SAYFA BAŞINA DÖN

Sinop Şehir Rehberi

Türkiye’nin en kuzeyindeki şehir olan ve Boztepe Yarımadası üzerinde konuşlanan Sinop, hem doğal bir liman olması hem de tarihi ve doğal güzellikleriyle mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Öyle ki sadece kısa süreli bir ziyaret için değil, bir ömür yaşamak için de ideal bölgelerden. Antik çağlardan günümüze felsefeye yön veren isimlerden Diyojen’in de memleketi olan Sinop, Türkiye’nin 3 doğal limanından biri olma özelliğine de sahip.


Tarih boyunca farklı medeniyetler için önemli bir ticaret bölgesi olmayı başaran Sinop şehir merkezinin neredeyse her noktası, Karadeniz manzarasını sunmasıyla meşhur. Yani Sinop yolculuğunuzun herhangi bir durağında mola verdiğinizde, karşınızda Karadeniz’in eşsiz mavisini bulabilirsiniz. Bu da Sinop’ta güneşin doğuşunu ve batışını izlemeyi daha değerli ve önemli bir hale getiriyor. Üstelik Sinop yaylaları da yeşilin her tonuyla benzersiz bir huzur sunuyor. Size de Sinop uçak bileti almak ve bu keyifli yolculuk için hazırlıklara başlamak kalıyor. Uygun fiyatlı Sinop uçak biletinizi Pegasus’tan alarak bu seyahate daha ekonomik ve hızlı başlamanız da mümkün. İstanbul’dan Sinop Havalimanı’na 1 saat 10 dakika süren uçak yolculuğu, diğer şehirlerden de İstanbul aktarmalı olarak gerçekleştiriliyor.


Karadeniz’in içine kadar sokulan bu huzur dolu şehri ziyaret edeceğiniz zaman sadece tarih ve doğayla da karşılaşmayacaksınız. Özellikle yaz aylarında düzenlenen Sinop festivalleri de farklı kültürleri tanıma ve yerel lezzetleri tatma konusunda mükemmel yardımcılar oluyor. Her yıl temmuz ayında düzenlenen Sinop Festivali, Ayancık Kültür Festivali, Karakucak Güreşleri ve Kebap Festivali ile Sinop ucuz uçak bileti almak için başka bir nedene ihtiyacınız kalmayacak. Ağustos ayında da Sinop Yaz Şenlikleri sizi bekliyor.


Sinop şehir merkezinin tarihle iç içe olmasının dışında Hamsilos Koyu, Akliman gibi bölgeler de Sinop’ta kamp yapmak ve denize girmek için en uygun plajlar olarak dikkat çekiyor. Yani dilerseniz bu bölgelerde doğayla iç içe ve huzur dolu bir tatil yapabilir, dilerseniz de merkezde kalarak Sinop gece hayatının farklı noktalarını keşfedebilirsiniz. Şimdi Sinop uçuşunuz için hazırlıklara başlarken bir yandan da Sinop’un tarihine göz atma zamanı.


Sinop tarihi, mitolojik hikâyelerle harmanlanmış çok eski zamanlara dayanıyor. Hikâyeye göre Yunan mitolojisinin en büyük tanrısı Zeus, Irmak Tanrısı Asopos’un kızı Sinope’ye aşık olmuş. Zeus’un uzun çabaları sonunda Sinope de bu aşka karşılık vermiş ama Zeus’un ona dokunmaması şartıyla. Zeus da bu istek karşısında çaresiz kalmış ve Sinope’yi, Karadeniz’in en güzel bölgelerinden birine bırakmış. Böylece Sinope’nin yerleştiği bölgenin adı zaman içinde Sinop’a dönüşmüş.


Tarihi milattan önceki döneme dayanan Sinop, asırlar boyunca el değiştirmiş. Hitit, Frig, Helen, Roma, Bizans ve Selçuklu medeniyetlerine uzun yıllar ev sahipliği yaptıktan sonra, Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetiyle birlikte daha da gelişerek işlek bir ticaret merkezi olmuş. Bugün de tarih boyunca olduğu gibi bütün misafirperverliğiyle konuklarını ağırlamaya, onları güzelliğine hayran bırakmaya devam ediyor.

 
Sinop Ulaşım


Sinop’a ulaşım için 1993 yılında hizmete giren Sinop Havalimanı en doğru seçeneklerden biri. Sinop’ta şehir içi ulaşım da birçok farklı seçeneğe sahip. Minibüsler sayesinde karşılanan Sinop’ta toplu taşıma sistemi dışında diğer yöntemler ise taksiye binmek ya da araç kiralamak. Merkezden ilçelere ve ilçeler arasında kullanılan minibüslerde, öğrencilere indirim uygulanıyor ve bu araçlar neredeyse şehrin tamamına yayılmış durumda. Yani Sinop’ta ilçeler arası ulaşım da oldukça kolay.

 


Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.