Konya’da Nerede Ne Yenir?

Konya’nın en ünlü yemeklerini ve restoranlarını sizin için inceledik. Hazırladığımız listede tabii ki restoranların tarihi ve ziyaretçilerin yorumları oldukça etkili oldu. Konya geziniz boyunca yararlanabileceğiniz liste ile lezzetleri keşfedebilirsiniz.

Konya Mutfağı

Konya mutfağını, genellikle şehir içerisinde üretilen küçükbaş hayvanlar ve buğday gibi tarım ürünleri ile yapılan ürünler oluşturuyor. Buradan da anlayabileceğiniz gibi hayvansal gıdalar ve hamur işleri oldukça yaygın. Genellikle pide ve benzeri yiyecekler tüketiliyor. Ayrıca etli yiyecekler için hazırlanan pidelerin birçoğunda iki farklı un kullanılıyor. Bunlardan biri çok tuzlu diğeri ise daha az tuzlu oluyor.

Konya’da Ne Yenir?

Konyalıların çok sevdiği yiyeceklerin başında ise bıçak arası ve etli ekmek geliyor. Etli ekmek daha çok dana ve koyun etlerinin karıştırılması ile hazırlanmış nispeten kısa ve geniş pide çeşidine deniyor. Bıçak arası ise etli ekmekten farklı olarak kıyma yerine kuşbaşı etler ile hazırlanıyor.

Konya etli ekmek

Ali Baba Fırın Kebap Salonu

Konya’nın meşhur fırın kebabı, çoğunlukla kuzudan eğer çevre yerleşim yerlerinde “iyi” kuzu kalmadıysa koyundan yapılıyor. 4 saate yakın bir süre fırın içerisinde pişirilen et, pide üzerine konuluyor. Uzun pişme süresi ve az yapılması nedeniyle meşhur lokantalardan olan Ali Baba Fırın Kebap Salonu’na öğle saatlerinde gitmeniz gerekiyor. 3 farklı şubesi olan Ali Baba Fırın Kebap Salonu’nun Karatay’da bulunan şubesi nedendir bilinmez ama daha çok seviliyor. 106-A, 124-A ve 36-B kodlu otobüsler ile lokantaya ulaşabiliyor.

Adres: Şemsitebrizi Mah. Şeref Şirin Sok. No: 5-A 42010 Karatay/Konya

Telefon: 0 332 351 03 07

Bolu Lokantası

Ziyaretçilere ismi bazen aldatıcı gelebiliyor ama Konya’nın simgelerinden olan etli ekmek ve bıçak arasının en iyi yapıldığı yerlerden olan Bolu Lokantası, malzeme bittiği zaman paydos ediyor. Bu da genellikle akşam saatlerine denk geliyor. İşletmeciler bu uygulamanın nedeni olarak etin tazeliğini koruyamamasını gösteriyor. Koyun ve dana etiyle yaptıkları etli ekmek ve bıçak arasının yanında biber, maydanoz ve limon geliyor. Tıpkı Ali Baba Fırın Kebap Salonu gibi 106-A, 124-A ve 36-B kodlu otobüsler ile ulaşılabiliyor.

Adres: Aziziye Mah. Aziziye Cad. No:27 42030 Karatay/Konya

Telefon: 0 332 352 45 33

Seranade

Konyalıların çok sevdiği bir başka etli ekmek lokantası olan Seranade, öğle saatlerinde kapatılan bir başka mekan. Etli ekmek konusunda çok başarılı olan lokantanın bir başka sevilen yiyeceği ise Konya’nın meşhur küflü peyniri ile yapılan pidesi oluyor. Gitmeden önce dikkat edilmesi gereken nokta ise saat. Özellikle hafta içi öğle arası ve hafta sonunda lokanta çok dolu oluyor. Lokantaya 47-A, 53-A ve 85-B kodlu otobüsler ile ulaşılabiliyor.

Adres: Musalla Bağları Mahallesi, Elmalı Cd. No:254, 42000 Horozluhan Osb/Selçuklu/Konya

Telefon: 0 332 235 25 93

Kazım Ağa

Konya mutfağı tabii ki sadece pideden oluşmuyor. Konyalıların mest olduğu bir başka lokanta olan Kazım Ağa, kuru fasulyesi ile meşhur. 1950’li yıllardan beri hizmet veren lokanta gündüz saatlerinde çok ama çok yoğun. Kazım Ağa’nın hemen yanında 1970’li yıllardan beri Mehmet Ağa bulunuyor. İkisi de kuru fasulye satmasına rağmen farklı müdavimleri bulunuyor ve müdavimler arasında tatlı sert bir rekabet var. Lokantaya ulaşmak için tramvay ile Alâeddin Tepesi’ne geldikten sonra inmek gerekiyor.

Adres: Sahibiata Mah. Mimar Muzaffer Cad. Aşık Ömer Sok. No:1/B Meram/KONYA

Telefon: +90 (332) 351 88 27

Hacı Şükrü

Konya’da birçok mekan pazar günleri kapalı oluyor. Fırın kebabı gibi Konya’nın meşhur lezzetlerini sunan Hacı Şükrü ise haftanın her günü açık. Dededen toruna geçen bir mirasa sahip olan Hacı Şükrü restoranına ulaşmak için 25-A ve 45-A gibi otobüsler kullanılıyor.

Adres: Devricedid Mah. Cemsultan Cad. No.32/A Selçuklu, Konya

 

Bu yöresel lezzetleri yerinde yemeliyim diyorsan Konya uçak bileti Pegasus'ta!

×
Online check-in yap, havaalanında sıra bekleme.
Aşağıdaki bilgileri doldurarak online check-in yapabilirsiniz.
Havalimanları Online Check-in Uygunlukları
ONLINE CHECK-IN
Online check-in yap, havaalanında sıra bekleme.
Aşağıdaki bilgileri doldurarak online check-in yapabilirsiniz.
Havalimanları Online Check-in Uygunlukları
Bir şehir ya da havaalanı seçiniz
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

PNR Numarası ve E-Bilet Nedir?

PNR Numarası Nedir?

PNR Numarası Nedir?

PNR(Passenger Name Record)kodu, Yolcu İsim Kaydı’nın kısaltmasıdır. Daha çok rezervasyon numarası olarak bilinir. İnternetten bir bilet rezerve ettiğinde ya da satın aldığında sana verilir. Rakamlar ve harflerden oluşur. Bu numara ile havaalanlarında biletin çıktısını alabilir, değiştirme ve iptal işlemlerini yapabilirsin. Kısaca uçuş bilgilerine ulaşabilmek için en kolay yoldur.

PNR kodu internetten bilet aldığında e-mail yoluyla sana gönderiliyor.

E-Bilet Nedir?

E-Bilet Nedir?

Belge numaranız PC ile başlar ve 13 hanelidir. Bu numarayı bilet işlemlerinizi gerçekleştirmek için kullanabilirsiniz.

Hatırlatma:

Flypgs.com'u daha iyi görüntüleyebilmeniz için tarayıcınızı ileri bir sürümü ile güncellemeniz gerekmektedir.