Madrid Gezilecek Yerler Nelerdir?

Madrid’de Gezilecek Yerler


İspanya’nın başkenti Madrid, sanatın eğlenceyle birleştiği deli dolu bir yer. Futbolun kralları bu şehirde yaşıyor, boğa güreşleri tüm dünyadan gezginleri kendine çekiyor ve uluslararası sanat ile müzik festivalleri dört mevsim boyunca devam ediyor.


Madrid’de gezilecek yerlerin çoğu ünlü Sol Meydanı’ndan (Puerta del Sol) başlanacak bir Madrid turuyla keşfedilebiliyor. Madrid gezi rehberi oluşturursanız kendinize bir kitap yazmış olursunuz; Madrid’de görülmesi gereken yerler arasında sanat galerileri, müzeler, parklar, arenalar, saraylar ve tabii ki dünyanın en büyük futbol kulüplerinden Real Madrid’in stadı Santiago Bernabeu var.


Madrid hakkında bilgi de edinebileceğiniz, güvenli bir şekilde rehberinizle beraber gezebileceğiniz Madrid şehir turu yapmak istiyorsanız buradan bütçenize ve görmek istediğiniz yerlere uygun tur paketlerini inceleyebilirsiniz.


Madrid’in Tarihi Yerleri


Madrid’de ne yapılır diye merak ediyorsanız size önerimiz, Madrid gezi programınızı tarihi yerlerden başlatmanız. Klasik dönemin yetenekli sanatçılarına yaptırılmış mimari yapılar, fotoğraf karelerinde olağanüstü arka planlara dönüşüyor.


İspanyol kültürünün merkezi Madrid şehri, tarihi geziler için mükemmel bir tatil seçimi. İspanyol edebiyatının Cervantes’ten sonraki en büyük dehası Lope de Vega’ya yuva olmuş şehir, aynı zamanda İspanyol Kraliyet Ailesi’nin sarayı Royal Palace’ı içinde barındırıyor.


Royal Palace / Kraliyet Sarayı


Madrid Kraliyet Sarayı, barok mimarisinin kazandırdığı ihtişamlı görünümüyle gezginleri büyülerken yapıyı çevreleyen Sabatini Bahçeleri, gezginlere huzurlu bir yürüyüş yapma olanağı veriyor.


Kraliyet Sarayı, İspanya’nın tatil günlerinde kapalı; diğer zamanlarda ise her gün 10.00-17.00 saatleri arasında açık. Açılış kapanış zamanları mevsimlere göre değişkenlik gösterebiliyor, ayrıntılı bilgileri buradan inceleyebilirsiniz.


Günümüzde İspanyol Kraliyet Ailesi burada kalmıyor, sadece seremoni günlerinde sarayı ziyaret ediyorlar ve bu günlerde yapı inanılmaz kalabalık oluyor. Saraya giriş 10 euro (2016), Madrid Card ile ücretsiz olarak yapıyı gezebiliyorsunuz.


18. yüzyılda inşa edilmiş, 2000’den fazla odası bulunan sarayda Tiépolo, Velázquez, Goya, Giordano ile Mengs gibi önemli sanatçıların fresk, gravür ve tablolarını inceleyebilirsiniz.


Madrid Kraliyet Sarayı’na otobüs ve metroyla gidebilirsiniz; 3,25, 39 ve 148 numaralı otobüsler oradan geçiyor. Metroyu kullanacaksanız da 2 veya 5 hattına binerek Opera durağında inmeniz gerekiyor.
Adres: Calle de Bailén, s/n, 28071 Madrid

 

madrid-gezilecek-yerler


Monasterio de las Descalzas Reales / the Monastery of the Barefoot Royals / Descalzas Reales Manastırı


Descalzas Reales Manastırı, İspanya kralı I. Carlos ile Portekiz kraliçesi Isabel’in kızı Juana’nın 1557 yılındaki doğumuna hitaben inşa edilmiş. Manastırın olağanüstü bir sanat koleksiyonu bulunuyor çünkü on altıncı ve on yedinci yüzyılda mutsuz evliliklerinden kaçan İspanyol soylu kadınlar buraya sığınmış ve yanlarında zenginliklerini de getirmişler.


Rönesans Dönemi’nin oluşumunu sağlamış önemli kurumlardan Venedik Okulu’nun deha ismi ressam Titian’ın (Tiziano Vecellio) “Ceasar’s Money” adlı eserini manastırda inceleyebilirsiniz.


Madrid tarihi yerler gezinizde manastırı görmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz, yapının kendisi bile bir sanat eseri. Papa’nın özel isteğiyle 1960 yılında müzeye dönüştürülen manastır, pazartesi hariç her gün 10.00–14.00 ila 16.00–18.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Bazı günler saatlerde değişiklik yapılıyor, ayrıntıları buradan inceleyebilirsiniz. Giriş ücreti 6 euro (2016).


