• TR

Odessa’ya Ne Zaman Gitmeli ve Önemli Kurumlar

Odessa’da Hava Durumu

Odessa’da hava durumu nisan ayından ekim ayının sonuna kadar ideal sıcaklıklarda seyrediyor. Eğer Odessa tatilinizi bu aylarda planlarsanız şehrin meşhur soğuğuyla karşılaşma ihtimaliniz en aza iniyor. Odessa’nın en çok turist ağırladığı aylar ise yaz ayları oluyor. Odessa’da yaz tatili yapmak isteyen gezginler, konaklama ve uçak bileti fiyatlarının maksimuma çıkmasına neden oluyor. Seyahat bütçenizin olumsuz etkilenmemesi için Odessa konaklamasında ve Odessa uçak biletinde erken rezervasyon avantajlarından yararlanmanızı öneririz.

Odessa’da hava sıcaklıklarının en üst seviyeye çıktığı aylar temmuz ve ağustos oluyor. Bu aylarda termometreler en yüksek 26°C, en düşük ise 16°C’yi ölçüyor.

Odessa’da kış aylarında aşırı soğuklar yaşanıyor. Şehrin beyaza büründüğü kış mevsiminde en soğuk ay ise şubat oluyor. Şubat ayında en yüksek sıcaklık 1°C, en düşük sıcaklık ise -4°C oluyor. Çoğu gezgin Odessa’yı ziyaret etmek için kış aylarının ideal zaman olduğunu düşünmese de şehir bu mevsimde muhteşem bir ruha bürünüyor ve Odessa kış manzaralarının tadını çıkarmak isteyenlerin sayısı hiç de az olmuyor.

Hangi mevsimde ziyaret etmek istiyorsanız isteyin, İstanbul-Odessa ucuz uçak bileti Pegasus’ta sizi bekliyor.


T.C. Odessa Konsolosluğu

Odessa seyahatiniz sırasında sormak istediğiniz bir şey olduğunda danışabileceğiniz T.C. Odessa Konsolosluğu’nu hafta içi her gün 09.30 ile 17.30 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Lidersovskiy Boulevard, 3, Odessa

Telefon: +380 48 722 79 11 / +380 48 722 79 39

Faks: +380 48 722 14 78

Web: http://odessa.bk.mfa.gov.tr/

Mail: consulate.odessa@mfa.gov.tr


Odessa Havalimanları

Odessa’da bir adet havalimanı bulunuyor ve ismi de Odessa Uluslararası Havalimanı (ODS).


Odessa Uluslararası Havalimanı

Odessa’nın tek havalimanı olan Odessa Uluslararası Havalimanı şehrin 7 kilometre güneybatısında bulunuyor. Yılda 1 milyonu aşkın yolcuyu ağırlayan bu havalimanında kafelerden restoranlara ve ucuz alışveriş yapabileceğiniz free shop’lara kadar pek çok seçenek bulunuyor. Havalimanında çocuklu yolcuların, çocuklarının ihtiyaçlarını giderebilmesi için bir de çocuk odası bulunuyor. Bu odada çocukların oyun oynayabilmesi için alanlar, annelerin mama hazırlayabilmesi için ocak gibi gerekli eşyalar bulunuyor.

Odessa Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için pek çok seçenek bulunuyor. Odessa Havalimanı’ndan şehir merkezine gidebilmek için 129 numaralı otobüse binip CheryomushkiDurağı’nda inebilirsiniz. 117 numaralı minibüse binip şehir merkezinde inmek istediğinizi söylerseniz bu da ulaşımınız için yeterli oluyor.

“Odessa Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl ulaşırım?” sorusunun bir diğer cevabı ise tabii ki taksi. Yalnız Odessa’da taksi ulaşımı, şoförlerin yüksek fiyat vermesi nedeniyle büyük bir sorun. Havalimanı ve şehir merkezi normal şartlar altında 100 UAH tutuyor. Bu fiyattan fazlasını söyleyen olursa ve özel bir ulaşım aracına ihtiyaç duyarsanız UBER araçlarını tercih edebilirsiniz.

Odessa’ya Ne Zaman Gitmeli?

Odessa, yılın hemen hemen her ayında etkinlik ve festivaller düzenlenen bir şehir. “Odessa’ya ne zaman gidilir?” diye soruyorsanız bu etkinlikleri de göz önünde bulundurmanızda yarar; kararınızı vermenizde etkili olabilir.

Her ne kadar 1 Nisan dünya genelinde şaka günü olarak kutlansa da bu günün Odessa festivalleri arasında ayrı bir önemi var. “Laughter Holiday” olarak bilinen 1 Nisan günü bayram gününe dönen Odessa sokaklarında komik kıyafetler giymiş insanlarla karşılaşabilirsiniz.

Ağustos ayı için “Odessa’nın festival ayı” desek abartmış olmayız. Her yıl 21-24 Ağustos tarihleri arasında Odessa, bağımsızlığını kutluyor. Bu ayda ayrıca Ukrayna Müzik Festivali de gerçekleştiriliyor ve geleneksel müzik şehirle buluşuyor.

Eylül ayında düzenlenen Odessa Jazz Festivali ve Odessa Lightfest de şehrin heyecanla beklenen etkinlikler arasında yer alıyor.

Odessa seyahatinizi, Odessa etkinliklerinin olduğu zamanlara göre planlayabilirsiniz. Ne zaman gitmek isterseniz isteyin Pegasus kampanyalarıyla her zaman yanınızda!

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.