SAYFA BAŞINA DÖN

Odesa’da Gezilecek Yerler

Sovyetlerden çıkma bir şehir olmasına rağmen Odesa’da sizi Akdeniz mimarisi karşılıyor. Fransız ve İtalyan mimarisinden etkilenen Odesa yapıları, seyahatiniz boyunca sizi büyülüyor. Hava kararınca ise dillere destan Odesa gece hayatı size unutamayacağınız, eğlenceli saatler sunmaya hazır!


Sokaklarda bulunan heykelleri, sokak sanatçıları ve mimarisiyle keşfetmeye doyamayacağınız Odesa’da gezilecek yerler listesi sizi tatmin edecek düzeyde. Ayrıca Odesa sürprizleri de seven bir şehir. Burada belli başlı gezilecek noktalara ek olarak gizli bahçeleri de es geçmemelisiniz. Odesa’yı turlarken kapalı olmayan ortak ev avlularına girip şehrin gizli kalmış güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Bu avlularda genellikle yemyeşil bir dünya sizi bekliyor.

Odesa, Karadeniz kıyısında yer alan bir şehir. Bu nedenle şehirde yaz turizmi de Ukrayna’daki çoğu şehre kıyasla çok daha gelişmiş durumda. Odesa’da bulunan yapıları ziyaret ettikten sonra Odesa plajlarına zaman ayırmayı da ihmal etmemelisiniz.


Peki, Odesa’da ucuz tatil nasıl yapılır? Odesa çok ucuz bir şehir ama bu tatili daha ucuza getirmenin yolu elbette var: Çare Odesa Card! Bu kart; 10’dan fazla müzeye, Odesa’nın görülmesi gereken pek çok önemli yerine ücretsiz giriş imkânı tanıyor. Ayrıca Odesa Card’ı aldığınızda özel otobüslerle Odesa şehir turuna da ücretsiz bir şekilde katılabiliyorsunuz. Odesa Card’ın fiyatları seçtiğiniz süre limitine göre değişiklik gösteriyor. Odesa Card fiyatları şu şekilde (2017):


·         24 saatlik Odesa Card: 399 UAH,

·         48 saatlik Odesa Card: 549 UAH,

·         72 saatlik Odesa Card: 699 UAH.


Odesa Card satış noktalarına buradan ulaşabilirsiniz.


Odesa’da gezilmesi gereken yerler nereleridir, Odesa’da nerede ne yapılır? Tüm soruların cevapları Odesa gezi rehberinde.

 

Odesa’nın Tarihi Yerleri


Odesa tarih boyunca pek çok devletin himayesine girmiş. Yunanistan, Osmanlı, Rusya bu devletlerden bazıları olsa da ülkede çok eski zamanlara ait pek tarihi yapı bulunmuyor. Bu tabii ki Odesa’da görülecek tarihi yerler olmadığı anlamına gelmemeli. Şehir bu konuda da size alternatifler sunuyor.


Pushkin Museum (Puşkin Müzesi)
Rus yazar Alexander Pushkin’in Odesa’ya geldiğinde kaldığı apartman 1961 yılından bugüne Puşkin Müzesi olarak hizmet veriyor. Ünlü yazarın kişisel eşyalarının, notlarının, fotoğraflarının ziyaretçilerle buluştuğu bu müze sizi geçmişe doğru küçük bir yolculuğa çıkarabilecek kuvvette.

Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi haftanın diğer günleri 10.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.


Müzeye ulaşmak için 137 ya da 223 numaralı dolmuşlara binebilir ve Pushkinska Street Durağı’nda inebilirsiniz.


Adres: Pushkinska Street, 13, Odesa

Telefon: + 380 48 722 74 48


Odesa Archeological Museum (Odesa Arkeoloji Müzesi)
1825 yılında açılan ve Ukrayna’nın en eski arkeoloji müzesi olan Odesa Archeological Museum, içerisinde 160 binden fazla eseri barındırıyor. Orta Çağ’a ait Kuzey Karadeniz eserleri hakkında çalışmaların günümüzde de devam ettiği bu müzede Antik Yunan, Antik Mısır ve Rus tarihine ışık tutan kalıntıları inceleyebilirsiniz.


10.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açık olan Odesa Arkeoloji Müzesi, pazartesi günleri kapalı oluyor.


10, 155 numaralı otobüslerle ya da 110, 120, 130, 210 numaralı dolmuşlarla gidebileceğiniz müzeye ulaşmak için inmeniz gereke durak ise Mytna Square.


Adres: Lanzheronvska Street, 4, Odesa

Telefon: +380 48 725 63 22


Odesa Museum of Regional History (Odesa Yerel Tarih Müzesi)
Odesa’nın yerel tarihine dair yaklaşık 120 bin esere ev sahipliği yapan Odesa Yerel Tarih Müzesi, 1940’lı yıllarda ziyarete açılmış. 12. yüzyıldan günümüze yerel anlamda önem arz eden parçaların bir araya geldiği bu müzeyi ziyaret etmek, Odesa’da yapılacak şeyler arasında yer alıyor.


Müze, cuma günleri kapalı oluyor; haftanın diğer günleri 10.00 ile 17.00 saatleri arasında Odesa Museum of Regional History’i ziyaret edebilirsiniz.


Müzeye ulaşmak için 68 numaralı otobüse ya da 170 numaralı dolmuşa binerek Maiakovskoho Lane Durağı’nda inebilirsiniz.


