• TR

Odessa Şehir Rehberi

Karadeniz’in en büyük limanlarından birine sahip, ticaret bakımından oldukça gelişmiş, renkli gece hayatıyla olduğu kadar Akdeniz’deymişsiniz hissi veren mimarisiyle de insanı kıpır kıpır eden bir Ukrayna şehri; Odessa!

Ukrayna’nın nüfus bakımından 3. büyük şehri olan Odessa, sizi ilk olarak Fransız, İtalyan ve biraz da Sovyet mimarisinin hâkim olduğu sokaklarıyla karşılıyor. Odessa’nın gece hayatı ne kadar renkliyse şehirde gündüzler de o kadar hareketli ve dolu dolu geçiyor. Özellikle kış ayları atlatıldığında ve havalar ısındığında, bir sahil şehri olan Odessa’da yaz tatili herkes için başlıyor; şehrin kum, deniz ve güneşine doyum olmuyor.

Pasaporta bile ihtiyacınız olmadan, Türkiye Cumhuriyeti kimliğinizle ziyaret edebileceğiniz Odessa, aynı zamanda oldukça da ucuz bir şehir. Ülkemize yakınlığı sayesinde de kolaylıkla ziyaret edilebilen bir şehir olan Odessa’nın tatil bütçesini daha aza indirmek için yapmanız gereken ise Pegasus’tan uçak bileti almak. Erken rezervasyondan ya da Pegasus’un kampanyalarından yararlanarak Odessa ucuz uçak biletine sahip olabilir ve şehrin tadını çıkarabilirsiniz.

Pegasus’un Odessa uçuşları Ankara aktarmalı olarak gerçekleştiriliyor. Eğer Ankara dışında yaşıyorsanız bulunduğunuz şehirden Ankara’ya yapacağınız yolculuğun ardından Odessa uçuşunda yerinizi alabilir ve Odessa keşfine doğru kanat açabilirsiniz. Pegasus; ucuz, konforlu ve güvenilir bir Odessa yolculuğunu size sunmaya hazır!

Odessa gezisi öncesinde “İstanbul-Odessa kaç saat sürüyor?” diye düşünmeniz gayet normal. Öncelikle Pegasus Odessa uçuşlarının Ankara aktarmalı yapıldığını bir kez daha hatırlatalım. Uygun hava koşulları sağlandığında İstanbul-Ankara uçuşları yaklaşık 1 saat 5 dakika, Ankara-Odessa uçuşları ise 1 saat 35 dakika sürüyor. Yani aktarma sırasında bekleme süreniz hariç 2 saat 40 dakikalık bir uçuşun ardından Odessa Uluslararası Havalimanı’na iniş yapıyorsunuz.

Odessa’nın tarihine baktığımızda şehrin Kırım Hanlığı’nın kurucusu olan I. Hacı Giray tarafından kurulan küçük bir yerleşim yeri olduğunu görüyoruz. Antik dönemlerde Yunan himayesinde olan bu topraklar, Kırım Hanedanlığı’nın ardından Litvanya’nın egemenliğine geçmiş. Yıllar sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun topraklarına kattığı Odessa, daha sonra Rus İmparatorluğu’na dahil olmuş ve Catherine the Great tarafından, 15. yüzyıldan beri kullanılan “Hacıbey” ismi “Odessa” olarak değiştirilmiş. I. Dünya Savaşı’ndan sonraki yıllarda Sovyetler rejimine dahil olan Odessa uzun yıllar bu birlikte yer aldıktan sonra 1991 yılında bağımsızlığına kavuşmuş.

Odessa uçak biletinizi almadan Pegasus mobil uygulamasına ya da Pegasus internet sitesine göz atmanızda yarar var. Pegasus’un ucuz Odessa uçak biletleri sayesinde Odessa size her zamankinden daha yakın!

Odessa hakkında bilgi alabileceğiniz yerel bir Odessa şehir rehberi arıyorsanız Turist Bilgi Merkezi tarafından oluşturulmuş olan internet sitesinden ya da mobil uygulamasından yararlanabilirsiniz.

 

Odessa’da Hangi Dil Konuşuluyor?


Biliyorsunuz Odessa, Ukrayna’nın bir şehri. Ukrayna’nın resmi dili olan Ukraynaca, Odessa’da da kullanılıyor. Ukraynacanın yanı sıra Odessa sokaklarında Rusça konuşulduğuna da bol bol şahit olabilirsiniz.

Odessa gezisi öncesinde ülkenin diline merhaba demek ister ya da var olan dil bilginizi geliştirmek isterseniz Learn Ukrainian mobil uygulamasından yardım alabilirsiniz.


Odessa’da Para Birimi


Odessa’nın para birimi Ukrayna sınırları içerisinde kullanılan Ukrayna Grivnası (UAH).


Odessa’da Yaşam


Odessa’nın nüfusu 1 milyonu aşkın ve şehirde yaklaşık 130 farklı ırktan insan ikamet ediyor. Farklı ülkelerden insanların buluşma noktası olsa da Odessa’da global dil olan İngilizceyi konuşan insan sayısı oldukça az. Odessa turunuz sırasında akıcı bir şekilde İngilizce konuşan insanlarla karşılaşmakta güçlük çekseniz de temel düzeyde iletişim kurmak çok zor olmuyor.

Odessa’nın renkli bir şehir olduğunu söylemiştik. Bu durum zaten Kiev, Lviv gibi Ukrayna şehirlerinde karşınıza çıkıyor; fakat Odessa’nın daha renkli bir şehir olduğunu söylemek mümkün. Çünkü Odessa tam bir üniversite şehri! 20’yi aşkın yükseköğrenim kurumu bulunan Odessa’nın gece gündüz canlı olmasının nedeni biraz da bu.

