SAYFA BAŞINA DÖN

Moskova Gezisi: Ne Zaman Gidilir?

Moskova’ya Ne Zaman Gitmeli ve Önemli Kurumlar


Moskova Hava Durumu


Rusya, bulunduğu coğrafi konum nedeniyle düşük sıcaklıklara sahip bir ülke; yüksek derecelerin görüldüğü temmuz ayında bile Moskova’da ortalama sıcaklık 19°C civarında oluyor. Moskova hava durumu kışın inanamayacağınız derecelere kadar düşebiliyor, örneğin Moskova insanları -42°C gibi bir seviyeye tanık olmuşlar. Moskova tatilini kış mevsimi için planlayanların yanına en kalın giyeceklerini alması gerekiyor, en azından ünlü Rus gocuklarını ve kalpaklarını alana kadar sizi idare edecek bir şeyler lazım.


Moskova hava sıcaklığı nisan ve eylül ayları arasında iyileşiyor; özellikle yaz mevsiminde Moskova, gezginler için tam bir seyahat cennetine dönüşüyor. Rus festivalleri bu dönemde yapılıyor, Kızıl Meydan rengârenk bir şekle bürünüyor ve şehir en çok bu mevsimde rağbet görüyor. Doğal olarak Moskova otel fiyatları yaz mevsiminde tavan yapıyor.


Moskova’ya ne zaman gitmeli? Soğuk sevmiyorsanız kış aylarını unutun, sıcak sevmiyorsanız da Moskova sizin için her zaman mükemmel bir seçim. Yaz aylarında ortalama 18°C hissedilen Moskova hava sıcaklığı; bahar aylarında ortalama 8°C, kış mevsiminde ise ortalama -7°C civarında oluyor.


Moskova’da ucuz tatil planlıyorsanız; yılbaşı zamanları hariç kış mevsiminde, ilkbaharın başlangıç zamanlarında ve sonbaharın son ayında hem Moskova uçak bileti fiyatları hem de Moskova otellerinin ücretleri minimuma iniyor. Ucuz Moskova bileti için Pegasus kampanyalarına göz gezdirebilir, ekonomik bir uçuşun mutluluğunu yaşarken Moskova şehir rehberinizi inceleyerek tatil masrafınızı minimuma çekebilirsiniz.


T.C. Moskova Konsolosluğu


Moskova gezinizde olası sıkıntılar veya danışma amacıyla T.C. Moskova Konsolosluğuna başvurabilirsiniz. Konsolosluk hafta içi her gün 09.30 ile 12.30 saatleri arasında başvurulara (pasaport, bilgi ve evraklar) açık; Rusya resmi tatillerinde, Kurban ile Ramazan Bayramı’nın ilk günlerinde ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda ise kapalı.


Adres : 7. Rostovskiy pereulok 12, 115127, Moskova
Telefon : +7 495 994 48 08
Faks : +7 495 956 55 97
Web : http://moskova.be.mfa.gov.tr/ 
Mail : embassy.moscow@mfa.gov.tr


Moskova Havalimanları


Moskova 4 adet uluslararası havalimanına sahip: Sheremetyevo Havalimanı (IATA: SVO, ICAO: UUEE), Domodedovo Havalimanı (IATA: DME, ICAO: UUDD), Zhukovsky Havalimanı (IATA: ZIA, ICAO: UUBW) ve Vnukovo Havalimanı (IATA: VKO, ICAO: UUWW).


İstanbul-Moskova uçak bileti, Ankara-Moskova uçak bileti ve İzmir-Moskova uçak bileti vb. destinasyonlara ait Moskova biletlerini Pegasus’tan alan yolcular; Domodedovo Havalimanı’na iniş yapacaklar.


Domodedovo Havalimanı


Yapılan yenilenme çalışmaları sayesinde 2015 yılında modernleşerek gelişen Domodedovo Havalimanı, günümüzde Moskova uçaklarının en çok tercih ettiği havalimanlarından. İki terminale sahip havalimanında, Moskova’da ucuz kalacak yer arayanlar için havalimanı otellerinin bulunmasının yanı sıra gezginlerin her ihtiyacını karşılayan birimlere yer verilmiş.


Engelliler için her türlü ayrıntıya dikkat edilmiş havalimanında ayrıca iş toplantıları için konferans salonlarına yer verilmiş.


Domodedovo Havalimanı’ndan Moskova şehir merkezine ulaşım için otobüs, Aeroexpress treni, banliyö treni ya da taksi kullanabileceğiniz gibi Avis benzeri firmalardan araç da kiralayabilirsiniz.


Domodedovo Havalimanı’ndan Moskova merkezine varmak için Aeroexpress trenini kullanmak en ideal ulaşım yöntemi, 06.00-00.43 saatleri arasında hizmet veren toplu taşıma aracının bilet ücreti 420 ruble. Yolculuk 50 dakika kadar sürüyor. Aeroexpress tren tarifelerini buradan inceleyebilirsiniz.


Domodedovo Havalimanı’ndan metro ile ulaşım sağlamak istiyorsanız öncelikle Domodedovskaya (Домодедовская) metro istasyonuna gitmeniz gerekiyor ve bunun için “marshrutka” isimli toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Yolculuk 20-30 dakika sürüyor, metro istasyonundan da 2 numaralı metro sizi Moskova Kızıl Meydan dahil birçok yere ulaştırıyor.


Domodedovo Havalimanı ulaşımını taksi ile sağlayacaksanız yaklaşık 100 TL civarında bir miktar ödeyeceksiniz (2016).


Moskova’ya Ne Zaman Gitmeli?


Rusya gece hayatının merkezi Moskova, yıl boyunca pek çok etkinliğe ev sahipliği yapmasının yanı sıra her mevsime uyum sağlayan çehresiyle gezginlerin istedikleri an gidebilecekleri bir şehir. Şehrin sahip olduğu yer altı ısıtma sistemi, kışın kapalı mekânları sıcacık yapıyor. Beyaz örtüyle kaplı Moskova kartpostallarından etkilenerek seyahat planınızı yaptıysanız üşümekten korkmayın.


Moskova’da yaz mevsiminde sıcak oluyor; üstelik bunaltmayan derecelerle. Bu dönemde Moskova sanat, edebiyat ve yemek peşinde gezginlere olduğu kadar Moskova’daki milli kutlamalarla ilgilenen insanlara da hitap ediyor. Uluslararası Moskova Film Festivali haziranla temmuz ayı boyunca devam ederken lezzet düşkünlerinin buluştuğu Moskova Gastronomi Festivali temmuzdan eylüle kadar sürüyor.


Moskova’da sonbahar, devrim kutlamasını ve muhteşem ışık festivalini müjdeliyor. Dünyanın en ünlü ışık festivallerinden Circle of Light, Moskova gecelerini büyüleyici renklerle aydınlatıyor.


Moskova’da kış soğuk olabilir ama yılbaşı zamanı şehir sıcacık bir atmosfere bürünüp sevgiyle doluyor. Christmas, muhtemelen Moskova’nın en güzel zamanı ve birçok firma bu dönem için Christmas Moskova turu düzenliyor.


Moskova’da ilkbahar modayla beraber geliyor, dünya giyim sektörüne yön verecek yeni akımları gözlemlemek isteyen tekstil sektörü çalışanları ve yatırımcıları mart ve nisan ayları boyunca süren Moskova Moda Haftaları’nda buluşuyorlar.

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.