişiler dışında yerleşim yerlerine de verilmiş. Maraş, Urfa ve Antep gibi şehirlerin yanı sıra İnebolu ilçesi de İstiklal Madalyası’na layık görülmüş. Kurtuluş Savaşı boyunca kayıklar ile getirilen silahları cepheye taşıyan İnebolu halkından olan ve donarak ebediyete ulaşan Şerife Bacı için İnebolu’da bir anıt bulunuyor. Anıt aynı zamanda kadınların direncini ve kahramanlığını da temsil ediyor.

Adres: Aşağı Hatipbağı Mah. Uğur Mumcu Cad. İnebolu

Ilgaz Milli Parkı

Çankırı ve Kastamonu illerinin sınırları içerisinde kalan Ilgaz Milli Parkı, kıyı ile iç bölgeler arasında geçiş noktasında olması nedeniyle birçok endemik bitkiye ev sahipliği yapıyor. Açılan kayak pistleri ile kış turizmi açısından da önem kazanan milli park, her yıl on binlerce misafir ağırlıyor. Ayrıca milli park içerisinde birçok otel ve pansiyon da bulunuyor.

Milli parka ulaşmak için Çankırı - Kastamonu yolunu kullanabilirsiniz.

Kastamonu Kalesi

1100’lü yıllarda inşa edilen Kastamonu Kalesi, kentin en yüksek tepelerinden birinde yer alıyor olması nedeniyle panoramik bir manzara sunuyor. Çeşitli medeniyetler tarafından kullanılması sonucunda sık sık değişikliğe uğramış olan yapı, günümüzde klasik Türk kale mimarisine oldukça yakın bir görünüme sahip. Kale içerisinde sarnıç, zindan ve tüneller bulunuyor.

Adres: Atabeygazi Mah. Kale Yolu Sok. Merkez

Valla Kanyonu

Kastamonu’nun içerisinde yer alan diğer bir milli park ise Küre. Küre Dağları üzerinde yer alan parkın içerisinde çeşitli kanyonlar bulunuyor. Bu kanyonlardan biri olan Valla, akarsu aşındırması ile oluşmuş. Kartpostallardan fırlamış gibi görünen kanyon içerisinde çeşitli doğa sporları yapılıyor. Ulaşmak için ise Kastamonu - Cide yolunda ilerledikten sonra öncelikle Küre Dağları Milli Parkı, daha sonra da Kerte ya da Sümenler yoluna doğru hareket etmek gerekiyor.

Kastamonu Arkeoloji Müzesi

Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın önde gelen isimlerinden olan ve 20 TL’lik banknotların arkasında yer alan Mimar Kemaleddin Bey tarafından tasarlanmış olan müze binası, Kastamonu çevresinden toplanan eserler ile bugünkü koleksiyonuna kavuşmuş.

Adres: İsfendiyar Mah. Cumhuriyet Cad. No: 68 Merkez

 

Biz sadece Kastamonu'da görmeden dönmemen gereken en önemli yerleri derledik. Ama Kastamonu'da daha keşfedilecek pek çok yer var. Ama önce Kastamonu uçak bileti almaya ne dersin? Biletini erkenden al, gezmek için daha çok bütçe ayır!

×
Online check-in yap, havaalanında sıra bekleme.
Aşağıdaki bilgileri doldurarak online check-in yapabilirsiniz.
Havalimanları Online Check-in Uygunlukları
ONLINE CHECK-IN
Online check-in yap, havaalanında sıra bekleme.
Aşağıdaki bilgileri doldurarak online check-in yapabilirsiniz.
Havalimanları Online Check-in Uygunlukları
Bir şehir ya da havaalanı seçiniz
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

PNR Numarası ve E-Bilet Nedir?

PNR Numarası Nedir?

PNR Numarası Nedir?

PNR(Passenger Name Record)kodu, Yolcu İsim Kaydı’nın kısaltmasıdır. Daha çok rezervasyon numarası olarak bilinir. İnternetten bir bilet rezerve ettiğinde ya da satın aldığında sana verilir. Rakamlar ve harflerden oluşur. Bu numara ile havaalanlarında biletin çıktısını alabilir, değiştirme ve iptal işlemlerini yapabilirsin. Kısaca uçuş bilgilerine ulaşabilmek için en kolay yoldur.

PNR kodu internetten bilet aldığında e-mail yoluyla sana gönderiliyor.

E-Bilet Nedir?

E-Bilet Nedir?

Belge numaranız PC ile başlar ve 13 hanelidir. Bu numarayı bilet işlemlerinizi gerçekleştirmek için kullanabilirsiniz.

Hatırlatma:

Flypgs.com'u daha iyi görüntüleyebilmeniz için tarayıcınızı ileri bir sürümü ile güncellemeniz gerekmektedir.