Eğitim seviyesi oldukça yüksek bir şehir olan Odessa’da gece hayatı, sabahın ilk ışıklarına kadar devam ediyor. Farklı tarzlara hitap eden Odessa eğlence mekanları arasında size hitap eden bir yer bulacağınıza kesin gözüyle bakabilirsiniz.

“Karadeniz’in incisi” olarak anılan Odessa deniz kıyısında olduğundan şehirde daha ılıman bir iklim sizi karşılıyor ve deniz, kum, güneşin tadını Odessalılar bol bol çıkarıyor. Eğer Odessa seyahatinizi uygun bir ayda gerçekleştirirseniz sizin de deniz keyfi yapmamanız için hiçbir neden yok!

Her ne kadar Odessa, keşif için mükemmel bir destinasyon ve şehirdeki çoğu insan cana yakın olsa da burada herkese güvenmemeniz gerekiyor. Dolandırıcılık, hırsızlık gibi tatsız olaylar Odessa’da oldukça fazla yaşanıyor.


Odessa’da Saat


Odessa’da saat, Doğu Avrupa zaman dilimine göre ayarlanıyor. (GMT +2)

Ukrayna da Türkiye de GMT+2 bölgesinde yer alıyor. Türkiye-Odessa saat farkı yaz dönemlerinde olmuyor. Kış aylarında ise durum farklı; Türkiye kış saati uygulamasına geçmiyor fakat Ukrayna geçiyor. Odessa, kış saati uygulamasına geçtiğinde ise “Türkiye ile Odessa arasındaki saat farkı kaç?” sorusunun cevabı -1 oluyor. Yani Türkiye’de saat 14.00 iken, Odessa’da saat 13.00 oluyor.


Odessa’da Ulaşım


Odessa’da toplu ulaşım troleybüs, minibüs (dolmuş), tramvay ile sağlanıyor ve şehirde bir metro ağı bulunmuyor. Odessa’da ulaşım için daha kişisel bir araç istiyorsanız UBER uygulamasından yararlanabilir ya da taksiyi tercih edebilirsiniz. Taksi şoförleri, ulaşımınızı sağlamak için genellikle size fazla fiyat veriyorlar ve bu durum da UBER’in Odessa’da yoğun bir şekilde kullanılmasını sağlıyor.

Odessa toplu taşıma araçları özellikle yoğun sezonda oldukça kalabalık oluyor. Ulaşım için en ucuz araçlar olan tramvaylar ve troleybüslere biniş ücreti olarak görevliler yanınıza gelerek 1.50 UAH alıyor (2017). Bazı troleybüslerde ise para toplayan bir görevli olmuyor ve ücretinizi şoföre vermeniz gerekiyor. Böyle bir troleybüse bindiğinizde araçtan inmek için ön kapıyı kullanabilirsiniz. Bu arada troleybüslerin ve tramvayların kalkışı ve bulunduğunuz durağa varışı için belli bir saat olmadığını belirtmemizde yarar var; araçların duraklara kaçta geleceği hiç belli olmuyor.

Odessa’da şehir içi ulaşım için ana araç dolmuşlar olarak görülüyor ve bu araçlar yerel olarak “marshrutka” olarak adlandırılıyorlar. Troleybüsler ve tramvaylar gibi belli bir zamanlaması olmayan dolmuşlar 5 UAH olarak ücretlendiriliyor ve ücretinizi inerken şoföre vermeniz gerekiyor (2017). Dolmuşlar, Türkiye’de olduğu gibi, Odessa’da da duraklar dışında da durabiliyor. Yani inmek istediğiniz yeri şoföre söylemeniz yeterli.


Odessa Gezisi Öncesinde Bilinmesi Gerekenler

  • Odessa’da yeme içmenin ücreti İstanbul’a oranla %27 daha ucuz.
  • Odessa’da market alışverişi İstanbul’a oranla %44 daha ucuza yapılıyor.
  • Odessa’da kiralar İstanbul’a göre %30 daha az.
  • Yaz tatili için düşünülebilecek bir seçenek olan Odessa, kış aylarında soğuk oluyor. Bu nedenle gideceğiniz aya uygun kıyafetler seçmenizde yarar var.
  • Dolandırıcılık olayları Odessa’da bir hayli fazla. Özellikle yerde para gördüğünüzde hiçbir tepki göstermeden yürümeye devam etmenizi öneririz. Çünkü yerdeki parayı aldığınızda, dolandırıcılar daha fazla para düşürdüklerini söyleyip sizden daha fazla para alabiliyorlar.
  • Taksilere binerken pazarlık yapmaktan çekinmemeli ve korsan taksilere binmemelisiniz.
  • Odessa’da Kiril alfabesi kullanılıyor ve otobüslerde hangi durakta olduğunuzu size açıklayacak Latin alfabeli bir açıklama bulunmuyor. Bu nedenle toplu taşıma yerine UBER gibi seçenekleri değerlendirmenizde yarar var.
  • Gece geç vakitlerde ıssız sokaklarda yürümemeniz ya da Odessa gece kulüplerinde bir kavga çıktığında ortamdan uzaklaşmanız gerekiyor.
  • Odessa’da, Türkiye’de kullanılan priz çeşidi olan C ve F priz türleri kullanılıyor. Prizlerden gelen ortalama akım ise 230 V.

Odessa Önemli Telefonlar

Ülke Kodu: +380

İtfaiye: 101

Polis: 102

Ambulans: 103

Trafik Polisi: +38 048 733 14 24

Turist Acil Danışma Hattı: 123


Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.