Manastır ulaşımı için metroyu kullanabilirsiniz, 2 ya da 5 hattını kullanarak Opera durağında indiğinizde yapı yürüme mesafesinde kalıyor.
Adres: Plaza de las Descalzas. 28013, Madrid


El Escorial


Madrid gezinizde, şehir sınırlarını aşarak sıra dışı bir deneyim yaşamak istiyorsanız yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta bulundan El Escorial’ı ziyaret edebilirsiniz. Guadarrama Sıradağları’nın eteklerinde bulunan, Fransızlarla yapılan savaşta alınan zaferin anısına inşa edilen görkemli yapı; dünyanın en büyük kütüphanelerinden birine ev sahipliği yapıyor. On altıncı yüzyıldan kalma önemli el yazmalarının bulunduğu yapı, aynı zamanda dönemin ünlü sanat eserleriyle donanmış.


San Larenzo bölgesinde bulunan ve UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan El Escorial için en uygun ulaşım yöntemi turlara katılmak. Birçok firma Madrid başlangıçlı El Escorial turları düzenliyor, buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.
Adres: Av Juan de Borbón y Battemberg, s/n, 28200 San Lorenzo de El Escorial, Madrid


Madrid’de Sanat Turu


Yaratıcılığın ve tutkunun şehri Madrid; birçok düşünür, kâşif ve sanatçıya yuva olmuş. Madrid müzeleri dünyanın her yerinden gezginleri kendine çekiyor, burada bulunan sanat eserleri dünya kültür mirasının önemli bir kısmını oluşturuyor.


Prado Museum / Prado Müzesi


Bosch, Dürer, Goya ve Titian gibi dünyanın en önemli sanatçılarının eserlerini gözlemleyebileceğiniz Prado Müzesi; dünyadaki galeriler arasında en zengin sanat koleksiyonuna sahip.


Müzeyi bir günde gezmek neredeyse imkânsız gibi; 16.yüzyıldan başlayarak İspanya’nın ve Avrupa’nın dahi sanatçılarının ürettiği birçok eser için farklı konseptlerde sergiler oluşturulmuş.


Prado Museum, pazartesiden cumartesiye 10.00-20.00 saatleri arasında gezilebiliyor ve giriş ücreti 15 euro (2016).


Prado Müzesi ulaşımını metroyla gerçekleştirebilirsiniz. 2 numaralı metronun Banco de Espana durağı ile 1 numaralı metronun Atocha durağı oraya çok yakın.


Müzenin çevresinde şehrin en lezzetli kahvelerini tadabileceğiniz birçok kafe mevcut.
Adres: Ruiz de Alarcón 23, 28014 Madrid
Telefon: +34 913 302 800


Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía / Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Müzesi


Madrid’de görülmesi gereken müzelerin en önemlisi hiç şüphesiz Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Müzesi. Picasso, Monet, Miro ve Dali’den bahsedince geriye bir şey söylemeye gerek kalmıyor. Örneğin, dünyanın en ünlü tablolarından Picasso’nun “Guernica”sı burada sergileniyor.


Müze, salı ile pazar günleri dışında 10.00-21.00 saatleri arasında gezilebiliyor ve giriş ücreti 8 euro (2016). Tatil günlerinde ise kapalı, ayrıca açık olduğu günler 07.00-09.00 saatleri arasında ücretsiz olarak hizmet veriyor.


Müze biletini online alarak kuyrukta beklemekten kurtulmak istiyorsanız burayı tıklayın.


Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Müzesi ulaşımını metro ve otobüsle gerçekleştirebilirsiniz, 1 ya da 3 numaralı metroların Atocha ve Lavapies durağı oraya çok yakın. Otobüslerin de 6, 10, 14, 19, 26, 27, 32, 34, 36, 37, 41, 45, 59, 85, 86, 102, 119, C1, C2 ve E1 numaralı olanları müzeye yakın durağa sahipler.
Adres: Calle de Santa Isabel, 52, 28012 Madrid


El Museo de arte Thyssen-Bornemisza / Thyssen-Bornemisza Müzesi


Modern sanatın mabedi Thyssen-Bornemisza Müzesi, sanatsever iş adamı Baron Hans Heinrich Thyssen-Bornemisza’nın özel koleksiyonunu halka açmasıyla kurulmuş. Picasso, Renoir, Dürer ve Warhol gibi insanlığa yeni bakış açıları kazandırmış önemli sanatçıların eserleriyle mest olacağınız müzenin giriş ücreti 12 euro (2016). Salıdan cumartesiye 10.00-19.00 saatleri arasında gezilebilen müzede cumartesi günleri kapanış 21.00’e kadar uzatılıyor, ayrıntıları buradan inceleyebilirsiniz.


