Viyana Alışveriş Durakları: Viyana'dan Ne Hediye Alınır?

Viyana’da Alışveriş


Viyana turunu renklendirecek en iyi etkinliklerden biri de alışveriş. Mükemmel caddeleri, tasarım dükkânları ve ilginç tezgâhları ile Viyana’da alışveriş çok zevkli!


Müzik ve sanatın şehri olan Viyana, bu ince ruhunu alışveriş duraklarına da yansıtmış ve ortaya çok iç açıcı manzaralar çıkmış. Viyana alışveriş macerasında kendinizi daha önce hiç görmediğiniz ürünlere, kaliteye ve şıklığa hazırlayın.


Viyana’dan ne alınır sorusuna verebileceği birçok cevabı olan kent, tatil anılarınızı renklendirecek mükemmel ürünlerle karşınıza çıkacak. Her yerden bulabileceğiniz Fürst çikolataları ile Trachten denilen pek süslü Viyana geleneksel kıyafetleri, Viyana’dan ne hediye alınır sorusunun lezzetli ve şık cevapları. Ayrıca burada ünlü Viyana takılarını ve seramik hediye eşyalarını da görebilmeniz mümkün.


Viyana alışveriş konusunda çok ucuz bir şehir sayılmaz ama bu Viyana’da ucuz alışveriş mümkün değil anlamına gelmiyor. Dünyaca ünlü mağazaların sıralandığı lüks caddelerin yanında, burada faklı segmentlere hitap eden mağazalar ve yerel tezgâhlar da bulunuyor. Tek yapmanız gereken alışveriş yapmadan önce biraz araştırma yapmak.


Viyana’da yaptığınız 75 euro üzeri alışverişlerde katma değer vergisini geri alabiliyorsunuz. Mağazada formu doldurup, bu formu kaşeletmeniz gerekiyor. Viyana Havaalanı’nda D, F ve G kapısında bulunan gümrük masalarında; iade noktalarını bulabiliyorsunuz. Daha fazla geri ödeme noktası için tıklayabilirsiniz.


Viyana’da alışveriş kültürü hakkında bilmeniz gerekenler bununla sınırı değil. Mutlaka mağaza açılış kapanış saatlerini bilmelisiniz. Dükkanlar perşembe ile cuma günleri hariç saat 19.00’a kadar açık ancak perşembe ve cuma günleri 22.00’ye kadar hizmet veriyorlar. Pazar günlerine dikkat, çünkü turistik bölgelerde bulunan hediyelik eşya dükkanları hariç tüm mağazalar kapalı oluyor.

 

viyana-alisveris


Peki, Viyana’da alışveriş için nerelere gitmelisiniz? Sizin için Viyana alışveriş rehberi olacak rotalara bir göz atalım. İşte Viyana’da alışveriş yapılacak yerler:


Kohlmarkt


Dünya çapında lüks mağazalarla donatılmış Kohlmarkt, trafiğe kapalı lüks bir alışveriş caddesi. Ayrıca burası ünlü tasarımcının butiklerine ev sahipliği yapıyor. Hermes, Louis Vuitton, Chanel, Escada ve Gucci gibi önemli markaların satış noktalarını burada kolayca bulabilirsiniz. Hesaplı bir alışveriş peşindeyseniz buraya sadece gezinti amacıyla gidin çünkü Kohlmarkt şehrin en lüks noktalarından biri.


En kolay şekilde buraya Herrengasse (U3) metro hattından ulaşabiliyorsunuz. 1, 2 ve 71 numaralı tramvay hatlarından Stadiongasse/Parlament durağına ulaşabilirsiniz. Yalnız bunun için 10-12 dakika kadar yürümeniz gerekecek.
Adres: Kohlmarkt, 1010 Viyana

Mariahilfer Strasse


Şehrin en popüler alışveriş duraklarından biri olan Mariahilfer, Viyana’nın en büyük alışveriş caddesi. Son derece uzun ve geniş olan caddede sayısız seçenek bulunuyor. Bu cadde her kesime alışveriş yapma şansı tanıyor. Şehrin popüler takı ile giyim mağazaları, restoran ve eğlence merkezleri burada yer alıyor. Aynı zamanda burası Viyana hediyelik eşya merkezi ve buradaki mağazaların çoğu kapısını 19.00’da kapatıyor.


Westbahnhof (U3 ile U6) metro istasyonu buraya oldukça yakın. İsterseniz Westbahnhof tramvay istasyonuna 6 ya da 18 numaralı hatlardan da ulaşabilirsiniz.
Adres: Mariahilfer Str. Viyana


Graben
Viyana’da trafiğe kapalı ve tamamen alışverişe odaklanılmış ünlü bir cadde daha var: Graben. Viyana’da hediyelik eşya satın almak, tasarım dükkanları görmek ve birbirinden şık butikleri gezmek istiyorsanız burası tam size göre. Graben’i gördükten sonra burasının eskiden bir sebze pazarı olduğuna inanamayacaksınız.


Buraya ulaşmak için Stephansplatz (U1 ve U3) metrosunda inmeniz ve 5 dakika kadar yürümeniz yeterli.
Adres: Graben, 1010 Viyana

 

viyana-alisveris


Wien Mitte - The Mall


Viyana alışveriş merkezleri arasında en çok ziyaretçi çeken, Wien Mitte - The Mall, şehir merkezinde bulunuyor. Birçok mağazaya ev sahipliği yapan alışveriş merkezi, Viyana alışveriş kültürünü tek çatı altında topluyor. Viyana hava şartlarına (yazın çok sıcak, kışın çok soğuk olabiliyor) maruz kalmadan alışveriş yapmak istediğinizde, mutlaka ulaşmanız gereken bir adres olduğunu unutmayın.


Pazartesiden çarşambaya 09.00-20.00, perşembeden cumaya 09.00 ile 21.00 saatleri arasında çalışan alışveriş merkezi; cumartesi 09.00-18.00 arası hizmet veriyor.


U3 hatlı metroyu kullanarak Stubentor metrosunda inebilir veya 74 A, S1, S2, S3 ya da S7 otobüsleriyle alışveriş merkezinin hemen önünde inebilirsiniz.
Adres: Landstraber Hauptstrabe 1B, 1030 Viyana
Telefon: +43 1 890 72 51 0


Naschmarkt


Şehrin en bilindik ve en iyi pazarı olan Naschmarkt, Karlplatz bölgesinde geniş bir alana kuruluyor. Organik sebze ve meyveleri ile tam 120 tezgâhtan oluşan pazar, renkli manzaralar sergiliyor. Cumartesi günleri ise alan dev bir bitpazarına dönüşüyor; ikinci el kıyafetler, plaklar ve vintage eşyaları burada inanılmaz fiyatlara alabiliyorsunuz. Koleksiyoncu bir ruhunuz varsa, burası sizin için biçilmiş kaftan.


Pazartesiden cumaya 06.00-19.00 saatleri arasında açık olan tezgâhlar, cumartesi günü 6.00-18.00 arasında hizmet veriyor. Buraya ulaşım da son derece kolay: Karlsplatz metro istasyonuna giden U1, U2 ya da U4 hatlarını kullanabilirsiniz. 1 ve 62 numaralı tramvay hattı da pazarın yakınlarından geçiyor.
Adres: Wienzeile, 1060 Viyana

 

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.