SAYFA BAŞINA DÖN

Londra'da Gezilecek Yerler

Londra’da Gezilecek Yerler


İngiltere’nin başkenti Londra’da, görmeniz gereken yerleri Londra turlarıyla rehberlerin verdiği tarihi bilgiler eşlinde gezebilirsiniz. Londra gezisinde kendi başınıza dolaşarak maceranın ve keşfetmenin tadını çıkartmak istiyorsanız da biz size birkaç yer önerelim ama öncesinde Londra’da tek başına gezmenin masraflı olduğu bilgisini aklınızın bir köşesine not edin.


Londra’nın Taksileri ve Londra’da Toplu Taşıma


Londra’da taksi fiyatları yüksek ve taksiciler ekstra yolcu ve bagaj için ek ücret talep edebiliyor ama bunu baştan söyleyip taksimetreye ekliyorlar. Londra’da taksiciler genellikle 10 kilometrelik bir yarıçapta hizmet veriyor ve ücretler taksi şirketine ve tarifeye göre değişiyor. Örneğin saat 22.00-05.00 arasında taksiciler daha pahalıya çalışıyor. Londra’da taksi fiyatları kilometre başına ortalama 3-6 pound tutuyor.


Londra’da tarihi yerlerin çoğuna toplu taşımayla ulaşabiliyorsunuz ama Londra’da yaşam konusunda bahsettiğimiz üzere kendinize bir Oystercard ya da Travelcard çıkartmayı unutmayın. Londra’da alternatif ulaşım yolları da “mini cab” ve “black cab” olarak bilinen taksi türleri. Black cab (Hackney taksileri olarak da biliniyor) geleneksel Londra taksileridir, siyah renkte olurlar ve şoförler Londra ulaşımı konusunda uzmandır. Mini cab’ler ise kişisel arabasını taşımacılık için kullanan insanların araçlarına verilmiş isim. Unutmayın, mini cab’ler gideceğiniz adresi her zaman bilemeyebilir; yol tarifini siz vermek zorunda kalabilirsiniz. Neyse ki günümüzde her akıllı telefonun bir GPS sistemi var.


Londra’nın Tarihi Yerleri


Londra’da gezilecek yerler denilince akla ilk başta Big Ben, Westminster Sarayı ve Buckingham Palace isimli kraliyet sarayı gelse de Londra gezisi bundan çok daha fazlasını hak ediyor. İngiltere’de gezilecek yerlerin çoğu Londra’ya bulunduğu için Londra’yı gezerken İngiliz kültürü ve tarihi hakkında tam anlamıyla bilgilenmiş olacaksınız.


Big Ben


Londra’nın en ünlü yapısı, Birleşik Krallık’ın sembolü olan Big Ben 16 Ekim 1834 yılında inşa edilmiş. Victoria devrinin önemli bir anıtı olan saat kulesi tam 96,3 km. uzunluğunda. Kulenin orijinal adı Elizabeth Tower olsa da çanının sesi 14 kilometre çapında bir alandan duyulabildiği için halk ona Big Ben demeye başlamış ve ismi öyle kalmış.


Big Ben’e gitmek için metro ya da otobüs kullanarak Westminster durağında inmeniz gerekiyor.
Adres: Londra SW1A 0AA
Telefon: +44 20 7219 4272


londra-gezilecek-yerler


Westminster Sarayı


İngiltere parlamento binası olarak kullanılan Westminster Sarayı, Big Ben’in bağlı olduğu gotik yapıda inşa edilmiş olağanüstü bir tasarım. Londra’da geçen filmlerin bir karesinde mutlaka gördüğünüz bu yapı sadece yaz aylarında ziyarete açılıyor ve giriş ücretli.
Adres: Londra SW1A 0AA
Telefon: +44 20 7219 3000


Buckingham Sarayı


Kraliyet ailesinin çok şatafatlı bir sarayı olacağını düşünüyorsanız Buckingham Sarayı sizi şaşırtacak çünkü oldukça sade bir tasarıma sahip. Saray, 1703 yılına kadar Westminster Dükü’nün konağıymış ve o yıl Kraliçe Charlotte için satın alınarak kraliçenin evi olarak anılmaya başlanmış. 1837 yılında Kraliçe Victoria’nın tahta geçmesinin ardından da kraliyet ailesinin evi konumuna gelmiş.


