Saarbrücken’de Gezilecek Yerler Rehberi

Bin yıllık geçmişiyle küçük yüz ölçümüne kocaman hikâyeler sığdıran Saarbrücken, nereye bakacağını bilenler için tam bir sanat ve kültür cenneti. Saarbrücken’de yapılacak şeylerin başında yürüyerek gezmek var. Burada Barok dönemin başarılı eserlerinin yanı sıra gezilebilecek iyi müzeler, yürüyerek yapılacak şehir turunu keyifli kılıyor. Ayrıca şehrin yemyeşil doğasıyla birleşmiş korunmuş mimarisi, özellikle Saar Nehri kenarına dizilmiş nostaljik evler mutlaka görülmeli. Harika tatil fotoğrafları oluyorlar!


Saarbrücken’de görülmesi gereken yerlere nereden başlamalı? Biz şehir silüetini belirleyen Ludwigskirche ziyaretiyle başlamanızı öneriyoruz. Ardından şehrin en önemli mimarlarından sayılan Friedrich Joachim Stengel’in on sekizinci yüzyılda tasarladığı Barok yapıları görebilirsiniz. Stengel’in en önemli eserleri olarak sayılan Schloss ve Schlossplatz, ardından şehir merkezi sayılan St. Johanner Pazarı ve oradan 15 dakikalık bir yürüyüşle varılacak şehrin en eski bölgesine, St. Arnual’e gidebilirsiniz. Burada on üçüncü yüzyıldan kalma evler var!


Ludwig Kilisesi (Ludwigskirche)

Saarbrücken’de gezilecek yerlerin başında Almanya’nın en önemli Protestan kilisesi Ludwigskirche var. Şehrin en önemli mimarı Stengel’in başyapıtı olan Ludwigskirche, 1775 yılında yapımı bitirilmiş bir eser. Kilisenin iç tasarımı da dış tasarımı kadar ilgi çekici, görülebilecek birçok detay var; örneğin Francuß Bingh imzalı 4 evangelist heykel gibi.


Saarbrücken gezinize buradan başlamak istiyorsanız gitmeniz gereken yer Ludwigsplatz. Barok dönemin şehirdeki en güzel yansıması olan Ludwigskirche, görkemli görünümüyle tarihi yapıları sevenleri büyüleyecek. Kiliseye giriş ücretsiz.

Adres: Ludswigplatz, 66


Saarbrücken Kalesi (Saarbrücken Schloss)

Şehrin en eski yapılarından Saarbrücken Kalesi, bir Barok dönemi şatosu olarak tanımlanabilir. 1000 yılına kadar tarihi sürülebilen bu şato, yıllar içinde birçok kez savaşa maruz kalmış ve zarar gördüğü her dönemden sonra tekrar yenilenerek günümüzdeki yapısına kavuşmuş. Saarbrücken Kalesi’nin günümüzdeki Rönesans tarzı mimarisi, on yedinci yüzyılda tasarlanmış. 1989 yılında mimar Gottfried Böhm, kalenin ortasındaki cam ve çelikten olan bölümü kale yapısına eklemiş. Günümüzde burada birçok kültür etkinliği düzenleniyor.


Saarbrücken Kalesi’ne giriş ücretsiz. Hafta içi 09:00-17:00 arasında ziyaret edebileceğiniz kaleye, hafta sonu 10:00-18:00 saatleri arasında girebiliyorsunuz. Kale, Ludwigskirche’ye beş dakikalık yürüme mesafesinde.


Adres: Schloßstraße 1-15, 66119

Telefon: +49 681 5061616

 

St. Johanner Pazarı (St. Johanner Markt)
Saarbrücken seyahatinizde, muhtemelen en eğlenceli zamanlarınız burada geçecek. Kafe, bistro ve alışveriş yapabileceğiniz butik mağazalarla dolu cadde üzerinde şehrin akıp giden yaşamına karışabilirsiniz. Saar Nehri kenarında yapacağınız yürüyüşlerle şehrin kusursuz doğasını keşfedebilirsiniz.   


Franco German Parkı (Deutsch-Franzoesischer Garten)
Deutschmühlenweiher Gölü etrafına kurulmuş 50 hektarlık park, tam bir huzur ve dinlence yeri. Tematik bahçelerin yanı sıra birçok kuş ve bitki türüyle zengin bir doğaya sahip park, aynı zamanda restoran ve kafelerde keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yer.  


Adres: Deutschmühlental, 66117


Saarland Müzesi (Saarlandmuseum)
Saarbrücken kültürünü keşfetmek için üç bölümden oluşan müze kompleksini gezebilirsiniz. Çağdaş sanatın önemli eserlerini keşfedileceğiniz Moderne Galerie, on altıncı ile on yedinci yüzyıl eserlerini kapsayan eski klasiklerin sergilendiği Alte Sammlung ve son olarak da dini objelerle koleksiyonunu oluşturmuş Kilise Müzesi (Museum in the Castle Church); kentin tarihini ve sanatını keşfetmenin en eğlenceli yolu.


Müzelere giriş ücreti 5 Euro. Salıdan pazara 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilen müze bölümleri, 18 yaş altına her zaman ücretsiz. Salı günü saat 15:00’dan sonra ise herkese ücretsiz. Ayrıntılı bilgiye Saarland Müzesi’nin resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz.


Adres: Bismarckstraße 11-15, 66111


Telefon: +49 681 9964234


Saarbrücken Hayvanat Bahçesi (Zoological Gardens)

Doğal alanları içerisinde sevgi ile büyütülen birçok hayvanı ve şehrin en egzotik bitkilerini gözlemleyebileceğiniz Saarbrücken Hayvanat Bahçesi, 1932 yılında kurulmuş. Her gün farkındalık yaratmak için eğitici seminerlerin düzenlendiği hayvanat bahçesi, özellikle çocuklu ailelerin Saarbrücken ziyaretlerinde mutlaka görmesi gereken bir yer.


Ücretsiz olarak giriş yapabileceğiniz park, her gün 08:30-18:00 saatleri arasında gezilebiliyor. Saarbrücken Hayvanat Bahçesi hakkındaki tüm detaylara kurumun resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz.


St. Arnual
Şehir merkezinden yapacağınız 30 dakikalık bir yolculukla Saarbrücken’in en eski bölgesine, St. Arnual’e ulaşabilirsiniz. Burada görülecek o kadar çok şey var ki! Orta Çağ evlerinin yanı sıra, on üçüncü yüzyıldan kalma taş kiliseyi ve bu yapının çevresine yapılmış soylu mezarlarını görmek, kesinlikle sıra dışı bir deneyim. Tarih meraklıları burada çok keyiflenecek ve tatil anıları için birçok fotoğraf çekebilecekler.


St. Arnual, sadece 09:00-17.00 arasında ziyaret edilebilen özel bir yer. Her gün saat 10:00’da şehir merkezinden buraya servis kalkıyor. Burayı keşfetmek, rehberli tur talep edilmediği sürece ücretsiz.


Adres: St.Arnualer Markt, 66119

  

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.