SAYFA BAŞINA DÖN

Sinop’ta Gezilmesi Görülmesi Gereken Yerler

Tarihi ve doğal güzellikler bakımından birçok eşsiz seçeneğe sahip Sinop’ta gezilecek yerleri iki ayrı grupta değerlendirmek mümkün. İlk olarak şehrin çok eski dönemlere dayanan tarihine şahitlik etmenizi sağlayacak noktalarını gezmekle Sinop şehir turuna başlayabilirsiniz. Ardından sıra doğal güzelliklere gelmiş olacak.


Sinop Kalesi


Sinop’ta gezilmesi gereken yerler listesinin başında yer alan ve içe içe geçmiş iki yapıdan oluşan Sinop Kalesi’nin tarihi, M.Ö. 7. yüzyıla dayanıyor. 2013 yılında Unesco Dünya Miras Listesi’ne geçici olarak girmeyi başaran kale; Bizans, Roma ve Selçuklu dönemlerinde çeşitli bakım ve onarım çalışmalarıyla ayakta kalmayı başarmış ve bugüne kadar gelmiş. Evliya Çelebi’nin meşhur kitabı Seyahatname’de de kendine yer bulan Sinop Kalesi, denize ve şehre hakim konumuyla mükemmel bir Sinop manzarası sunuyor. Etrafında yer alan 2.050 metre uzunluğa, 25 metre yüksekliğe ve 3 metre genişliğe sahip olan duvarları ise günümüzde şehri saran bir pozisyonda. Şu an bazı kapıları yıkılmış olsa da Kumkapı ve Lonca Kapı hala ayakta ve ziyaretçilerini bekliyor.

Adres: Meydankapı Mahallesi, Bülent Ecevit Cd. No: 13, 57000, Merkez/Sinop

 


Sinop Balatlar Kilisesi


Sinop Burnu’nu doğusunda yer alan küçük yarımadada bulunan Balatlar Kilisesi, Sinop’taki dini yapıların en eskilerinden. M.Ö. 660 yılında yapıldığı kabul edilen Balatlar Kilisesi, aslında birçok farklı yapının üst üste geçmesiyle oluşmuş bir yapılar topluluğu. Yapılan son kazılarda Hz. İsa’ya ait olduğu düşünülen bazı parçaların bulunmasıyla değeri daha da artan yapıda ayrıca çok eski tarihlere ait mezarlar, sikkeler ve başka eserler de bulunmuş. Özellikle yabancı turistlerin gözdesi olan Balatlar Kilisesi’nde mezar odası, şapel gibi alanlar da mevcut. Bir dönem bakımsız kalsa da 2000 yılından itibaren restorasyon ve kazı çalışmalarına ağırlık verilen Balatlar Kilisesi’nin ziyaret saatleri ise kazı tarihlerine göre değişiklik gösterebiliyor.

Adres: Kefevi Mahallesi, Kaynak Sk, 57000, Merkez/Sinop


Tarihi Sinop Cezaevi


Sinop’ta mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Tarihi Sinop Cezaevi. Sinop Kalesi’ne komşu olan ve 3 tarafı denizle çevrili bir alanda yer alan yapının temellerinin 4 bin yıllık olduğu düşünülüyor. Bölgenin o zamanki hakimi Gaskalılar tarafından yapılan devasa kalenin burçları, cezaevi olarak kullanıldıktan sonra Selçuklu döneminde de aynı görevi sürdürmüş. Sonraki yıllarda da eklemeler ve bazı değişikliklerle aynı görev için kullanılmış. 1999 yılında kapatılıp müzeye dönüştürülmesine karar verilen tarihi cezaevi, 2012 yılından beri kapılarını ziyaretçilerine açık tutuyor. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde “kapılarında ejderha gibi gardiyanların dolaştığı büyük ve korkunç bir kale” olarak tanımladığı cezaevi, içerdiği birçok hikâyeyle de Sinop seyahatlerinde ziyaret edilmeyi fazlasıyla hak ediyor.

Adres: Kaleyazısı Mahallesi, Cumhuriyet Cad, Merkez/Sinop


Sinop Arkeoloji Müzesi


1970 yılında bugünkü yerine taşınan Sinop Arkeoloji Müzesi, Karadeniz bölgesinin en büyük müzesi olma unvanına sahip. Sinop ve çevresinde yapılan kazılardan çıkan tarihi eserlerin sergilendiği müzenin zemin katında 3 tane salon mevcut. Burada, Sinop’u kurduğu düşünülen, Irmak Tanrısı Asapos’un su perisi kızı olan Sinope’nin büstü sizi karşılıyor. Ayrıca Tunç Çağı’na ait kemik aletler, bronz iğneler, pişmiş topraktan vazolarla birlikte farklı dönemlere ait sikkeler yer alıyor. Hitit, Frig, Helen, Roma ve Bizans medeniyetlerine ait eserler, giyim-kuşam ürünleri, dokuma örnekleri ve günlük hayata ait parçalar da sergileniyor.