Adres: Havanna Street, 4, Odesa

Telefon: +380 48 726 98 98

 

Odesa’da Sanat Turu
Odesa’nın sanatseverler için tam bir cennet olduğunu söylemek mümkün. Öyle ki Odesa’da sanat adeta günlük hayatın bir parçası. Şehrin işlek sokaklarında, sokak sanatçılarının yaptıkları tabloları çok uygun fiyatlara sattıklarını görebilir ya da Odesa turunuzu mükemmel bir melodi eşliğinde yapabilirsiniz. Peki, Odesa’da sanata doyabileceğiniz mekanlar nereleri?


Odesa Opera and Ballet Theater (Odesa Opera Binası)


1810 yılında açılmış ve Barok mimari tarzda inşa edilmiş Odesa Opera Binası, şehrin simgelerinden biri. Büyüleyici bu yapıda birbirinden önemli opera ve bale eserlerini canlı canlı izlemek isterseniz biletinizi önceden almanızda yarar var; çünkü burada yer bulmak bir hayli zor.


Odesa Opera and Ballet Theater’e ulaşmak için 137, 145 ya da 220A numaralı dolmuşlara binip Lanzheronivska Durağı’nda inebilirsiniz.


Adres: Chaikovskoho Lane, 1, Odesa

Telefon: +380 48 780 15 09


Odesa Fine Arts Museum (Odesa Güzel Sanatlar Müzesi)
19. yüzyılın mimarisi ile inşa edilmiş olan Potocki Palace’de bulunan Odesa Fine Arts Museum, 1899 yılından beri ziyaretçileri büyülemeye devam ediyor. İçerisinde tablolardan heykellere hatta tarihi dekorasyon eşyalarına kadar pek çok sanat eserinin sergilendiği bu müze, Ukrayna’nın en zengin koleksiyonlarından birine sahip.


Salı günleri kapalı olan Odesa Güzel Sanatlar Müzesi’ni diğer günler 10.30 ile 17.30 arasında ziyaret edebilirsiniz.


68 numaralı otobüse ya da 105, 121, 130, 137, 145, 146, 168, 170, 203, 223, 240, 242, 250 numaralı dolmuşlara binerek Odesa Fine Arts Museum’a ulaşabilirsiniz. İnmeniz gereken durak ise Olhiivska Street.


Adres: Sofiivska Street, 5A, Odesa

Telefon: +380 48 723 72 87


Odesa Museum of Western and Eastern Art (Odesa Batı ve Doğu Sanatları Müzesi)
Odesa Museum of Western and Eastern Art, adından da anlaşıldığı üzere doğuyu ve batıyı birleştiren bir müze. Farklı coğrafyalardan değerli sanatçıların resim ve fotoğraflarına yer verilen bu müze, Odesa müzeleri arasında en ilginç olanlardan biri.


Çarşamba günleri kapalı olan müzeyi diğer günler 10.30-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.


Puşkin Müzesi’ne oldukça yakın olan bu müzeye ulaşmak için 137 ya da 223 numaralı dolmuşlara binebilir ve Pushkinska Street Durağı’nda inebilirsiniz.


Adres: Pushkinska Street, 9, Odesa

Telefon: +380 48 722 48 15

 

Odesa’da Görülmesi Gereken Alternatif Yerler


Odesa’da görülmesi gereken yerler sadece sanat durakları ve tarihi noktalar ile sınırlı değil. Şehirde her zevke hitap eden yerler de bulunuyor. İşte, onlardan bazıları:


Potemkin Stairs / Potemkin Steps (Potemkin Merdivenleri)


Odesa’nın simgelerinden biri olarak görülen Potemkin Merdivenleri ve çevresindeki parklar, Odesa’da mutlaka gitmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. 19. yüzyılda 200 basamak olarak inşa edilen, fakat yapılan çalışmalar sonrasında 8 basamağı toprak altında kalan Potemkin Stairs’da dilerseniz fünikülere binerek de Odesa’nın keyfini çıkarabilirsiniz.

10, 155 numaralı otobüslere ya da 110, 120, 190, 210 numaralı dolmuşlara binip Viiskovyi Descent Durağı’nda inerek Potemkin Steps’e ulaşabilirsiniz.


Deribasovskaya Street
En ünlü Odesa caddelerinden biri olan Deribasovskaya Street araç trafiğine kapalı olan, birbirinden güzel kafelere, restoranlara ve mağazalara ev sahipliği yapan bir cadde. Özellikle yaz ve sonbahar akşamları bu caddede yürümek Odesa’da yapılması gereken şeyler arasında yer alıyor. Ayrıca cadde üzerinde bulunan Odesa Şehir Parkı’na da mutlaka uğramalı ve yeşilin huzurunu tatmalısınız.


137, 145 ve 220A numaralı dolmuşlardan Deribasovskaya Street Durağı’nda inip kısa bir yürüyüşün ardından bu caddeye ulaşabilirsiniz.


Arcadia Beach (Arcadia Plajı)
Eğer yaz mevsiminde Odesa’daysanız şehrin en ünlü plajı Arcadia Beach’e mutlaka uğramalısınız. Gündüz plaj aktiviteleri, gece ise gece kulüplerinin sunduğu eğlence hayatıyla meşhur olan Arcadia Plajı yaz mevsiminin olmazsa olmaz lokasyonu.


Oldukça merkezi bir yerde bulunan Arcadia Beach’e gitmek için 5 numaralı tramvaya ya da 5, 13 numaralı troleybüslere binebilirsiniz.

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.