Buckingham sarayını gezmek ücretli, yapının önünde bekleyen dünyaca ünlü askerleri görmek istiyorsanız bilet almanız gerekiyor.
Adres: Londra SW1A 1AA
Telefon: +44 303 123 7300


London Eye


Londra gezi rehberinin genellikle ilk sırasında bulunan London Eye, tam 135 metre uzunluğunda bir dönme dolap. London Eye özellikle gece mükemmel bir manzara sunuyor, giriş ücretli. “London Eye nerede?” diye merak ediyorsanız Thames Nehri’nin kenarında bulunan Jubilee Gardens’in tam yanında olduğunu belirtelim.
Adres: Londra SE1 7PB
Telefon: +44 871 781 3000

 

Tower Bridge of London


Thames Nehri’nin güzelliğine estetik katan Tower Bridge (Kule Köprüsü) saat 17.00’ye kadar ziyaret edilebiliyor ve giriş ücretli. Metroya binip Tower Hill durağında inerek ulaşabileceğiniz İngiltere’nin turistik yerlerinin en ünlü yapısında sergiler de düzenleniyor.
Adres: Tower Bridge Rd, Londra SE1 2UP
Telefon: +44 20 7403 3761


Tower of London


Kral I. William tarafından 1078 yılında inşa ettirilen bu yapı; gözlemevi, devlet hazinesi ve darphane gibi faydalı işlerde kullanılmasının yanı sıra işkence evi ve hapishane gibi karanlık görevler de görmüş. Londra turistik yerlerin merkezi olarak görülen Londra Kulesi’ne ziyaretçiler akın ediyorlar, yapının önünde genellikle kuyruk oluyor.


Kale 09.00-17.00 saatleri arasında bilet alınarak gezilebiliyor.
Adres: Londra EC3N 4AB
Telefon: +44 844 482 7777


St. Paul’s Cathedral


ST. Paul Katedrali, insan zihninin ne derece mükemmel yapılar tasarlayabileceğine ve insan elinin de bu mükemmelliği ne derece doğru bir şekilde inşa edebileceğine güzel bir örnek. İçindeyken görkeminin büyüsüyle sizi içine olacak dini yapı, 08.30-16.30 arasında ziyaret edilebiliyor ve giriş ücretli. Ulaşım için metro kullanacaksanız Saint Paul durağında inmeniz gerekiyor.
Adres: St. Paul's Churchyard, Londra EC4M 8AD
Telefon: +44 20 7246 8350

 

londra-gezilecek-yerler2


Londra’da Sanat Turu


Dünyanın sanat merkezine gidip de müzeleri gezmemek olmaz. Karşınızda zihninizi açarak yaratıcılığınız geliştirecek olan Londra’da görülmesi gereken yerler:


Museum of London


Türkçe ismiyle Londra müzesi, Londra’nın tam tarihini öğrenmek için mutlaka gezilmesi gereken bir yer ve giriş ücretsiz. Buraya St. Paul Katedrali’nden 10 dakikalık hoş manzaralı bir yürüyüşle gelebilirsiniz. Müze 10.00-18.00 saatleri arasında hizmet veriyor.
Adres: 150 London Wall, Londra EC2Y 5HN


British Museum


En eski çağlardan ve uygarlıklardan günümüze kadar ulaşmış milyonlarca eseri ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz Britanya Müzesi, her gün binlerce kültür meraklısını ağırlıyor. Müze 10.00-20-30 saatleri arasında hizmet veriyor.
Adres: Great Russell Street, Londra WC1B 3DG


Tate Modern


Geleneksel anlayışın yanı sıra modern sanat akımlarının da en önemli eserlerini görmek istiyorsanız Tate Modern’i ziyaret etmeniz gerekiyor. Günümüzün en popüler sergileri burada düzenleniyor etkinliklere göre giriş ücretleri değişiyor. Tate Modern’e otobüsle ulaşacaksanız 45, 63 ve 100 numaralı olanları kullanabilirsiniz. Metroya binecekseniz de Southwark durağında inmeniz gerekiyor. Müze 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebiliyor.
Adres: Bankside, Londra SE1 9TG
Telefon: +44 20 7887 8888


Londra’da Görülmesi Gereken Alternatif Yerler


Londra’nın tarihi yerlerinden bahsettik, mutlaka görülmesi gereken yerlere göz attık. Şimdi de Londra tatilinde yapılabilecek sıra dışı aktivitelere bir bakalım.


Abbey Road


Beatles’in efsanevi albüm kapağını kim unutabilir? Her yıl milyonlarca kişi burada o anıyı tekrar canlandırıyor. Abbey Road canlı olarak da internetten izlenebiliyor.


Forbidden Planet


Bilgisayar oyunları ve çizgi roman dünyası hayranıysanız Londra seyahatinizi burada geçirebilirsiniz. Mekân 10.00-19.30 arasında açık.
Adres: 179 Shaftesbury Ave, Londra WC2H 8JR
Telefon: +44 20 7420 3666


Sherlock Müzesi


Ünlü kurgu karakter Sherlock Holmes’un müzesi olarak hizmet veren bu yapıya giriş ücretli. Mağazanın içinde Holmes’la alakalı birçok ürünü satın alabiliyorsunuz. Mekan 09.30-18.00 saatleri arasında açık.
Adres: 221b Baker Street, Londra NW1 6X
Telefon: +44 20 7224 3688

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.