Birinci katta halı ve el yazması eserlerle birlikte nadide parçaları görmek mümkün. Ayrıca Hristiyanlık’ın geçmişine ışık tutan ikona çeşitleri de Arkeoloji Müzesi’nde yer alıyor. Tabii sürprizler bunlarla sınırlı değil. Müzenin bahçesinde nadide mozaikler, denizden çıkarılan oldukça eski çapalar ve toplar ile Serapis Mabedi’nin kalıntıları yer alıyor. Bir de 1853 Osmanlı-Rus Savaşı’nda hayatını kaybeden denizciler için hazırlanan şehitlik de yılda 200 bini bulan ziyaretçilere açık.

Adres: İncedayı Mahallesi, Okullar Cad, No: 2, Merkez/Sinop


Pervane Medresesi


Şehrin Selçuklular tarafından ele geçirilmesinin ardından 1262 yılında Selçuklu Veziri Muineddin Süleyman Pervane tarafından yaptırılan medrese; mermerden kapısı, avlusu, kemerli sütunları ve küçük odaları ile Sinop gezi planlarına eklenmeyi hak ediyor. Zamanla buraya yerleşen Pervaneoğullarının son hükümdarı Gazi Çelebi’nin kabrinin de yer aldığı Pervane Medresesi, günümüzde el sanatlarının bulunabileceği bir çarşı görevi üstleniyor. Ayrıca Sinop’a özel yemeklerin bulunabileceği restoranlar ve kahvesiyle meşhur Kahveci Baba da Pervane Medresesi’nde misafirlerini ağırlıyor.

Adres: Camikebir Mahallesi, Görgün Sk, No: 16, Merkez/Sinop


İnceburun Feneri


Türkiye’nin en kuzeydeki yapısı olma özelliğine sahip İnceburun Feneri, yapıldığı 1863 yılından beri Karadeniz’in hırçın dalgalarına meydan okuyor. Sinop şehir merkezine 24 kilometre uzaklıktaki fener, deniz seviyesinden 38 metre yükseklikte. Fenerin boyu ise 12 metre. Rüzgârın neredeyse bir an bile durulmadığı fener, kış aylarında zirvesine kadar yükselen İnceburun dalgalarıyla ürpertici bir havaya da bürünebiliyor.

Adres: Sarıkum Köyü, Merkez/Sinop


İnaltı Mağarası


Sinop doğal güzelliklerinin başında gelen İnaltı Mağarası, denizden 1070 metre yükseklikte yer alıyor. Yaklaşık 700 metrelik uzunluğa sahip mağara, Ayancık’a 40 km uzaklıkta. Son 125 metrelik kısmı çamurlu olduğu için ziyarete açılmasa da gezilebilen kısımlarında yer alan travertenler, sarkıtlar, damlataş havuzları, dikitler ve sütunlarıyla Sinop’ta ziyaret edilecek yerler arasına girmeyi başarıyor. Kendine has mistik ve gizemli havasını destekleyen aydınlatma çalışmalarıyla, ziyaretçilerini adeta büyüleyen mağaranın girişinde de keyifle içeceğinizi yudumlayabileceğiniz bir kır kahvesi sizi bekliyor.

Adres: İnaltı Köyü, Ayancık/Sinop


Erfelek Tatlıca Şelaleleri


İrili ufaklı toplan 28 adet şelaleden oluşan Tatlıca Şelaleleri, 1997 yılına kadar kendini gizlemeyi başarmış bir doğa harikası. Erfelek ilçesinde yapılması planlanan baraj nedeniyle açılan yollar sayesinde keşfedilen bölge, zengin bitki çeşitliliği ve berrak suyu ile Sinop’un doğal güzellikleri arasında zirveye oynuyor. En alttaki şelalenin yanından başlayan halatlarla tırmanarak bir üstteki şelaleye ve oradan sırayla tepeye ulaşılabiliyor, ancak bu esnada kayalar kaygan olduğu için dikkatli olmak gerekiyor. En tepedeki şelaleye çıkıldığında ise buz gibi kaynak suyundan bir yudum alarak bütün yorgunluğu atmak mümkün. Üstelik şelaleler bölgesinde kamp olanakları ve yiyecek-içecek sunan lokantalar da mevcut.

Adres: Tatlıca Köyü, Erfelek/Sinop


Hamsilos Koyu


Sinop’un olduğu kadar Türkiye’nin de en özel koylarından biri olan Hamsilos Koyu, Bozburun’dan İnceburun Feneri’ne giderken görülebilecek eşsiz bir doğa harikası. 1991 yılında 1. derecede sit alanı ilan edilerek koruma altına alınan koyun asıl adı Hamsaroz Koyu (Hamsoros, Hamsolos gibi isimlendirmeler de mevcut) olsa da zaman içinde Hamsilos’a dönüşmüş. Yemyeşil bir orman ve rengarenk çiçekler arasında yer alan koy, Sinop’un en popüler noktalarından. Oksijen yoğunluğu ve sesten arınmış coğrafyası ile Sinop’un huzur dolu havasına eşlik eden Hamsilos Koyu, şehir merkezine sadece 11 kilometrelik uzaklığıyla ziyaretçilerine eşsiz bir dinlenme alanı sunuyor.

Adres: Akliman Mevkii, Akliman/Sinop


Ayrıca Akgöl, Sarıkum Gölü ve Plajı, Mobil ve Korucuk Köyü ile Akliman da Sinop’un mutlaka görülmesi gereken doğal güzellikleri arasında.


Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.