SAYFA BAŞINA DÖN

Konya’da Nerede Ne Yenir?

Konya’nın en ünlü yemeklerini ve restoranlarını sizin için inceledik. Hazırladığımız listede tabii ki restoranların tarihi ve ziyaretçilerin yorumları oldukça etkili oldu. Konya geziniz boyunca yararlanabileceğiniz liste ile lezzetleri keşfedebilirsiniz.

Konya Mutfağı

Konya mutfağını, genellikle şehir içerisinde üretilen küçükbaş hayvanlar ve buğday gibi tarım ürünleri ile yapılan ürünler oluşturuyor. Buradan da anlayabileceğiniz gibi hayvansal gıdalar ve hamur işleri oldukça yaygın. Genellikle pide ve benzeri yiyecekler tüketiliyor. Ayrıca etli yiyecekler için hazırlanan pidelerin birçoğunda iki farklı un kullanılıyor. Bunlardan biri çok tuzlu diğeri ise daha az tuzlu oluyor.

Konya’da Ne Yenir?

Konyalıların çok sevdiği yiyeceklerin başında ise bıçak arası ve etli ekmek geliyor. Etli ekmek daha çok dana ve koyun etlerinin karıştırılması ile hazırlanmış nispeten kısa ve geniş pide çeşidine deniyor. Bıçak arası ise etli ekmekten farklı olarak kıyma yerine kuşbaşı etler ile hazırlanıyor.

Konya etli ekmek

Ali Baba Fırın Kebap Salonu

Konya’nın meşhur fırın kebabı, çoğunlukla kuzudan eğer çevre yerleşim yerlerinde “iyi” kuzu kalmadıysa koyundan yapılıyor. 4 saate yakın bir süre fırın içerisinde pişirilen et, pide üzerine konuluyor. Uzun pişme süresi ve az yapılması nedeniyle meşhur lokantalardan olan Ali Baba Fırın Kebap Salonu’na öğle saatlerinde gitmeniz gerekiyor. 3 farklı şubesi olan Ali Baba Fırın Kebap Salonu’nun Karatay’da bulunan şubesi nedendir bilinmez ama daha çok seviliyor. 106-A, 124-A ve 36-B kodlu otobüsler ile lokantaya ulaşabiliyor.

Adres: Şemsitebrizi Mah. Şeref Şirin Sok. No: 5-A 42010 Karatay/Konya

Telefon: 0 332 351 03 07

Bolu Lokantası

Ziyaretçilere ismi bazen aldatıcı gelebiliyor ama Konya’nın simgelerinden olan etli ekmek ve bıçak arasının en iyi yapıldığı yerlerden olan Bolu Lokantası, malzeme bittiği zaman paydos ediyor. Bu da genellikle akşam saatlerine denk geliyor. İşletmeciler bu uygulamanın nedeni olarak etin tazeliğini koruyamamasını gösteriyor. Koyun ve dana etiyle yaptıkları etli ekmek ve bıçak arasının yanında biber, maydanoz ve limon geliyor. Tıpkı Ali Baba Fırın Kebap Salonu gibi 106-A, 124-A ve 36-B kodlu otobüsler ile ulaşılabiliyor.

Adres: Aziziye Mah. Aziziye Cad. No:27 42030 Karatay/Konya

Telefon: 0 332 352 45 33

Seranade

Konyalıların çok sevdiği bir başka etli ekmek lokantası olan Seranade, öğle saatlerinde kapatılan bir başka mekan. Etli ekmek konusunda çok başarılı olan lokantanın bir başka sevilen yiyeceği ise Konya’nın meşhur küflü peyniri ile yapılan pidesi oluyor. Gitmeden önce dikkat edilmesi gereken nokta ise saat. Özellikle hafta içi öğle arası ve hafta sonunda lokanta çok dolu oluyor. Lokantaya 47-A, 53-A ve 85-B kodlu otobüsler ile ulaşılabiliyor.

Adres: Musalla Bağları Mahallesi, Elmalı Cd. No:254, 42000 Horozluhan Osb/Selçuklu/Konya

Telefon: 0 332 235 25 93

Kazım Ağa

Konya mutfağı tabii ki sadece pideden oluşmuyor. Konyalıların mest olduğu bir başka lokanta olan Kazım Ağa, kuru fasulyesi ile meşhur. 1950’li yıllardan beri hizmet veren lokanta gündüz saatlerinde çok ama çok yoğun. Kazım Ağa’nın hemen yanında 1970’li yıllardan beri Mehmet Ağa bulunuyor. İkisi de kuru fasulye satmasına rağmen farklı müdavimleri bulunuyor ve müdavimler arasında tatlı sert bir rekabet var. Lokantaya ulaşmak için tramvay ile Alâeddin Tepesi’ne geldikten sonra inmek gerekiyor.

Adres: Sahibiata Mah. Mimar Muzaffer Cad. Aşık Ömer Sok. No:1/B Meram/KONYA

Telefon: +90 (332) 351 88 27

Hacı Şükrü

Konya’da birçok mekan pazar günleri kapalı oluyor. Fırın kebabı gibi Konya’nın meşhur lezzetlerini sunan Hacı Şükrü ise haftanın her günü açık. Dededen toruna geçen bir mirasa sahip olan Hacı Şükrü restoranına ulaşmak için 25-A ve 45-A gibi otobüsler kullanılıyor.

Adres: Devricedid Mah. Cemsultan Cad. No.32/A Selçuklu, Konya

 

Bu yöresel lezzetleri yerinde yemeliyim diyorsan Konya uçak bileti Pegasus'ta!

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.