SAYFA BAŞINA DÖN

Saarbrücken Şehir Rehberi

Almanya’nın refah seviyesi en yüksek öğrenci şehirlerinden biri olan Saarbrücken, kendisi küçük ama eğlencesi büyük bir şehir. Dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerin şehrin yemyeşil sokaklarını arşınlandığı Saarbrücken nerede tam olarak? Merak ediyorsanız Fransa ve Almanya sınırına bakın, orada Saar Nehri tarafından ikiye bölünmüş sevimli bir şehir göreceksiniz; işte orası Saarbrücken.


Saarbrücken Üniversitesi ya da orijinal adıyla Saarland University,  birçok ülke ile değişim programlarına sahip -ki bunlardan biri de Türkiye-  ve böylece şehrin sokakları, okul sezonunda öğrencilerin neşeli kahkahalarıyla doluyor.

 


Saarbrücken hakkında bilgi edinmek istiyorsanız takvim yapraklarını milat öncesi tarihlere çevirmeniz gerekiyor. Almanya Saarland eyaletinin en büyük şehri Saarbrücken, o zamanlar Roma İmparatorluğu kontrolünde küçük bir yerleşim birimiymiş. Yüzyıllar boyunca sakin bir atmosfere sahip Alman şehri, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Fransızlara geçmiş; fakat 1974 yılında tekrar Alman devletine geri verilmiş. Saarbrücken gezin sırasında göreceğiniz Fransızca tabelalar, o dönemden kalma. Yani Saarbrücken uçak biletinizi alıp uçuşunuzu tamamladıktan sonra Fransız tabelaların da olduğu bir Alman şehrine ineceksiniz, yanlış yere iniş yaptığınızı düşünmenize gerek yok.


Saarbrücken’de Hangi Dil Konuşuluyor?

Saarbrücken, dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler sayesinde kozmopolit bir yapıya sahip. Burada ana dil olarak Almanca konuşuluyor; fakat İngilizce ve Fransızca da oldukça yaygın.


Saarbrücken Para Birimi


Saarbrücken’de Almanya’nın resmi para birimi olan Euro kullanılıyor. Saaarbrücken alışveriş dünyasında kredi kartlarınızı da yurt dışı harcamalarına açtırarak kullanabilirsiniz.


Saarbrücken’de Yaşam

Saarland eyaletinin en büyük şehri Saarbrücken, refah düzeyi yüksek bir şehir ve burada huzurlu bir yaşam devam ediyor. Geceleri nispeten sakin olan şehir, gündüzleri de oldukça naif bir atmosfere sahip. Özellikle akşam 20:00’dan sonra sokaklarda kimse kalmıyor.


Saarbrücken bölgenin sanayi, eğitim ve kültür merkezi olsa da yüz ölçümü bakımından çok büyük bir şehir değil. Şehir halkı, özellikle güzel havalarda ve hafta sonu günlerinde Saar Nehri kıyısında yürüyüş yapmayı çok seviyor. Saarbrücken gezinde sosyalleşmek ve doğanın içinde keyifli vakit geçirmek isterseniz siz de nehir kıyısına gidebilirsiniz.


Saarbrücken yemyeşil bir şehir. Her ne amaçla gidiyor olursanız olun, mutlaka bir Saarbrücken şehir turuna çıkın ve her yeri yürüyerek keşfedin.


Saarbrücken, sanat ve kültür konusunda iddialı bir şehir. Şehir müzesine, yani Saarland Müzesi’ne giderseniz Rodin, Matisse ve Picasso’nun eserleriyle karşılaşabilirsiniz. Saarbrücken insanları sanatsal etkinliklere çok meraklı, burada yıl boyunca tiyatro ve sergilerle keyifli vakit geçirebilirsiniz.


Saaarbrücken’in gezilecek yerleri özellikle okul sezonu açılınca hareketleniyor. Şehirde eğlenceli partileri daha çok öğrenciler düzenliyor; spontane bir etkinlik peşindeyseniz kafelerde ya da parklarda denk geldiğiniz öğrencilerle sosyalleşebilir ve bilgi alabilirsiniz.


Saarbrücken seyahatinizi temmuz ayında denk getirirseniz Saarland Müzik Festivali’ne mutlaka katılın. Dünyanın dört bir köşesinden gelen yetenekli müzisyenleri bu festivalde dinleyebilirsiniz.


Saarbrücken, hem öğrenci kenti hem de daha az rağbet gören bir yer olması sayesinde Almanya’nın diğer bölgelerine göre daha ucuz.


Saarbrücken’de Saat


Saarbrücken’de saat GMT+2 dilimine göre düzenleniyor.


Saarbrücken’de Ulaşım


Saarbrücken küçük bir olmasına rağmen gelişmiş bir toplu taşıma sistemine sahip. Saarbrücken şehir içi ulaşımı, bisiklet ya da yürüyerek sağlanabiliyor. Saarbrücken toplu taşıma konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler için biz gene de kısaca bahsedelim. Öncelikle güncel tüm bilgileri Saarbrücken toplu taşıma idaresinin resmi web sitesinden edinebilir ve gitmeniz gereken yerlere hangi araçlarla ulaşabileceğinizi buradan öğrenebilirsiniz. Saarbrücken toplu taşıma sistemini, tramvay hattı ve otobüs seferleri oluşturuyor.

 


Saarbrücken’de taksi fiyatları Avrupa standartlarında; yani konforlu bir yolculuk bekliyorsanız biraz para harcamanız gerekecek. Önceden yazmıştık; Saarbrücken’de birçok yere yürüyerek gidebilirsiniz. Şehrin bir ucundan diğer ucuna yürümeniz en fazla 30 dakikanızı alacak.


Saarbrücken Gezisi Öncesi Bilinmesi Gerekenler


Saarbrücken’e gitmeden önce Almanya vizesi almış olmanız gerekiyor. İlgili kurumlardan öğrenebileceğiniz gerekli belgeleri tamamladıktan sonra Schengen vizenizi alarak Saarbrücken yolculuğunuza başlayabilirsiniz.


Saarbrücken uçuşlarından önce sorunla karşılaşmamanız için yanınıza neler alabileceğinizi güncel yerlerden öğrenmeyi ihmal etmeyin. Bazı elektronik eşyaların ve sprey tüplerin (parfüm gibi) uçağa alınmadığını unutma.


Saarbrücken’e gitmeden önce derdinizi anlatacak kadar Almanca öğrenmeniz sizin yararınıza olur; çünkü Almanlar ana dilde konuşmayı seviyorlar.

Saarbrücken’e evcil hayvanınızı götürmek istiyorsanız ona mikro çip taktırmanız gerekiyor.


Saarbrücken’de C, E ve F tipi prizler kullanılıyor ve şehrin elektrik altyapısından 220-240V değerinde elektrik gücü geliyor. Yani elektronik aletlerinizi orada rahatlıkla şarj edebilirsiniz.


Saarbrücken’de musluk suyu içilebiliyor. Şişelenmiş suya para vermeyerek bütçenizde tasarruf sağlayabilirsiniz.


Saarbrücken resmi web sitesini inceleyerek yolculuğunuzun öncesinde aklınıza takılan soruları yanıtlayabilirsiniz.


Saarbrücken Önemli Telefonlar


Almanya Telefon Kodu:          +49

Acil Çağrılar: 110

Polis: 110

İtfaiye: 112

Ambulans: 112

Diş Doktoru: (0681) 398383


Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.