Müze, tatil günlerinde aşırı kalabalık oluyor o yüzden biletinizi online olarak almanız iyi bir fikir.


Thyssen-Bornemisza Müzesi ulaşımını metro ile sağlayabilirsiniz, hat 2’ye binerek Banco de Espana durağında inin. Otobüsü tercih edecekseniz de 1, 2, 5, 9, 10, 14, 15, 20, 27, 34, 37, 41, 51, 52, 53, 74, 146 ya da 150 numaralılar oradan geçiyor.
Adres: Paseo del Prado, 8, 28014 Madrid
Telefon: +34 917 911 370

 

madrid-gezilecek-yerler


Madrid’de Görülmesi Gereken Alternatif Yerler


Müze ve saraylar dışında Madrid’de nerelere gidilir diye soruyorsanız sizi Madrid’in devasa parklarına alalım. Madrid’de ayrıca antik dönemlerden kalmış Mısır kalıntılarının bulunduğu arkeolojik bir alan var, eski zamanların ruhlarını hissetmek için iyi bir fırsat.


Casa de Campo


On altıncı yüzyılda İspanyol soyluların avlanabilmesi için kurulan 17,5 km2’lik park, 1931 yılında halka açılmış ve o zamanlardan beri Madrilénos (Madridliler) için uzun yürüyüşler yapmak ve ardından çimlerinde dinlemek amacıyla gittikleri doğa harikası bir yer.


İçinde dünyanın birçok hayvanını görebileceğiniz hayvanat bahçesi, devasa bir akvaryum, göl ve teleferik olan Casa de Campo; Madrid’de eğlenceli bir gün geçirmek için iyi bir seçim. Ayrıca boğa güreşlerinin yapıldığı Madrid Arena buraya konumlanmış.


Casa de Campo ulaşımını metro ile gerçekleştirebilirsiniz, 5 ya da 10 numaralıya binerek Casa de Campo durağında inmeniz gerekiyor.
Adres: Avenida de Portugal, s/n, 28011 Madrid
Telefon: +34 914 796 002


Parque del Buen Retiro / Retiro Parkı


Madrid’de gezilmesi gereken yerlerin ilk sıralarında bulunan Retiro Parkı, her nesilden Madrid insanının rahatlamak, eğlenmek ve dinlenmek için gittiği bir doğal alan.


IV. Felipe tarafından soyluları ağırlamak için düzenlenen park, 1868 yılında halka açılmış. Madrilénos, özellikle pazar günleri bu parkın içinde bulunan açık teraslı kafelerde içeceklerini yudumlayarak olağanüstü manzaranın tadını çıkartıyorlar.


Palacio de Cristal ve Palacio de Velazquez, parkın içinde bulunan ve Madrid’de görülmesi gereken sanat galerilerinden. Parkta ayrıca müthiş kokularıyla gül bahçeleri, Ricardo Bellver imzalı “El Angel Caido” heykeli ve bir gözlemevi bulunuyor.


Retiro Park ulaşımını metro ile sağlayabilirsiniz, 2 numaralıya binerek Retiro durağında inmelisiniz.
Adres: Plaza de la Independencia, 7, 28001 Madrid
Telefon: +34 915 300 041


Templo de Debod


Tanrı Amun’a adanmış yapı, MÖ ikinci yüzyılda Meröe Kralı (Nil Nehri civarında kurulmuş bir medeniyet, bedeviler) Adijalamani tarafından yaptırılmaya başlanmış ve Ptolemaios hanedanı tarafından geliştirilmiş. Antik Roma imparatorları Augustus ve Tiberian ise tapınağın yeniden elden geçirilmesini sağlayarak tapınağın daha görkemli görünmesini sağlamışlar.


Tapınak, ilk başta Mısır’ın Aswan şehrinde inşa edilmiş fakat 1960 yılındaki kentsel dönüşüm sırasında arkeolojik sit alanları zarar gördüğü için UNESCO’nun çağrısıyla İspanya’ya taşınmış.


1972 yılında halka açılan Debod Tapınağı, İspanya tatilinizde Mısır gizemine kapılmak için harika bir fırsat.


Templo de Debod ulaşımını metro ve otobüsle sağlayabilirsiniz; 2,3 ve 10 numaralı hatların Plaza de Espana durağından oraya yürünebiliyor. Otobüs kullanacaksanız da 1, 2, 74, 25, 39, 46, 75, 138, C1, 3, 44, 133, 148 ve C2 hatları oraya yakın durağa sahip.
Adres: Calle Ferraz, 1, 28008 Madrid
Telefon: +34 913 667 415

 

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.